Achaja, tom I

Achaja, tom I

Po latach postanowiłem sięgnąć do zalegającego w katalogu, darmowego audiobooka audioteki.pl – „Achai”, Andrzeja Zielińskiego.

Kategoria // Audiobooki    15/01/2016    czytany 1343 razy    Autor //    Ocena: 5/6
Achaja, tom I

Tytułowa Achaja to księżniczka z rodu Troy, córka wielkiego księcia Archentara. Poznajemy ją w chwili, gdy opływa w luksusy na dworze ojca, będąc wiecznie na celowniku złośliwej macochy. Wkrótce w wyniku knutych przez nią intryg, Achaja trafia do wojska, oddziału który zostaje wystawiony jak kaczki w bitwie, która ma zostać przegrana. Sama księżniczka trafia do niewoli. Tak zaczyna się jej długa tułaczka po świecie, aż pewnego dnia… udaje się uciec.

Akcja powieści jest podzielona na trzy równoległe wątki, które opowiadają historię ciekawych i dobrze napisanych postaci, z których wszystkie stanową część układanki, ale losy ich się jeszcze nie splatają. Dopiero na końcu, Achaja spotyka się z jednym z nich, choć niełatwo wywnioskować jaki był cel tego spotkania. Wtedy właśnie kończy się tom pierwszy.

Poza księżniczką obserwujemy losy wspomnianych postaci pierwszoplanowych – przybyłego zza Wielkiego Lasu rycerza Sirius – przez pewien czas podróżuje razem ze skrybą Zaanem (drugi jegomość), który pragnie ponad wszystko zasmakować przygód. Trzecim jest czarownik Meredith, który zwiedzony przez boga popada w nie lada tarapaty.

Powieść jest opasła, dlatego korzystając z dostępnego audiobooka postanowiłem przesłuchać historię wydumaną przez Ziemiańskiego, która - nie ukrywam - bardzo mi się spodobała. Nakreślony przez autora świat jest ciekawy, namacalny, dopracowany i przepełniony brutalnością. Przypomina mi feudalne państwa bliskiego wschodu z okresu X wieku. Mamy w nich kilka potężnych monarchii - królestwo Troy, cesarstwo Luan, tyranię Symm oraz krainy Chorych Ludzi.

Zaawansowane średniowiecze charakteryzowało się prymitywną orką, niewolnictwem, niskim poziomem wiedzy i kultury, powszechnym schamieniem i rozwiązłością, ale przede wszystkim tępotą ludu i ogromnym wpływem religii na życie ludzkiego robactwa. Jest tu oczywiście obecny podział na kasty - przedstawicielom wyższych znane jest piśmiennictwo, matematyka, informacje o świecie. Stąd łatwiej jest omamić im ten ciemny lud, który dla ich wygód haruje i za nich umiera. W każdym aspekcie codziennego życia przewija się brutalizm i nawet sadyzm, który autor opisuje bardzo dokładnie. Włosy się jeżą na ręce, gdy czyta się niektóre sceny. Ziemiański dobitnie opisuje przypadki przedstawicieli kasty niewolników, kurew, skazańców. Nikt się z nimi nie patyczkuje. Ich życie w wielkiej mierze zależy od kaprysu panów. Nie przebiera też w słowach, dlatego powieść należy sklasyfikować jako R, nie polecam jej najmłodszym, ale z drugiej strony nie jest to nic wielkiego, biorąc pod uwagę słownictwo jakim posługuje się dzisiejsza latorośl.

Całość opowiedziana jest językiem plastycznym, w wybranych momentach pospolitym z dużą ilością łaciny kuchennej. Tekst jest łatwy do szybkiego przyswojenia szczegółów i zapoznania się z bohaterami. Po kilku rozdziałach idzie już jak z płatka i akcja toczy się własnym życiem. Początkowo strasznie nie pasował mi głos lektorki – Joanny Jeżewskiej, który wybitnie nie pasował do ról typowo męskich tępych fizoli. Ale jakoś się przyzwyczaiłem i zauważyłem zalety w jej głosie, zwłaszcza zmiana intonacji, przedstawianie scen, akcentowanie słów.

Nie jestem w stanie przyswoić sobie książek fantasy – przerabiałem już wielokrotnie, i poza „Hobbitem” oraz „Pieśnią Lodu i Ognia” poniosłem druzgoczącą klęskę w zetknięciu z prozą Sapkowskiego. Ale jak później zauważyłem, właśnie na podstawie owego „Wiedźmina”, fantasy w formie audiobooków jest dla mnie bardzo przystępne. Dlatego pełen satysfakcji po odsłuchaniu pierwszego tomu „Pana lodowego ogrodu”, zabrałem się za „Achaję”. Czas sięgnąć po następny tom.

Polecam.


Więcej książek na półce: Audiobooki

Saga o Wiedźminie, tom I - Ostatnie życzenie
Saga o Wiedźminie, tom II - Miecz przeznaczenia
Saga o Wiedźminie, tom III - Krew Elfów
Niezwyciężony
Pan Lodowego Ogrodu, tom I
Achaja, tom I
Achaja, tom II
Achaja, tom III
Pomnik cesarzowej Achai, tom I
Pomnik cesarzowej Achai, tom II
Pomnik cesarzowej Achai, tom III
Pomnik casarzowej Achai, tom IV
Sebastian

Sebastian

Autor serwisu sajfaj.net i bloga popkulturka. Lubi czytać książki i od czasu do czasu wybrać się do kina na dobry film.

Kiedyś członek fandomu Star Trek w Polsce. Obecnie kibicuje Ciemniej Stronie Mocy. Z braku dobrego scifi w TV, amator książkowego świata Star Wars.

Z zamiłowania fan powieści historycznych, dobrych scifi i military sf, a ostatnio nadrabia z historią XX wieku.

Ostatnie książki

Ostatnie filmy

Ostatnie komiksy

Ostatnie seriale

wydarzenia-fb

poletko

przeczytane

obejrzane

europa-antyk

europa-korona

star wars legends

star wars nowy

potter

ender

wiek xx

prawdziwe historie

O mnie

Autor bloga popkulturka. Lubi czytać książki, oglądać dobre filmy, z natury niewolnik serialowych tasiemców. Wielki fan scifi, ale tylko wyższych lotów. Obecnie z braku dobrego scifi, amator książkowego universum Star Wars oraz wszelkiego fantasy, ponadto powieści historycznych z epoki antyku i renesansu.

więcej »

kontakt | polityka prywatności i ciasteczek

social0social01