Achaja, tom II

Achaja, tom II

Pierwszy tom w postaci audiobooka porwał mnie bez reszty. To się słucha i słucha i jest fantastyczne!

Kategoria // Audiobooki    31/01/2016    czytany 711 razy    Autor //    Ocena: 4/6
Achaja, tom II

Na początku głos lektorki - Joanny Jeżewskiej - nie pasował mi kompletnie. Zwłaszcza, gdy starała się udawać starszych facetów. Jest to jednak powieść o kobiecie umieszczonej w oddziale wojskowym dla kobiet. Dlatego wydaje się logiczne, że treść czytać powinna kobieta. Po zakończeniu czytania pierwszego tomu byłem uradowany, że zabrałem się w końcu za jego słuchanie. Teraz jestem już po drugim tomie (słuchowisku), a na dniach zabieram się za tom trzeci.

Powieść Ziemiańskiego ma 'coś' w sobie. Po pierwsze jest to spojrzenie kobiecym okiem na kobiece sprawy. Z uwagi, że pisane przez faceta to jednak posiada widoczny wkład męskiej ręki - o tym nieco na końcu. A może to złudzenie dlatego, że akcja rozgrywa się w świecie podobnym do europejskiego średniowiecza, czyli ogólnie mówiąc - bardzo brutalnego. Język w dużej mierze jest prostacki i wulgarny. Treść przeznaczona wyłącznie dla pełnoletnich.

W odróżnieniu do poprzedniego tomu Achai jest o wiele więcej niż poprzednio. Dwa pozostałe wątki, które przeplatały się w pierwszym tomie uległy tutaj osłabieniu. Mowa o postaciach Siriusa, Zaana i Mereditha - czyli męskich, na rzecz silnego wątku kobiecego. Jak doczytałem później, Ziemiański planował dwuksiąg, ale z uwagi na ogromną popularność "jedynki" przepisał resztę na dwa tomy. I bez tego mnie to nie dziwi - książki noszą tytuł "Achaja", a nie "Przygody niesfornych facetów". Czekam na więcej - rozwinięcie wątków męskich bohaterów w trójce. Cóż… dowiem się już niebawem.

Drugi tom niesie wiele nowego. Przede wszystkim w porównaniu z poprzednim mamy tutaj powolne wzmocnienie postaci Achai. Ze słabej kobietki, księżniczki przeistacza się silną kobietę, żołnierza (żołnierki? żołnielożki?) o nieugiętej woli i stalowych mięśniach. Duży plus, ponieważ pokazuje przemianę bohaterki w bardzo ciekawy i autentyczny sposób. Ileż ona wycierpiała, ileż przeżyła, ileż doświadczyła upokorzeń…

Inna ważna przemiana to otaczający Achaję świat. Z prymitywnych średniowiecznych realiów przekształca się w kontynent oświecenia. Można się nawet pokusić i stwierdzenie, że jak na alternatywny wszechświat pojawia się sporo techniki podobnej do steampunka. Dobry kierunek.

Ziemiański przyzwyczaił mnie do wartkiej akcji, dobrze napisanych, zabawnych i błyskotliwych dialogów, sporej ilości humoru - również tego sprośnego. Jak na męską powieść jest tu również sporo militarystyki. Taktyczne zagrania bohaterów, ruchy wojsk i opisy bitew dowodzą, iż Ziemiańskiemu znana jest sztuka wojenna.

Na koniec mała refleksja na temat kobiet. Armia złożona z młodych dziewczyn, żółtodziobów tak podatnych na wszelkiego rodzaju gwałty i nadużycia w połączeniu z wulgarnym językiem i scenami rodem z soft erotyków zaczyna mnie zastanawiać w jaki sposób autor wpadł na ten pomysł. Bo na to mógł wpaść tylko facet z problemami.

W każdym razie, w obecnych realiach politycznych, możemy tylko czekać chwili gdy Achaja zostanie zbanowana. Cykl "Achaja" składa się tylko z trzech tomów, natomiast "Pomnik cesarzowej Achai" wydano już w czterech tomach - w maju 2016 r. światło dzienne ujrzy ostatni, piąty tom. Kto wie, może jakieś pikiety są planowane ;)


Więcej książek na półce: Audiobooki

Saga o Wiedźminie, tom I - Ostatnie życzenie
Saga o Wiedźminie, tom II - Miecz przeznaczenia
Saga o Wiedźminie, tom III - Krew Elfów
Niezwyciężony
Pan Lodowego Ogrodu, tom I
Achaja, tom I
Achaja, tom II
Achaja, tom III
Pomnik cesarzowej Achai, tom I
Pomnik cesarzowej Achai, tom II
Pomnik cesarzowej Achai, tom III
Pomnik casarzowej Achai, tom IV
Sebastian

Sebastian

Autor serwisu sajfaj.net i bloga popkulturka. Lubi czytać książki i od czasu do czasu wybrać się do kina na dobry film.

Kiedyś członek fandomu Star Trek w Polsce. Obecnie kibicuje Ciemniej Stronie Mocy. Z braku dobrego scifi w TV, amator książkowego świata Star Wars.

Z zamiłowania fan powieści historycznych, dobrych scifi i military sf, a ostatnio nadrabia z historią XX wieku.

Ostatnie książki

Ostatnie filmy

Ostatnie komiksy

Ostatnie seriale

wydarzenia-fb

poletko

przeczytane

obejrzane

europa-antyk

europa-korona

star wars legends

star wars nowy

potter

ender

wiek xx

prawdziwe historie

O mnie

Autor bloga popkulturka. Lubi czytać książki, oglądać dobre filmy, z natury niewolnik serialowych tasiemców. Wielki fan scifi, ale tylko wyższych lotów. Obecnie z braku dobrego scifi, amator książkowego universum Star Wars oraz wszelkiego fantasy, ponadto powieści historycznych z epoki antyku i renesansu.

więcej »

kontakt | polityka prywatności i ciasteczek

social0social01