Pomnik cesarzowej Achai, tom I

Pomnik cesarzowej Achai, tom I

Pomnik Cesarzowej Achai to kontynuacja trzytomowego cyklu Achaja autorstwa Andrzeja Ziemiańskiego, publikowanego w latach 2002-2004. Achaja to mieszanka science fiction i fantasy. Powieść prezentująca alternatywną wizję rozwoju naszego świata.

Kategoria // Audiobooki    31/03/2016    czytany 778 razy    Autor //    Ocena: 6/6
Pomnik cesarzowej Achai, tom I

Po lekturze (słuchowisku) trylogii „Achaja” postanowiłem niezwłocznie sięgnąć po audiobooki z kontynuacją w formie „Pomnika cesarzowej Achai”*. Początkowo nie rozumiałem jak taka kontynuacja może wyglądać – z uwagi, na różnicę w czasie – akcja kontynuacji rozgrywa się tysiąc lat w przyszłości. Okazało się, że to nic trudnego, a Ziemiański przedstawił bardzo ciekawy pomysł na alternatywną wersję przyszłości (względem Achai) i teraźniejszości – względem współczesnych czasów.

Podobnie jak w trylogii „Achaja” Ziemiański podzielił powieść na trzy wątki. Są to losy młodej czarownicy Kai, porucznika Tomaszewskiego oraz Shen - żołnierki armii Imperium. I tu pojawia się już pierwsza ciekawostka – z uwagi na inny status każdej z osób zmienia się również sposób narracji. Tubylcy są zupełnie inni od zdyscyplinowanych marynarzy polskiej floty. I tak np. Tomaszewski dokładnie wyważa swoje wypowiedzi, każde słowo wymawia po zastanowieniu i z wielkim spokojem. Prezentuję klasę. Kai mówi co jej przyniesie ślina na język, a Shen w ogóle rzuca wulgaryzmami jak Achaja. W sumie to upatruję w niej niejako reinkarnację wielkiej imperatorowej. Sposób wypowiedzi tubylców wcale nie dziwi osoby zapoznanej z twórczością autora. W trylogii „Achaja” żołnierki klęły jak szewc, ale dla kogoś nieobeznanego z poprzednimi tomami może to być problem i dyskomfort. Tak, jak był dla mnie gdy zabrałem się za pierwszy tom cyklu „Achaja”.

Świat alternatywny dla współczesnego porządku to nowość, która tchnęła sporo świeżości do serii. Tysiąc lat po śmierci Achai Imperium chyli się ku upadkowi, a tymczasem na horyzoncie pojawia się kolejna potęga ze swoimi metalowymi okrętami. Potężne mocarstwo i armia zza wielkich Gór Pierścienia to zupełnie rewelacyjny pomysł i już tylko za to pozycja ta zasługuje na najwyższą ocenę.

Opisy świata jak zawsze w przypadku Ziemiańskiego są plastyczne, mroczne i… tak bardzo rzeczywiste. Alternatywność polega na nieco innym rozwoju technologicznym Europy. Autor nie zdradził wielu szczegółów, ale prawdopodobnie jest to okres po I Wojnie Światowej (mowa o COP, okręty są charakterystyczne dla tamtych czasów), z tą różnicą, że Rzesza Hitlera nigdy nie powstała, co prawdopodobnie mogło zaowocować rozwojem gospodarczym Rzeczypospolitej Polskiej w granicach po traktacie wersalskim (RP dorobiła się nawet lotniskowców). W każdym razie rozdzielające te dwa światy Góry Pierścienia udało się trochę fuksem pokonać okrętowi podwodnemu RP. Wyłonił się zatem ciekawy obraz dwóch światów – w jednym królują magia i religia, w drugim postawiono na naukę i technikę. I bynajmniej siła militarna armii z Polski nie decyduje jednoznacznie o wyższości tej cywilizacji.

Wydarzenia są czytelnie przedstawione, postacie posiadają tło, czyli ogólnie rzecz ujmując powieść prezentuje najlepsze cechy poprzedniczek. Losy bohaterów śledzi się z wielkim zainteresowaniem. Szczególnie ciekawe są momenty przedstawione przez autora, gdy przedstawiciele cywilizacji rozkminiają zagadnienia przeciwnego świata. Zetknięcie tych dwóch światów nie jest w prawdzie odkryciem, ale przeniesienie go na polskie realia jest dość rzadko spotykane. Daje również sporo możliwości rozwoju fabuły oraz ukazania dalszych losów świata dobrze znanego z „Achai”.

„Pomnik…” to jedna z ciekawszych konfrontacji dwóch światów jaką do tej pory przerabiałem. Generalnie można by napisać, że jest to spotkanie rzeczywistości z fikcją, gdyby nie to, że rzeczywistość podkręcono do roli fikcji. Niemniej z elementami polskości seria dostała nowego kopa. Przede wszystkim jest to spotkanie dwóch cywilizacji będących odpowiednikiem dwóch sposobów myślenia i postrzegania świata. Pomysł Ziemiańskiego wydaje się poruszać ponadczasowe elementy, które nawet dziś możemy dostrzec w naszym społeczeństwie. Jest to zderzenie zaawansowania z zabobonem. Ale jak w życiu bywa, nie zawsze nowoczesna myśl zwycięża. Przynajmniej nie od razu.

Audiobooka czyta Wojciech Żołądkiewicz** - aktor filmowy i teatralny. Na swoim koncie posiada już kilkanaście tego typu czytanek. Przyzwyczajony do głosu Joanny Jeżewskiej, która stworzyła swoisty klimat wokół postaci Achai, miałem problemy z zaakceptowaniem nowego głosu. Jeżewska pasowała do serii z uwagi na dominację ról kobiecych. Jednak Żołądkiewicz również nadał historii magii. Jego niski i chrapliwy głos idealnie pasuje do męskich silnych ról. Być może to była zmiana, którą wymusiła nowa sytuacja związana z pojawieniem się alternatywnego świata. Nie skazuję pani Jeżewskiej na zapomnienie, gdyż uważam, że jej wykonanie „Achai” było niesamowicie dobre. Teraz jednak nadszedł czas na zmianę podejścia zarówno do fabuły jak i do lektora.

„Pomnik cesarzowej Achai” to nieco inna powieść fantasy, niż te do których przywykłem. Zdecydowanie cieszę się z faktu, że biorąc na tapetę Achaję – cała seria była już niemal wydana. Dzięki temu będę mógł zapoznać się z pięcioksięgiem „Pomnika” w krótkim czasie.

*Akcja powieści toczy się tysiąc lat po wydarzeniach opisanych w Achai (2002-2004). Pierwszy tom ukazał się nakładem wydawnictwa Fabryka Słów w kwietniu 2012, drugi w lutym 2013, trzeci w lutym 2014, a czwarty w listopadzie 2014 roku. Pierwotnie Pomnik Cesarzowej Achai miał być jedynie opowiadaniem i ukazać się zaraz po premierze III tomu Achai. Według Andrzeja Ziemiańskiego Pomnik Cesarzowej Achai jest drugą częścią trylogii i ze względów wydawniczych będzie miał objętość pięciu tomów. Piąty i ostatni tom wejdzie do sprzedaży w maju 2016 roku.

**Wojciech Żołądkowicz (ur. 1980 w Olsztynie) – polski aktor filmowy i teatralny. Ukończył Akademię Teatralną im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie. Od 2006 współpracuje z Teatrem Współczesnym w Warszawie. Otrzymał nagrodę na XXIV Festiwalu Szkół Teatralnych w Łodzi za rolę Heinricha Manna. Autor kilkunastu audiobooków.


Więcej książek na półce: Audiobooki

Saga o Wiedźminie, tom I - Ostatnie życzenie
Saga o Wiedźminie, tom II - Miecz przeznaczenia
Saga o Wiedźminie, tom III - Krew Elfów
Niezwyciężony
Pan Lodowego Ogrodu, tom I
Achaja, tom I
Achaja, tom II
Achaja, tom III
Pomnik cesarzowej Achai, tom I
Pomnik cesarzowej Achai, tom II
Pomnik cesarzowej Achai, tom III
Pomnik casarzowej Achai, tom IV
Sebastian

Sebastian

Autor serwisu sajfaj.net i bloga popkulturka. Lubi czytać książki i od czasu do czasu wybrać się do kina na dobry film.

Kiedyś członek fandomu Star Trek w Polsce. Obecnie kibicuje Ciemniej Stronie Mocy. Z braku dobrego scifi w TV, amator książkowego świata Star Wars.

Z zamiłowania fan powieści historycznych, dobrych scifi i military sf, a ostatnio nadrabia z historią XX wieku.

Ostatnie książki

Ostatnie filmy

Ostatnie komiksy

Ostatnie seriale

wydarzenia-fb

poletko

przeczytane

obejrzane

europa-antyk

europa-korona

star wars legends

star wars nowy

potter

ender

wiek xx

prawdziwe historie

O mnie

Autor bloga popkulturka. Lubi czytać książki, oglądać dobre filmy, z natury niewolnik serialowych tasiemców. Wielki fan scifi, ale tylko wyższych lotów. Obecnie z braku dobrego scifi, amator książkowego universum Star Wars oraz wszelkiego fantasy, ponadto powieści historycznych z epoki antyku i renesansu.

więcej »

kontakt | polityka prywatności i ciasteczek

social0social01