Pomnik cesarzowej Achai, tom II

Pomnik cesarzowej Achai, tom II

Po rewelacjach z pierwszego tomu cyklu "Pomnik cesarzowej Achai" przechodzę do kolejnej części. Fabuła pchnięta nieznacznie do przodu, czyli pozostało czekać na kolejny tom.

Kategoria // Audiobooki    13/04/2016    czytany 534 razy    Autor //    Ocena: 6/6
Pomnik cesarzowej Achai, tom II

Tysiąc lat później mamy już do czynienia z zupełnie nowymi bohaterami. W pierwszym tomie zostali nam przedstawieni - Shen, Kai i komandor-podporucznik Tomaszewski. Teraz postacie nabierają wigoru. Kai okazuje się być inteligentną kobietką, Shen to jakby taka nowa Achaia, a Tomaszewski świetnie odnajduje się w nowym świecie czego przykładem jest ciekawa relacja z Randem.

Podoba mi się postęp jaki zrobiła Kai, ta postać jeszcze nie raz zaskoczy czytelnika. O wiele mniej mogę powiedzieć o Shen - generalnie jest to - jak napisałem wyżej - taka młoda, niedoświadczona Achaja. Wątki z nią były najnudniejsze. No i w końcu Tomaszewski - z całym swoim spokojem i opanowaniem wdaje się w kontakty z wywiadem cesarstwa, co po prostu jest kwintesencją tego cyklu - a przynajmniej będzie w kolejnych tomach.

Powieść podzielona jest na trzy główne wątki, czyli na tym etapie wszystko jest po staremu. Ziemiański wprowadza nowych bohaterów, rozbudowuje świat polityki, komplikuje wątki. Do świata Arkach zostają wprowadzone nowe pojęcia i obyczaje, w skutek czego możemy obserwować jak tubylcy przyswajają sobie nową wiedzę. Jak ulegają i chłoną wiedzę potężnej Rzeczypospolitej. Ale nie tylko wiedzę - zaczynają myśleć jak ludzie zza Wielkich Gór i konstruują broń w oparciu o ich pomysły.

Co ciekawe autor uknuł intrygę, którą wprowadzają w życie wojskowi RP - chodzi o to co zawsze - ropę i kasę. Naprawdę, byłem zaskoczony tym faktem, ale generalnie tak by to wyglądało, gdyby na dowolnym odkrytym przez ludzi świecie znajdowałby się jakikolwiek przydatny nam surowiec.

Niektóre elementy słuchałem kilkukrotnie. Zauważyłem szybko, że pomiędzy słowami autor często ukrywa przekaz dodatkowy. Są to liczne igraszki z czytelnikiem, gry słów, które mogą zdradzić zamiary postaci. Czy tak było wcześniej? Zdaje się, że zauważyłem taki zabieg już w trakcie pierwszego tomu "Pomnika", ale czy były również w "Achai"? Będę musiał przesłuchać wszystko od nowa?

Drugi tom trzyma wysoki poziom znany z poprzedniego tomu. Sprawy się komplikują, napięcie rośnie i prawdopodobnie dojdzie do czegoś niesamowitego już w kolejnej książce. Polecam i zabieram się za słuchanie kolejnego.


Więcej książek na półce: Audiobooki

Saga o Wiedźminie, tom I - Ostatnie życzenie
Saga o Wiedźminie, tom II - Miecz przeznaczenia
Saga o Wiedźminie, tom III - Krew Elfów
Niezwyciężony
Pan Lodowego Ogrodu, tom I
Achaja, tom I
Achaja, tom II
Achaja, tom III
Pomnik cesarzowej Achai, tom I
Pomnik cesarzowej Achai, tom II
Pomnik cesarzowej Achai, tom III
Pomnik casarzowej Achai, tom IV
Sebastian

Sebastian

Autor serwisu sajfaj.net i bloga popkulturka. Lubi czytać książki i od czasu do czasu wybrać się do kina na dobry film.

Kiedyś członek fandomu Star Trek w Polsce. Obecnie kibicuje Ciemniej Stronie Mocy. Z braku dobrego scifi w TV, amator książkowego świata Star Wars.

Z zamiłowania fan powieści historycznych, dobrych scifi i military sf, a ostatnio nadrabia z historią XX wieku.

Ostatnie książki

Ostatnie filmy

Ostatnie komiksy

Ostatnie seriale

wydarzenia-fb

poletko

przeczytane

obejrzane

europa-antyk

europa-korona

star wars legends

star wars nowy

potter

ender

wiek xx

prawdziwe historie

O mnie

Autor bloga popkulturka. Lubi czytać książki, oglądać dobre filmy, z natury niewolnik serialowych tasiemców. Wielki fan scifi, ale tylko wyższych lotów. Obecnie z braku dobrego scifi, amator książkowego universum Star Wars oraz wszelkiego fantasy, ponadto powieści historycznych z epoki antyku i renesansu.

więcej »

kontakt | polityka prywatności i ciasteczek

social0social01