Pomnik cesarzowej Achai, tom III

Pomnik cesarzowej Achai, tom III

Achaja, jako całość, to chyba jeden z najciekawszych cykli fantastycznych w literaturze polskiej. Wiem, może i przesadzam, bo przecież wiele fantastyki w polskim wykonaniu nie czytałem, ale teraz zacznę. Bo wiem już, że naprawdę warto!

Kategoria // Audiobooki    24/05/2016    czytany 581 razy    Autor //    Ocena: 6/6
Pomnik cesarzowej Achai, tom III

„Achaja” jako trylogia trzymała niesamowity poziom. Była to fascynująca historia w podobnym do średniowiecznego świata przygoda jednej księżniczki sponiewieranej i poniżonej, a dzięki własnej sile i determinacji wspięła się na najwyższe stanowisko w znanym świecie. Przez kolejny tysiąc lat niewiele zmienia się w tym prymitywnym świecie, aż do czasu gdy na horyzoncie pojawia się żelazny statek.

Poprzedni tom cyklu

Tom 3 bezpośrednio kontynuuje wydarzenia z poprzedniego. Akcja przyśpiesza, a kolejne wątki znajdują swoje rozwiązanie. Niestety, na każdy rozwiązany pojawiają się kolejne tajemnice, które nasi bohaterowie powoli, mozolnie rozwiązują. Zwiększone zostają poszukiwania mitycznego pomnika Achai (naturalnej wielkości), który ma być rzekomo rozwiązaniem wszystkich problemów. Po drodze jednak pojawiają się nowe, palące problemy…

Co poza elektryzującym rozwojem fabuły? Ziemiański rozwija postacie w bardzo ciekawym kierunku. Obie kobiece role podążają w zupełnie innym kierunku, niż pierwotnie wskazywały na to znaki na niebie i ziemi. Shen dorosła, przestaje być popychadłem, a Kai pokazała swoją ciemniejszą stronę i skończyła z naiwnością. Zupełnie rewelacyjnie rozwija się postać inżynier Wyszyńskiej (w ogóle stosowanie tytulatury wymiata!), która z mało istotnej, acz tajemniczej kobiety przerodziła się w trzymająca w garści wiele sekretów.

Generalnie zaskakujący jest rozwój wydarzeń, który wpływa na kształtowanie postaci. Niemal ciągle ewoluują, może z wyjątkiem Tomaszewskiego, który ciągle zachowuje kamienny spokój i balansuje między generalicją, a lokalnymi i stara się utrzymać równowagę. W ogóle wszystko co pierwotnie zakładałem na temat alternatywnego świata uważałem w pierwszym tomie, można teraz włożyć między bajki. Ziemiański miał plan na swoją historię, jak zwykle w takich przypadkach autor zdradza powoli tylko sobie znane kawałki. Niem,niej tym razem przebił chyba wszystko co ostatnio czytałem. Teraz w "Pomniku" stykają się nie tylko dwa światy, ale wręcz trzy! A za chwilę i prawdopodobnie kolejna nacja dołączy do "zabawy". Trzymam kciuki i czekam na odkrywanie kolejnych kawałków historii.

Pewna równowaga znalazła się i w ogólnym języku. Ziemiański zrezygnował z brutalizmu, który napędzał pierwotną trylogie i poprzednie dwa tomy „Pomnika”. Tutaj jakby skupił się na postaciach, wydarzeniach i rozwijaniu wątków, przez co znacząco odszedł od dotychczasowej formy literackiej.

Przez cały czas coś się dzieje. Akcja się rozwija, ujawniane są nowe elementy układanki, pojawiają się ciekawe wątki, ujawniane są tajemnice. I tak właściwie przez całą książkę. Czytając (słuchając) siedzi się jak na szpilkach. Aż do końca, gdy następuje eksplozja informacji.

Kolejny tom cyklu - IV


Więcej książek na półce: Audiobooki

Saga o Wiedźminie, tom I - Ostatnie życzenie
Saga o Wiedźminie, tom II - Miecz przeznaczenia
Saga o Wiedźminie, tom III - Krew Elfów
Niezwyciężony
Pan Lodowego Ogrodu, tom I
Achaja, tom I
Achaja, tom II
Achaja, tom III
Pomnik cesarzowej Achai, tom I
Pomnik cesarzowej Achai, tom II
Pomnik cesarzowej Achai, tom III
Pomnik casarzowej Achai, tom IV
Sebastian

Sebastian

Autor serwisu sajfaj.net i bloga popkulturka. Lubi czytać książki i od czasu do czasu wybrać się do kina na dobry film.

Kiedyś członek fandomu Star Trek w Polsce. Obecnie kibicuje Ciemniej Stronie Mocy. Z braku dobrego scifi w TV, amator książkowego świata Star Wars.

Z zamiłowania fan powieści historycznych, dobrych scifi i military sf, a ostatnio nadrabia z historią XX wieku.

Ostatnie książki

Ostatnie filmy

Ostatnie komiksy

Ostatnie seriale

wydarzenia-fb

poletko

przeczytane

obejrzane

europa-antyk

europa-korona

star wars legends

star wars nowy

potter

ender

wiek xx

prawdziwe historie

O mnie

Autor bloga popkulturka. Lubi czytać książki, oglądać dobre filmy, z natury niewolnik serialowych tasiemców. Wielki fan scifi, ale tylko wyższych lotów. Obecnie z braku dobrego scifi, amator książkowego universum Star Wars oraz wszelkiego fantasy, ponadto powieści historycznych z epoki antyku i renesansu.

więcej »

kontakt | polityka prywatności i ciasteczek

social0social01