Pomnik casarzowej Achai, tom IV

Pomnik casarzowej Achai, tom IV

Czwarty tom cyklu o pomniku Achai. Więcej się dzieje i trudniej zabrać się do napisania tego tekstu. Przecież pisałem tyle przy okazji poprzednich części. Mimo wszystko postaram się opisać moje wrażenia. A piszę to na ciepło i będąc kompletnie upojonym świetną fabułą cyklu Ziemiańskiego.

Kategoria // Audiobooki    26/05/2016    czytany 584 razy    Autor //    Ocena: 6/6
Pomnik casarzowej Achai, tom IV

Poprzedni tom opisałem tutaj

Słowem wprowadzenia warto napisać, że żaden z wątków poprzednich części nie został rozwiązany. Dookoła narasta stos tajemnic i ciągle pojawiają się kolejne, ciekawe wątki, a te dotychczasowe stają się coraz ciekawsze. Atmosfera jest umiejętnie podgrzewana. Kiedy już okazuje się, że autor daje nieco luzu, w końcu rzuca bombę termonuklearną. I tak do samego końca.

Bohaterowie dzielą się zadaniami. Kai i Nuk wyruszają z tajną misją do sąsiedniego imperium, aby dowiedzieć się czegoś o Anglosasach. Tomaszewski powoli realizuje swoje cele, ale ma tak dużo roboty, że nie wie na którym froncie gasić pożar. Rand jątrzy u boku cesarzowej i po ciuchu wspiera Shen i jej partyzantów. Jakby tego było mało wrogowie nie śpią. Pojawiają się nowi bohaterowie po obu stronach barierki…

Fabuła, jak poprzednio, rozwijana jest na kilku płaszczyznach. Każda historia opisana jest w inny sposób. Mnie od samego początku najbardziej interesują przygody Tomaszewskiego, który razem z inżynier Wysocką (uwielbiam to żonglowanie tytułami) powoli i mozolnie tworzy zgrany duet, który dokonuje sporego postępu. Na innym kontynencie Nuk i Kai realizują swoją tajną misję, która początkowo wygląda jak typowa wycieczka na piknik, ale z czasem staje się tak zabawna, że można boki zrywać. Każdy wątek ewoluuje, wyłaniają się z nich kawałki układanki, która coraz lepiej zaczyna do siebie pasować. Na pewno jeszcze sporo pracy – nie tylko autora, ale i bohaterów – zostało, aby wszystko pozamykać na ostatni guzik. Z zapowiedzi wiemy już, że V tom będzie mieć niemal 1000 stron, zatem czeka nas sporo ciekawych i intrygujących wydarzeń w tamtej części świata. Urzekło mnie to, że Ziemiański stare rozszerza świat – i to jest oczywiście wielki plus, gdyż zapewne każdy chciałby dowiedzieć się co ma do naszego świata ten alternatywny – ale przy okazji dodaje na bieżąco nowe postacie niezwykle realne i jakby nakreślone już od samego początku. Wszystkie one, zarówno te pierwszoplanowe jak i dalsze tętnią życiem. Są wiarygodne i ciekawe.

Sukcesem cyklu jest niesamowita lekkość pisania. Autor posiada niezwykły dar kreowania wydarzeń i postaci. DO tego wizja, jaką prezentuje jest podawana po kawałku czytelnikowi, przez co otacza go elektryzująca tajemnica. Fabularnie jest bardzo ciekawie, a przecież to już czwarty tom cyklu, a w sumie z poprzednią trylogią Achai – już siódmy!

Kilka słów odnośnie samego audiobooka: po czterech tomach przekonałem się ostatecznie do głosu Wojciecha Żołądkowicza, który niezwykle dobrze oddaje poszczególne postacie. Jego głos idealnie pasuje do pułkownika Tomaszewskiego - to jest dokładnie ten zimny i opanowany głos, który sobie wyobrażałem. Na dodatek bardzo dobrze udaje kobiecie postacie, zwłaszcza gdy moduluje głos do konkretnego wydarzenia. Idealna aranżacja.

Jak zawsze zakończenie pozostawia pewien niedosyt. Historia przerywa się we wszystkich wątkach w dość ciekawym momencie. Ale dla miłośników prozy Ziemiańskiego to na pewno nie przeszkoda. Wiedzą oni, że autor wielokrotnie okazał się słowny – po przerwie na kolejny tom zaserwował niesamowitą kontynuację.

Tym, którzy jeszcze nie poznali Achai polecam, jako bez wątpienia jeden z najlepszych i najważniejszy cykl polskiej fantastyki.


Więcej książek na półce: Audiobooki

Saga o Wiedźminie, tom I - Ostatnie życzenie
Saga o Wiedźminie, tom II - Miecz przeznaczenia
Saga o Wiedźminie, tom III - Krew Elfów
Niezwyciężony
Pan Lodowego Ogrodu, tom I
Achaja, tom I
Achaja, tom II
Achaja, tom III
Pomnik cesarzowej Achai, tom I
Pomnik cesarzowej Achai, tom II
Pomnik cesarzowej Achai, tom III
Pomnik casarzowej Achai, tom IV
Sebastian

Sebastian

Autor serwisu sajfaj.net i bloga popkulturka. Lubi czytać książki i od czasu do czasu wybrać się do kina na dobry film.

Kiedyś członek fandomu Star Trek w Polsce. Obecnie kibicuje Ciemniej Stronie Mocy. Z braku dobrego scifi w TV, amator książkowego świata Star Wars.

Z zamiłowania fan powieści historycznych, dobrych scifi i military sf, a ostatnio nadrabia z historią XX wieku.

Ostatnie książki

Ostatnie filmy

Ostatnie komiksy

Ostatnie seriale

wydarzenia-fb

poletko

przeczytane

obejrzane

europa-antyk

europa-korona

star wars legends

star wars nowy

potter

ender

wiek xx

prawdziwe historie

O mnie

Autor bloga popkulturka. Lubi czytać książki, oglądać dobre filmy, z natury niewolnik serialowych tasiemców. Wielki fan scifi, ale tylko wyższych lotów. Obecnie z braku dobrego scifi, amator książkowego universum Star Wars oraz wszelkiego fantasy, ponadto powieści historycznych z epoki antyku i renesansu.

więcej »

kontakt | polityka prywatności i ciasteczek

social0social01