Władczyni rzek, tom III cyklu Wojny Kuzynów

Władczyni rzek, tom III cyklu Wojny Kuzynów

Bohaterka trzeciej książki z cyklu Wojny Kuzynów – Jakobina Luksemburska była na dworze króla jedynie dworką, obserwatorką. Ale jej historia okazała się nadzwyczaj interesująca, godna osobnej, opasłej powieści.

Kategoria // Europa w koronie    07/09/2013    czytany 3729 razy    Autor //    Ocena: +5/6
Władczyni rzek, tom III cyklu Wojny Kuzynów

Władczyni rzek opowiada nieznaną historię Jakobiny Luksemburskiej, angielskiej księżnej, która później (ale to już historia z Białej królowej) była również królową matką. Jakobina sama kierowała swoim losem, nie bacząc na przeciwności. Żyła w świecie mężczyzn, a jednak udało jej się ukształtować losy swojego rodu tak, aby wynieść go na wysokości.

Tytułem wstępu: Jakobina poślubia księcia Bedforda, jako piętnastoletnia dziewuszka, stając się tym samym najpotężniejszą kobietą Francji i drugą w Anglii. Ale jej przeszło dwa razy starszego męża interesują wyłącznie magiczne zdolności Jakobiny, które podobno odziedziczyła po Meluzynie, legendarnej założycielce rodu. Księżna zostaje zapoznana przez męża z tajnikami alchemii oraz rozległą wiedzą ze świata nauki, który chłonie jak gąbka. Po krótkim małżeństwie Jakobina wraca do Anglii, gdzie zakochuje się w giermku swojego zmarłego męża. Pobierają się w tajemnicy, a dzięki przychylności króla winy są im wybaczone i zaczynają życie od nowa. Tym samym Jakobina trafia na dwór królewski pod skrzydła królowej Małgorzaty, a jej mąż staje się narzędziem w ręku króla Henryka VI. Oboje, choć wykonujący zupełnie inne zadania, pracują na rzecz korony, a w rzeczywistości rodu Lancasterów. Gdy zaostrza się konflikt pomiędzy królową, a inną gałęzią królewskiego rodu, Jakobina zaczyna dostrzegać zło, jakie niesie ze sobą wojna i zniszczenie. Potajemnie wkracza na zdradziecką ścieżkę, aby uchronić swoich bliskich przed nadciągającą burzą.

Władczyni rzek, to trzeci tom w cyklu Wojny Kuzynów, znanej pisarki Philippy Gregory. Powieść stanowi ciekawy prequel do historii opisanej we wcześniejszych tomach Biała królowa oraz Czerwona królowa. Właściwie to cały cykl należy zacząć od tej właśnie książki. Autorka przyznała, że historię Jakobiny wzięła na tapetę dopiero podczas pisania Białej królowej, czyli historii życia jej córki. Dlatego też powieść nie przedstawia całego życia księżnej, a jedynie historię do czasu spotkania Elżbiety z królem Edwardem IV.

Powieść jest bardzo rozległa, liczy sobie prawie 550 stron, ale nie jest to szokująca grubość, jeśli chodzi o biografię. Życie Jakobiny jest niezwykłą przygodą i pomimo opisaniu tylko jej części (od roku 1430 do 1464), do tego okrojonej, to nadal jest to historia pełna akcji, spisków, wciągających opisów wydarzeń, a całość lekko doprawiona magią.

Autorka bardzo skrupulatnie przedstawia kolejne wydarzenia zgodnie z ich chronologią. Umiejętnie wplata swoje dobrze narysowane postacie w konkretne wydarzenia. Bardzo wiarygodnie i czytelnie oddaje panujące wówczas obyczaje oraz społeczne więzy i zależności pomiędzy konkretnymi warstwami społeczeństwa. Jak nikt potrafi połączyć wartką fabułę z faktami historycznymi, a bohaterów wpleść w wiecznie knute intrygi. Jakobina osobiście odczuwa na własnej skórze wszelkie efekty błędnej polityki dworu względem poddanych, co ostatecznie prowadzi do niemałego problemu, którego rozwijaniem autorka zajmie się w innych tomach cyklu. Władczyni rzek bezbłędnie ukazuje genezę i zarzewie tego tragicznego konfliktu zwanego Wojną Dwóch Róż.

Jakobina jest również pewnym symbolem emancypacji kobiet, idealnym wzorem do naśladowania dla wielu niewiast, które niestety o jej pozycji mogły tylko marzyć. Aby w pełni zrozumieć złożoność ówczesnych dziejów należy pamiętać, że były to czasy bardzo surowe i niesprzyjające odmienności, czy też podążaniu za wiedzą. Nawet posiadanie grządek z ziołami w ogródku mogło być poczytane, jako czarnowidztwo i uprawianie magii, za co można było szybko trafić na stos. W tym przypadku autentyczna historia Eleonory Cobham powinna być traktowana, jako przykład ciemnoty i zabobonu w ówczesnych czasach. Jakobina była jakby pionierką i przedstawicielką tych, które postawiły się dominacji mężczyzn i odniosła sukces.

Powieść poprowadzona mistrzowsko. Jednak w błędzie jest ten, kto myśli, że jest to kolejne ckliwe romansidło. Gregory rezygnuje z wszelkich typowych dla literatury kobiecej elementów, choć to książka napisana przez kobietę, z punktu widzenia kobiety i ku pokrzepieniu kobiet. Jest to powieść pełna prawd o ludziach, nienasyconej żądzy władzy, współczucia, namiętności i miłości do rodziny.

Powieść cieszy oko również wizualnie. Książkę miło się czyta ze względu na czytelną czcionkę i duże odstępy pomiędzy linijkami. Dodatkowo treść wzbogacona jest mapami i drzewem genealogicznym Jakobiny oraz rodów Lancasterów i Yorków. Dla nieznających tajników historii Wojny Dwóch Róż zamieszczono dwie mapki – Anglii oraz posiadłości angielskich we Francji. Także okładka robi odpowiednie wrażenie i sprawia, że seria ciekawie prezentuje się na półce.

 

Specjalne podziękowania dla wydawnictwa "Książnica" za udostępnienie egzemplarza do recenzji.


Więcej książek na półce: Europa w koronie

Medicus - historia chłopca, który chciał zostać lekarzem
Schizma - rozłam w łonie Kościoła
Wład Palownik, prawdziwa historia Drakuli
Biała królowa, tom I cyklu Wojny kuzynów
Władczyni rzek, tom III cyklu Wojny Kuzynów
Czerwona królowa, tom II cyklu Wojny Kuzynów
Córka Twórcy Królów, tom IV cyklu Wojny Kuzynów
Biała księżniczka, tom V cyklu Wojny Kuzynów
Klątwa Tudorów, tom VI cyklu Wojny Kuzynów
Wieczna księżniczka, tom I cyklu Powieści Tudorowskie
Kochanice króla, tom II cyklu Powieści Tudorowskie
Dwie królowe, tom III cyklu Powieści Tudorowskie
Błazen królowej, tom IV cyklu Powieści Tudorowskie
Kochanek dziewicy, tom V cyklu Powieści Tudorowskie
Uwięziona królowa, tom VI cyklu Powieści Tudorowskie
Grzechy rodu Borgiów
Mikael Karvajalka
Mikael Hakim
Sekret Tudorów
Spisek Tudorów
Przysięga królowej - Historia Izabeli Kastylijskiej
Siódme życie markiza de Sade
Wyznania Katarzyny Medycejskiej
Barbara i król. Historia ostatniej miłości Zygmunta Augusta
Księżna Mediolanu
Królowa Margot
Żelazne damy
Damy ze skazą. Kobiety, które dały Polsce koronę
Damy polskiego imperium
Korona śniegu i krwi
Damy złotego wieku
Ostatnia żona Tudora. Poskromienie królowej
Wersal. Prawo krwi
Potomek Tudorów
Kösem. Matka sułtanów
Katarzyna Wielka. Gra o władzę
Sebastian

Sebastian

Autor serwisu sajfaj.net i bloga popkulturka. Lubi czytać książki i od czasu do czasu wybrać się do kina na dobry film.

Kiedyś członek fandomu Star Trek w Polsce. Obecnie kibicuje Ciemniej Stronie Mocy. Z braku dobrego scifi w TV, amator książkowego świata Star Wars.

Z zamiłowania fan powieści historycznych, dobrych scifi i military sf, a ostatnio nadrabia z historią XX wieku.

Ostatnie książki

Ostatnie filmy

Ostatnie komiksy

Ostatnie seriale

wydarzenia-fb

poletko

przeczytane

obejrzane

europa-antyk

europa-korona

star wars legends

star wars nowy

potter

ender

wiek xx

prawdziwe historie

O mnie

Autor bloga popkulturka. Lubi czytać książki, oglądać dobre filmy, z natury niewolnik serialowych tasiemców. Wielki fan scifi, ale tylko wyższych lotów. Obecnie z braku dobrego scifi, amator książkowego universum Star Wars oraz wszelkiego fantasy, ponadto powieści historycznych z epoki antyku i renesansu.

więcej »

kontakt | polityka prywatności i ciasteczek

social0social01