Uwięziona królowa, tom VI cyklu Powieści Tudorowskie

Uwięziona królowa, tom VI cyklu Powieści Tudorowskie

Od dłuższego czasu jestem fanem twórczości Philippy Gregory za sprawą cyklu „Wojny Kuzynów”. Autorka posiada jeszcze jeden ciekawy cykl historyczny, którym postanowiłem się w końcu zainteresować – „Powieści Tudorowskie”.

Kategoria // Europa w koronie    12/01/2014    czytany 2782 razy    Autor //    Ocena: 4/6
Uwięziona królowa, tom VI cyklu Powieści Tudorowskie

Ucieszyłem się na samą myśl o kolejnej ciekawej serii autorki, którą w końcu postanowiłem rozpocząć czytać. Dzięki wydawnictwu „Książnica” zacząłem swoją przygodę od tomu zatytułowanego „Uwięziona królowa”. Tomy cyklu nie są wydawane chronologicznie, nie wiążą się nawet fabułą, zatem spokojnie można zacząć od tego wydanego ostatnio.

Elżbieta I zasiada na tronie, zajmując miejsce zmarłej starszej siostry. Niestety, bezdzietną królową bardziej zajmuje umacnianiem władzy, niż staranie się o potomka, w skutek czego mówi się o kontynuatorce dynastii w osobie Marii, królowej Szkocji. Jednak Maria, po śmierci męża, zostaje zmuszona do abdykacji i udaje się do Anglii, gdzie zaaresztowana przez kanclerza Cecila trafia w charakterze więźnia na dwór hrabiego Talbota. Tam była szkocka monarchini nie próżnuje i knuje kolejne spiski mające na celu uwolnienie jej spod kurateli kuzynki, odzyskania szkockiego tronu, i jak Bóg da – również zasiąść na tronie Anglii.

Już po rozpoczęciu czytania pierwszego rozdziału zmartwiło mnie zmienione podejście do tematu. Autorka odeszła od perspektywy jednoosobowej narracji. Tym razem głos zabrały aż trzy postacie, tytułowa królowa Maria Stuart oraz jej „gospodarze”: George i Elizabeth Talbot.  

Ponieważ aż trójka bohaterów opisuje czasem te same wydarzenia, o wiele więcej miejsca jest poświęcanego bieżącej sytuacji bohaterów i królestwa. Widocznie mniej w tej książce charakterystycznych dla autorki opisów atrybutów ówczesnej Anglii - strojów, wnętrz, krajobrazów czy nawet potraw i zabaw, na które uczęszczają bohaterowie. A te, które są, napisała niezwykle skąpie. Zamiast tego bohaterowie kursują pomiędzy zamkiem Talbotów a Londynem, ciągle knując lub rozwiązując spiski mające na celu uwolnienie Marii Tudor. Do tego Gregory rozpisuje się niezwykle szeroko na temat uroków Marii i sposobów uwodzenia mężczyzn przez nią, przez co miejscami miałem wrażenie, że powieści niezwykle blisko stąd do romansidła.

Właściwie jest to książka trzech kobiet. Pomimo, że Elżbieta nie występuje, jako POV (person of View), to jednak wiemy o niej dużo z opowieści innych bohaterów. Królowa opisywana jest jako kobieta żyjąca w wiecznym strachu przed wrogami swojej korony, będąca również na celowniku wielu władców Europy z Papieżem i Cesarzem na czele. Maria, zupełnie inaczej niż zwykle, została opisana jako kobieta niezwykle silna, bystra, przebiegła, znająca siłę swojej urody i potrafiąca omamić każdego mężczyznę. Będąca przy okazji nie lada intrygantką, której dorównywał jedynie Cecil. Z kolei Bess Talbot to jedna z najbardziej fascynujących kobiet tamtej epoki, która dzięki determinacji i inteligencji wspięła się na szczyt drabiny społecznej przyjmując wiele majątków od swoich mężów, a od ostatniego nawet tytuł hrabiny. George Talbot okazuje się być dumnym i honorowym mężczyzną, który zagubiony gdzieś po drodze daje się uwieść Marii i rozpoczyna grę, która ostatecznie doprowadzi go do ruiny i utraty zaufania królowej Elżbiety I.

Cała fabuła książki to opisem nietypowego trójkąta z dramatycznymi wydarzeniami w tle. Były to czasy niezwykle niepewne. Elżbiecie wróżono niemal na bieżąco detronizację i nawet ścięcie, a także rychłe objęcie tronu Anglii i Szkocji przez Marię, za którą stanęła cała północ podrywając do wojny niezwykle liczną armię. Ale nawet pomimo mobilizacji papistów, wsparciu katolickich władców Europy, z namaszczeniem Papieża, nie udało się zagrozić tronowi Elżbiety. Która, jak napisała autorka, taką przewagę miała nad Marią, że po jej stronie stali mądrzejsi doradcy oraz… szczęście. Z resztą z takim doradcą jak Cecil mogła zdziałać wiele. Był to niezwykle zaradny człowiek, posiadający wszędzie swoich szpiegów, wiedzący wszystko, mający pełny posłuch u Elżbiety I, na dodatek niezwykle zagorzały zwolennik protestanckiej Anglii.

Trudno nie przyznać jej racji.

Pomimo faktu, że potrójna narracja nie przypadła mi do gustu, a fabuła zdradza miejscami romantyczne wątki, nadal cenię wysoko prozę Philippy Gregory. Obawiam się jednak, że tematyka cyklu o Tudorach może nie przypaść mi do gustu tak jak „Wojny Kuzynów”. Jest to pierwszy tom który czytam, a szósty w kolejności wydany przez „Książnicę”, ale po zapoznaniu się z opisami poprzednich tomów podejrzewam, że mogą one skupiać się bardziej na słynnych romansach ery Tudorów, niż na rzetelnym przekazaniu historii piórem autorki.


Więcej książek na półce: Europa w koronie

Medicus - historia chłopca, który chciał zostać lekarzem
Schizma - rozłam w łonie Kościoła
Wład Palownik, prawdziwa historia Drakuli
Biała królowa, tom I cyklu Wojny kuzynów
Władczyni rzek, tom III cyklu Wojny Kuzynów
Czerwona królowa, tom II cyklu Wojny Kuzynów
Córka Twórcy Królów, tom IV cyklu Wojny Kuzynów
Biała księżniczka, tom V cyklu Wojny Kuzynów
Klątwa Tudorów, tom VI cyklu Wojny Kuzynów
Wieczna księżniczka, tom I cyklu Powieści Tudorowskie
Kochanice króla, tom II cyklu Powieści Tudorowskie
Dwie królowe, tom III cyklu Powieści Tudorowskie
Błazen królowej, tom IV cyklu Powieści Tudorowskie
Kochanek dziewicy, tom V cyklu Powieści Tudorowskie
Uwięziona królowa, tom VI cyklu Powieści Tudorowskie
Grzechy rodu Borgiów
Mikael Karvajalka
Mikael Hakim
Sekret Tudorów
Spisek Tudorów
Przysięga królowej - Historia Izabeli Kastylijskiej
Siódme życie markiza de Sade
Wyznania Katarzyny Medycejskiej
Barbara i król. Historia ostatniej miłości Zygmunta Augusta
Księżna Mediolanu
Królowa Margot
Żelazne damy
Damy ze skazą. Kobiety, które dały Polsce koronę
Damy polskiego imperium
Korona śniegu i krwi
Damy złotego wieku
Ostatnia żona Tudora. Poskromienie królowej
Wersal. Prawo krwi
Potomek Tudorów
Kösem. Matka sułtanów
Katarzyna Wielka. Gra o władzę
Sebastian

Sebastian

Autor serwisu sajfaj.net i bloga popkulturka. Lubi czytać książki i od czasu do czasu wybrać się do kina na dobry film.

Kiedyś członek fandomu Star Trek w Polsce. Obecnie kibicuje Ciemniej Stronie Mocy. Z braku dobrego scifi w TV, amator książkowego świata Star Wars.

Z zamiłowania fan powieści historycznych, dobrych scifi i military sf, a ostatnio nadrabia z historią XX wieku.

Ostatnie książki

Ostatnie filmy

Ostatnie komiksy

Ostatnie seriale

wydarzenia-fb

poletko

przeczytane

obejrzane

europa-antyk

europa-korona

star wars legends

star wars nowy

potter

ender

wiek xx

prawdziwe historie

O mnie

Autor bloga popkulturka. Lubi czytać książki, oglądać dobre filmy, z natury niewolnik serialowych tasiemców. Wielki fan scifi, ale tylko wyższych lotów. Obecnie z braku dobrego scifi, amator książkowego universum Star Wars oraz wszelkiego fantasy, ponadto powieści historycznych z epoki antyku i renesansu.

więcej »

kontakt | polityka prywatności i ciasteczek

social0social01