Kobiety, które zawładnęły Europą - najpotężniejsze królowe

Kobiety, które zawładnęły Europą - najpotężniejsze królowe

W okrutnym świecie mężczyzn jest niezwykle mało miejsca dla mocnych i władczych kobiet. Jean des Cars ukazuje w swojej publikacji, że wybijające się od XVI wieku kobiety Europy potrafią władać królestwami i sercami podwładnych lepiej niż niejeden mężczyzna.

Kategoria // Reportaż, dokument, biografia    29/06/2014    czytany 2634 razy    Autor //    Ocena: +4/6
Kobiety, które zawładnęły Europą - najpotężniejsze królowe

W swojej książce "Kobiety, które zawładnęły Europą" Jean des Cars przedstawia sylwetki dwunastu kobiet, koronowanych głów Europy, które wbrew przeciwnościom losu osiągnęły więcej niż piastujące to stanowisko wcześniej mężczyźni. Nie wszystkie kobiety objawiają się jako szlachetne damy. Wiele z nich knuło spiski, toczyło wojny, walczyło o przetrwanie na różne sposoby. Ale wszystkie z nich odbiły swoje piętno na losach Europy. Piętno tak mocne, że wpisało się na stałe przyćmiewając śmiałe czyny żyjących w tych samych czasach mężczyzn.

Autor, urodzony w 1943 roku w Paryżu autor ponad 30 książek biograficznych i faktu, postanowił opisać losy wybranych przez siebie władczyń. Swoją przygodę rozpoczyna od Katarzyny Medycejskiej, której wkład w historię Francji i Europy jeży włos na głowie wielu historyków. Zakłada się, że królowa wyniosła z włoskiego domu wiele cech, m.in. awanturnictwo, knucie intryg i trucicielstwo. Rozpoczyna zatem swoją opowieść o damach Europy w dość mocny sposób. Ale to również nie ostatnia władczyni Francji, przedstawia także smutne losy ostatniej królowej tego kraju - Marii Antoniny oraz, już po restauracji monarchii - cesarzowej Eugieni. Autor skupia swoją uwagę na władczyni Szwecji - Krystynie, ale bardziej jej frywolnym sposobie życia niż okresowi spędzonemu na tronie. Z historii Anglii opisał trzy najważniejsze kobiety tego wyspiarskiego państwa, które stało się światowym Imperium - Elżbiety I, Wiktorii oraz jedynej żyjącej jeszcze bohaterki książki - Elżbiecie II. Sporo miejsca w książce poświęca kobietom cesarstwa Austriackiego oraz późniejszych Austro-Węgier - Marii Teresie, Elżbiecie znanej jako Sisi oraz ostatniej cesarzowej - Zycie. Rzecz jasna nie pomija carycy Katarzyny Wielkiej o której rozprawia w kontekście podbojów miłosnych, a także krótko panującej Astrid - ukochanej królowej Belgów.

Wybrane przez Carsa kobiety to symbole same w sobie. Wiele z nich wzbudza żywe zainteresowanie po dziś dzień. Są one także znane na całym świecie, niektóre zostały symbolami narodowymi w swoich ojczyznach. Opisane w książce historie to bardziej skróty opisów ich biografii, ponieważ krótka, 330 stronicowa książka, nie streści kompletnych żywotów dwunastu władczyń. Z drugiej strony autor nie chciał zanudzać swoich czytelników dużą ilością przypisów i odnośników do historii, dlatego w swojej opowieści zdecydował się na ukazanie kobiet jako twardych władczyń o miękkim sercu, czyli odwołał się bardziej do duszy tych kobiet niż ich państwowej funkcji. Przedstawił tym samym wizerunek kobiet zupełnie inny niż wynika z kart historii.

Cars przygotował się do swojej pracy bardzo starannie. Oparł się na wielu historycznych dziełach, dziennikach i kronikach, ale także na bezpośrednich wywiadach ze świadkami, czy np. żyjącą jeszcze cesarzową Zytą. Niestety, pełna literatura nie została ujęta na końcu książki, a jedynie można ją poskładać z przypisów na dole stron. Dzięki wpleceniu do książki informacji zebranych od naocznych świadków (za sprawą różnego rodzaju historycznych publikacji), możemy przeczytać o ciekawych anegdotach z życia tychże kobiet. Czasami takimi, które pozwalają spojrzeć na nie z zupełnie innej strony - tej ludzkiej. Można zaryzykować stwierdzenie, że autor posługuje się bardzo swobodnym językiem, że gawędzi sobie przy ognisku. Ponieważ historie wielu z tych kobiet zazębiają się, a one same niekiedy są ze sobą spokrewnione i żyją w tych samych czasach, Cars przy każdej okazji podkreśla pokrewieństwo, pozwalając tym samym uzmysłowić sobie, jak bardzo te kobiety i ogólnie wszyscy aktorzy przewijający się na kartach książki tworzą jedną, wielką europejską rodzinę. Minusem takiego sposobu prowadzenia narracji było częste odbieganie od głównych bohaterek książki, skupianie się na rodzinie i opisach historycznych danej epoki.

Książka prezentuje się niesamowicie. Jej delikatna okładka sprawia, że na myśl mi przychodzą osobiste pamiętniki wielkich dam. Tak również do niej podszedłem, jak do skarbnicy intymnych i poufnych informacji z życia dwunastu wielkich kobiet Europy. Książka jest wydana idealnie, i z technicznego punktu widzenia nie można jej nic zarzucić. Jest napisana lekkim piórem autora, do tego poniekąd łączy wątki z wszystkich dwunastu rozdziałów. Wzbogacona jest reprodukcjami obrazów przedstawiających bohaterki. Jedynym minusem jest wspomniany brak literatury, ale za to piękna oprawa w całości rekompensuje ten brak, gdyż literaturę można odczytać z przypisów.

Nie jest to typowa książka historyczna, raczej kompendium wiedzy o najważniejszych kobietach Europy począwszy od XVI w do czasów obecnych, taki przekrój depeszy prasowych, który zapewne zainteresuje nie tylko miłośników historii.

Książkę otrzymałem od wydawnictwa Muza.


Więcej książek na półce: Reportaż, dokument, biografia

Kobiety Wojny Dwu Róż
Kobiety, które zawładnęły Europą - najpotężniejsze królowe
Dior i ja - Autobiografia Christiana Diora
Marilyn Monroe. Za kulisami
Jamie Dornan. Wszystkie jego twarze
Zabijemy albo pokochamy. Opowieści z Rosji
Karuzela z Madonnami
Maria Callas. Primadonna stulecia
Księżniczka po przejściach. Nie tylko o Gwiezdnych Wojnach
Zabić. Mordy polityczne w PRL
Narodziny Potęgi
Polskie Imperium. Wszystkie kraje podbite przez Rzeczpospolitą
Mój siąsiad islamista
Jaruzelski. Życie paradoksalne
Historia Bez Cenzury
Historia Bez Cenzury 2
Żywe trupy. Prawdziwa historia zombie
Pierwsze damy Ameryki
Żony astronautów
Edward Gierek: Przerwana dekada
Autobiografia Stalina
Elżbieta II. O czym nie mówi królowa?
Stuhrmówka. Czyli gen wewnętrznej wolności
Nienachalna z urody
Antropologia wojny
Bismarck. Żelazny Kanclerz
Łukaszenka. Niedoszły car Rosji
Lekko Stronniczy - jeszcze więcej
Fighterzy. Najlepsi polscy wojownicy
Gwiezdne Wojny. Jak podbiły wszechświat
Pod prąd
Życie w średniowiecznym zamku
Najpiękniejsze kobiety z obrazów
Elon Musk. Biografia twórcy PayPala, Tesli, SpaceX
Dziewczyny z Solidarności
Dziewczyny z powstania
Dziewczyny wojenne
Kobiety dyktatorów
Kobiety dyktatorów 2
Ostatnie dni dyktatorów
Dziewczyny z Syberii
Dzieci dyktatorów
Sebastian

Sebastian

Autor serwisu sajfaj.net i bloga popkulturka. Lubi czytać książki i od czasu do czasu wybrać się do kina na dobry film.

Kiedyś członek fandomu Star Trek w Polsce. Obecnie kibicuje Ciemniej Stronie Mocy. Z braku dobrego scifi w TV, amator książkowego świata Star Wars.

Z zamiłowania fan powieści historycznych, dobrych scifi i military sf, a ostatnio nadrabia z historią XX wieku.

Artykuły powiązane

Ostatnie książki

Ostatnie filmy

Ostatnie komiksy

Ostatnie seriale

wydarzenia-fb

poletko

przeczytane

obejrzane

europa-antyk

europa-korona

star wars legends

star wars nowy

potter

ender

wiek xx

prawdziwe historie

O mnie

Autor bloga popkulturka. Lubi czytać książki, oglądać dobre filmy, z natury niewolnik serialowych tasiemców. Wielki fan scifi, ale tylko wyższych lotów. Obecnie z braku dobrego scifi, amator książkowego universum Star Wars oraz wszelkiego fantasy, ponadto powieści historycznych z epoki antyku i renesansu.

więcej »

kontakt | polityka prywatności i ciasteczek

social0social01