Wieczna księżniczka, tom I cyklu Powieści Tudorowskie

Wieczna księżniczka, tom I cyklu Powieści Tudorowskie

"Wieczna księżniczka" to pierwszy chronologicznie tom cyklu "powieści tudorowskie", znanej autorki Philippy Gregory, który zaczyna się od opowiedzenia smutnej historii Katarzyny Aragońskiej, pierwszej żony Henryka VIII.

Kategoria // Europa w koronie    07/08/2014    czytany 2993 razy    Autor //    Ocena: +4/6
Wieczna księżniczka, tom I cyklu Powieści Tudorowskie

Uwielbiam jak autorzy piszą swoje powieści zazębiając fabułę kolejnymi historiami. Tak właśnie zrobiła Philippa Gregory ze swoimi cyklami "wojny kuzynów" oraz "powieści tudorowskie". "Biała księżniczka", najnowszy tom z pierwszego cyklu wnosi wiele o Katarzynie Aragońskiej, którą Ferdynand wydaje za syna Henryka VII po warunkiem, że ten usunie uzurpatorów - powieść wydana w 2014 roku. Natomiast w "Wiecznej księżniczce" poza prologiem oglądamy Katarzynę, gdy już jest w Anglii, a później także przeżywa śmierć brata Małgorzaty Pole (owego uzurpatora), która odgrywa drugoplanową rolę, ale będzie także bohaterką kolejnej powieści autorki. W "Wiecznej księżniczce" możemy także zapoznać się z dalszymi losami trójki bohaterów z "Białej księżniczki" - Henryka VII, Małgorzaty Stanley oraz Elżbiety York. Cała trójka dokonuje swojego żywota niemal na oczach Katarzyny Aragońskiej, tym samym pozwalając w końcu zająć obiecane jej przez Boga miejsce - Królowej Anglii.

Wierz mi, i Pan Bóg, i moja matka zawsze stawiają na swoim.

Pokusiłem się o takie wyjaśnienie: "Biała księżniczka" wydaje się być prequelem do "Wiecznej księżniczki".

Katarzyna Aragońska była córką Izabeli Kastylijskiej (zwanej Katolicką) oraz Ferdynanda Aragońskiego - więcej o tej parze władców można przeczytać w powieści "Przysięga królowej - historia Izabeli Kastylijskiej" C.W. Gortnera. Wówczas najpotężniejszych władców chrześcijańskiej Europy. Była kobietą nietypową, bowiem całe swoje życie spędziła w obozach wojskowych podczas oblegania muzułmańskich miast, była świadkiem wielu bitew na ziemi hiszpańskiej prowadzonych przez ojca Ferdynanda i waleczną matkę Izabelę. Stąd Katarzyna była obeznana z wojną, zbrojami i bronią. W całej historii Anglii była jedną z najbardziej walecznych królowych, ponieważ chciała dla swojej umiłowanej religii zniszczyć Francję, podbić Afrykę, Azję, Indie oraz kraj o którym zapewne tylko słyszała z opowieści innych - Kitaj (dzisiejsze Chiny). Sama poprowadziło jedną z najśmielszych i zakończonych sukcesem kampanii przeciw Szkotom, w której zginął ichniejszy król Jakub IV, co zaowocowało spokojem i przerwało ciągłe napaście szkockie na północną Anglię.  Poza waleczną naturą Katarzyna odziedziczyła po rodzicach pęd do wojny w imię religii nie bacząc na dobro innych, nie przejmując się w ogóle aspektem tolerancji, czego przykładem było wygnanie Żydów z Hiszpanii.

Młoda hiszpańska infantka została jednak wychowana na przyszłą królową Anglii. Po zaręczynach z księciem Walii w wieku 3 lat, miała stać się spoiwem pomiędzy Hiszpanią i Anglią, które zawierając trwały sojusz miały przeciwstawić się rosnącej potędze Francji, a po jej pokonaniu udać się z krucjatą na wschód. Pech chciał, że nie wszystko potoczyło się jak to zaplanowali rodzice. Młody Artur zmarł, a na ponowne małżeństwo z drugim w kolejce synek Henryka musiała czekać ponad 6 lat. Dopiero gdy zmarł Henryk VII i jego matka, Henryk VIII wyraził zgodę na małżeństwo.

Gregory w ciekawy sposób ukazuje zderzenie dwóch na pozór podobnych chrześcijańskich kultur, które jednak są od siebie wyjątkowo odległe. Hiszpania czerpie całymi garściami ze spuścizny podbitej Grenady, dodatkowo wzbogacona opowieściami i skarbami z Nowego Świata. Tymczasem obraz Anglii po zakończonej niedawno Wojnie Stuletniej to widmo liżącego rany kraju, nieufnego wobec nowego króla, grubiańskiego i prostackiego ludu. Katarzyna poświęca lata na dostosowanie się do nowej rzeczywistości, i gdy już w końcu jest gotowa - jej małżonek umiera, a ona sama staje się zbędna na dworze.

W "Wiecznej księżniczce" Gregory zastosowała narrację trzecioosobową (opisy wydarzeń z dialogami) oraz pierwszoosobową w formie listów i pamiętników Katarzyny. Jest to pierwszy raz, kiedy spotykam się z takim rozwiązaniem u Gregory, ale faktycznie należy nadmienić, że przygody z jej książkami zacząłem od "Białej królowej", czyli I tomu "Wojen kuzynów". Wtedy to Gregory odeszła od trzecioosobowej narracji, a wspomnienia w formie listów ograniczała do minimum. Cieszy zatem fakt, że autorka stare poprawia swój warsztat i szuka nowych sposób na wyrażenie myśli, aczkolwiek bardziej podobają mi się jej nowsze powieści. Nie zmienia to jednak faktu, że powieść napisana jest jak zawsze jasnym językiem, napisana bardzo nowocześnie (odwołanie do "Królewny Śnieżki" - opublikowanej po raz pierwszy w 1812 roku - to lekka przesada, ale mimo wszystko...).

Podobnie jak w przypadku "Białej księżniczki" - "Wieczna…" jest łącznikiem z poprzednim cyklem Wojny Dwu Róż. Przewija się w niej wiele nawiązań do wcześniejszych historycznych wydarzeń, a w momencie pisania tej powieści Gregory dopiero zaczynała opracowywać konspekt "Białej królowej".

Niniejsza powieść to historia pełna pasji, w której autorka przybliża postać kobiety tak strasznie maltretowanej psychicznie, że cud, iż do samego końca została przy zdrowych zmysłach. Najpierw pastwiła się na niej Królowa Matka, następnie - wskutek niedoszłego sojuszu z Hiszpanią - Henryk VII, a na koniec Henryk VIII, który zapragnął się z nią rozwieść dla młodszej kochanki. Powieść przedstawia Katarzynę jako kobietę silną, dumną, pewną siebie, wielce namiętną, ale również jako niewolnicę własnych ambicji, intrygantkę, fanatyczkę religijną, bezlitosną katoliczkę i również kłamczuchę.

Katarzyna, aby zostać żoną Henryka VIII i wypełnić przeznaczoną jej rolę królowej Anglii, stwierdziła, że nigdy nie legła w łożu z Arturem ,gdyż ten był impotentem. Jest mało prawdopodobne, aby faktycznie przez tyle lat nie próbowali skonsumowania związku, skoro była świadoma spoczywającej na niej odpowiedzialności. Ale gdy Henryk VIII postanowił się z nią rozwieść za swój główny argument uznał prawdopodobne skonsumowanie związku ze zmarłym mężem. Wówczas królom nie przystało obcować z wdową, jeśli ta faktycznie nie była dziewicą. W obronie Katarzyny stanęli m.in. Cesarz Imperium Rzymskiego Narodu Niemieckiego (jej bratanek), siostra Henryka VIII - Maria, Papież a także Marcin Luter. Ten temat został jedynie tylko delikatnie muśnięty w ostatnim rozdziale.

Co ciekawe, ta gorliwa katoliczka tak bardzo pragnęła z Henrykiem podbić tereny opanowane przez Maurów, Hindusów i Chińczyków - mężem strasznie niestabilnym, że dla nowej kochanki zerwał więzi z Kościołem, który tak bardzo miłowała. 

Utraciłam wiarę w swoją atrakcyjność, utraciłam przekonanie o własnej mądrości, lecz ani na chwilę nie utraciłam woli życia.


Więcej książek na półce: Europa w koronie

Medicus - historia chłopca, który chciał zostać lekarzem
Schizma - rozłam w łonie Kościoła
Wład Palownik, prawdziwa historia Drakuli
Biała królowa, tom I cyklu Wojny kuzynów
Władczyni rzek, tom III cyklu Wojny Kuzynów
Czerwona królowa, tom II cyklu Wojny Kuzynów
Córka Twórcy Królów, tom IV cyklu Wojny Kuzynów
Biała księżniczka, tom V cyklu Wojny Kuzynów
Klątwa Tudorów, tom VI cyklu Wojny Kuzynów
Wieczna księżniczka, tom I cyklu Powieści Tudorowskie
Kochanice króla, tom II cyklu Powieści Tudorowskie
Dwie królowe, tom III cyklu Powieści Tudorowskie
Błazen królowej, tom IV cyklu Powieści Tudorowskie
Kochanek dziewicy, tom V cyklu Powieści Tudorowskie
Uwięziona królowa, tom VI cyklu Powieści Tudorowskie
Grzechy rodu Borgiów
Mikael Karvajalka
Mikael Hakim
Sekret Tudorów
Spisek Tudorów
Przysięga królowej - Historia Izabeli Kastylijskiej
Siódme życie markiza de Sade
Wyznania Katarzyny Medycejskiej
Barbara i król. Historia ostatniej miłości Zygmunta Augusta
Księżna Mediolanu
Królowa Margot
Żelazne damy
Damy ze skazą. Kobiety, które dały Polsce koronę
Damy polskiego imperium
Korona śniegu i krwi
Damy złotego wieku
Ostatnia żona Tudora. Poskromienie królowej
Wersal. Prawo krwi
Potomek Tudorów
Kösem. Matka sułtanów
Katarzyna Wielka. Gra o władzę
Sebastian

Sebastian

Autor serwisu sajfaj.net i bloga popkulturka. Lubi czytać książki i od czasu do czasu wybrać się do kina na dobry film.

Kiedyś członek fandomu Star Trek w Polsce. Obecnie kibicuje Ciemniej Stronie Mocy. Z braku dobrego scifi w TV, amator książkowego świata Star Wars.

Z zamiłowania fan powieści historycznych, dobrych scifi i military sf, a ostatnio nadrabia z historią XX wieku.

Ostatnie książki

Ostatnie filmy

Ostatnie komiksy

Ostatnie seriale

wydarzenia-fb

poletko

przeczytane

obejrzane

europa-antyk

europa-korona

star wars legends

star wars nowy

potter

ender

wiek xx

prawdziwe historie

O mnie

Autor bloga popkulturka. Lubi czytać książki, oglądać dobre filmy, z natury niewolnik serialowych tasiemców. Wielki fan scifi, ale tylko wyższych lotów. Obecnie z braku dobrego scifi, amator książkowego universum Star Wars oraz wszelkiego fantasy, ponadto powieści historycznych z epoki antyku i renesansu.

więcej »

kontakt | polityka prywatności i ciasteczek

social0social01