Kochanice króla, tom II cyklu Powieści Tudorowskie

Kochanice króla, tom II cyklu Powieści Tudorowskie

"Kochanice króla" to jedna z ważniejszych pozycji cyklu powieści tudorowskie, opowiada o punkcie zwrotnym w historii Anglii. Książka doczekała się ekranizacji pod tym samym tytułem z Natalie Portman, Scarlett Johansson i Ericiem Bana.

Kategoria // Europa w koronie    27/12/2014    czytany 2628 razy    Autor //    Ocena: 5/6
Kochanice króla, tom II cyklu Powieści Tudorowskie

"Kochanice króla" to pierwsza napisana powieść z cyklu opowieści tudorowskie. Jednak autorka zaleca czytanie wg chronologii - wtedy "Kochanice…" czyta się jako drugi tom, zaraz po "Wiecznej księżniczce".

Jak każda inna powieść, także "Kochanice króla" pisane są z perspektywy bohaterki tamtych czasów. Tym razem jest to postać drugoplanowa na arenie ówczesnego dworu - Maria Boleyn była zaledwie kochanką króla Henryka VIII, ale dała mu dwójkę zdrowych dzieci. Jak sugeruje oryginalny tytuł "The Other Boleyn Girl" to właśnie Maria, ta druga dziewczyna, zaskarbiła sobie serce króla jako pierwsza, spychając na dalszy plan starszą Annę. Ale nie na długo…

Henryk VIII będąc zawiedziony małżeństwem z Katarzyną Aragońską szukał pociech w ramionach innych kobiet. Możni panowie, głowy potężnych rodów Anglii, gotowi byli wepchnąć do łoża króla swoje córki w zamian za liczne nadania i przywileje. Najszybciej do otoczenia króla udało się wprowadzić dwie urokliwe córki Boleynów - Annę i Marię. Szybko jednak siostry zaczęły konkurować między sobą, rozpoczynając tym samym niebezpieczną intrygę.

Moje pierwsze wrażenie po otrzymaniu książki było bardzo pozytywne. Prezentuje się ona świetnie - ładna okładka, dobry papier. Gdy przekartkowałem ją odkryłem jednak coś, co na początku okazało się niepokojące. Książka ma prawie 600* stron, a w porównaniu z poprzednimi tomami cyklu zauważyłem, że interlinie są mniejsze. Na jedną stronę przypada po 45 linijek tekstu, gdy w poprzednich było 36 wierszy. Czcionka jest też minimalnie mniejsza. Na pierwszy rzut oka zmieszałem się, ale po przeczytaniu kilku stron wpadłem w rytm i zachwyt.

Książkę czyta się bardzo przyjemnie, co akurat nie jest dla mnie - weterana powieści Philippy Gregory - zaskoczeniem. Książka jednak posiada niezwykle mało opisów historycznych, co w porównaniu z dotychczasowym dorobkiem autorki - doktora nauk historycznych, specjalisty od historii Anglii - napawa zdumieniem.

Powieść opisuje dzieje burzliwego romansu króla Anglii z dworkami w latach 1521-36. Zawartość książki można podzielić na dwie części. Pierwszą - do około strony 300 - dominuje Maria jako główna oblubienica króla Henryka VIII - w łóżku zastąpiła Elżbietę Blount. Rodzi ona mu dwójkę dzieci, w tym pierwszego syna, które są bękartami, z uwagi na stan małżeński Marii (od 1520 była żoną Williama Careya). Henryk sam jednak był w związku małżeńskim z Katarzyną Aragońską, wtedy jeszcze nie myślał na poważnie o rozwodzie. Prawdopodobnie pojawienie się syna z inną kobietą zakiełkowało myśli o rozważeniu dotychczasowej sytuacji. Jednak w chwili narodzin małego Henryka, król zacieśniał stosunki ze starszą siostrą Anny, która będąc panną, była materiałem na przyszłą legalną żonę. Druga część książki skupia się na Annie, którą widzimy nadal oczami Marii. Rywalizacja sióstr zaczyna nabierać tempa, ponieważ zawiedziona i rozkochana w Henryku Maria postanawia się zemścić. Anna natomiast ponad wszystko pragnie korzyści materialnych. Owijając sobie króla wokół palca steruje nim i już wkrótce rozpoczyna wojnę na dworze, której efektem jest zapoczątkowanie zmian na mapie politycznej i religijnej Europy. W końcu jej marzenie się spełnia - zostaje królową.

W powieści najbardziej brakowało mi tła historycznego do rozgrywających się na dworze królewskim gierek miłosnych. Miały one ogromne znaczenie dla sytuacji politycznej, ponieważ były to wydarzenia niezwykle istotne dla Anglii, które tak bardzo zmieniły ten wyspiarski kraj. Autorka wspomina w powieści o tych wydarzeniach jedynie przy okazji kłótni kochanków, kładąc większy nacisk na spór pomiędzy siostrami, a przecież właśnie te rewolucyjne zmiany zostały dokonane pod naporem uroku kobiety. Większość historyków podkreśla, że Henryk chcąc poślubić kolejną kobietę zerwał z kościołem i ustanowił własny, a przecież nie musiał. Świadczy o tym sam fakt posiadania licznych kochanek już wcześniej, oraz spłodzenie dwójki dzieci z Marią pomimo braku ślubu. Związek małżeński nie był mu potrzebny do spełniania się jako mężczyzna, ponieważ trudno byłoby ukryć fakt, że król - władca państwa, posiada nieślubne dzieci. Z resztą jak wiadomo z historii, władcy sami nie kryli się z tym faktem. Jego pierworodny - Henryk Carey (adoptowany przez ówczesnego męża Marii) był później jednym z doradców królowej Elżbiety, swojej siostry przyrodniej.

Innym ciekawym aspektem historii jest położenie rodziców, którzy pragnęli większej władzy ponad wszystko. Gotowi byli poświęcić swoje córki wpychając je do łoża dwukrotnie starszego mężczyzny, tylko po to, aby zdobyć nowe tytuły i ziemie. Oczywiście co do tego nie pomylili się - król łaskawie obsypał ich przywilejami już podczas związku z Marią. Więcej uzyskali po koronowaniu Anny w 1533 roku. Mimo wielu honorów nie dostrzegli narastającej wrogości pomiędzy siostrami, które mimowolnie nakręcane wzajemną rywalizacją dążyły do nieuniknionej destrukcji. Piękne uczucia, jakie przejawiały początkowo do mężczyzny narzuconego im siłą przerodziły się w końcu w rozpacz i nienawiść.

W tej wojnie na słowa i intrygi nie da się jednoznacznie wyłonić zwycięzcy. Niektórzy uczestnicy przypłacili je życiem, innym dane było żyć na wygnaniu gdzieś na prowincji, ale za to w upragnionym spokoju. Jeszcze innym pozostał żal i opłakiwanie poświęconych dzieci.

Kochanice w filmie

W 2008 roku nakręcono film na podstawie powieści Philippy Gregory. Film o tym samym tytule firmowały znane nazwiska. Główne trio zagrali Natalie Portman, Scarlett Johansson oraz Eric Bana. Ponadto w filmie zagrali również Jim Sturgess, Marc Rylance, David Morrissey, Kristin Scott Thomas, Olivier Coleman, Ana Torrent oraz dziś bardzo znani Andrew Garfield, Eddie Redmayne, Benedict Cumberbatch czy znany z roli Theona Greyjoya Alfie Allen. Film zrealizowany z hollywoodzkim rozmachem przywołuje bardzo zgodny obraz tudorowskiej Anglii. Rzecz jasna, w stosunku do książkowego pierwowzoru jest bardzo okrojony. Wiele wydarzeń zostało pominiętych lub okrojonych.

 

*Istnieje również wydanie z 2010 roku z taką samą okładką liczące 704 strony, oraz wydanie z 2008 roku z inną okładką - liczba stron 670.


Więcej książek na półce: Europa w koronie

Medicus - historia chłopca, który chciał zostać lekarzem
Schizma - rozłam w łonie Kościoła
Wład Palownik, prawdziwa historia Drakuli
Biała królowa, tom I cyklu Wojny kuzynów
Władczyni rzek, tom III cyklu Wojny Kuzynów
Czerwona królowa, tom II cyklu Wojny Kuzynów
Córka Twórcy Królów, tom IV cyklu Wojny Kuzynów
Biała księżniczka, tom V cyklu Wojny Kuzynów
Klątwa Tudorów, tom VI cyklu Wojny Kuzynów
Wieczna księżniczka, tom I cyklu Powieści Tudorowskie
Kochanice króla, tom II cyklu Powieści Tudorowskie
Dwie królowe, tom III cyklu Powieści Tudorowskie
Błazen królowej, tom IV cyklu Powieści Tudorowskie
Kochanek dziewicy, tom V cyklu Powieści Tudorowskie
Uwięziona królowa, tom VI cyklu Powieści Tudorowskie
Grzechy rodu Borgiów
Mikael Karvajalka
Mikael Hakim
Sekret Tudorów
Spisek Tudorów
Przysięga królowej - Historia Izabeli Kastylijskiej
Siódme życie markiza de Sade
Wyznania Katarzyny Medycejskiej
Barbara i król. Historia ostatniej miłości Zygmunta Augusta
Księżna Mediolanu
Królowa Margot
Żelazne damy
Damy ze skazą. Kobiety, które dały Polsce koronę
Damy polskiego imperium
Korona śniegu i krwi
Damy złotego wieku
Ostatnia żona Tudora. Poskromienie królowej
Wersal. Prawo krwi
Potomek Tudorów
Kösem. Matka sułtanów
Katarzyna Wielka. Gra o władzę
Sebastian

Sebastian

Autor serwisu sajfaj.net i bloga popkulturka. Lubi czytać książki i od czasu do czasu wybrać się do kina na dobry film.

Kiedyś członek fandomu Star Trek w Polsce. Obecnie kibicuje Ciemniej Stronie Mocy. Z braku dobrego scifi w TV, amator książkowego świata Star Wars.

Z zamiłowania fan powieści historycznych, dobrych scifi i military sf, a ostatnio nadrabia z historią XX wieku.

Ostatnie książki

Ostatnie filmy

Ostatnie komiksy

Ostatnie seriale

wydarzenia-fb

poletko

przeczytane

obejrzane

europa-antyk

europa-korona

star wars legends

star wars nowy

potter

ender

wiek xx

prawdziwe historie

O mnie

Autor bloga popkulturka. Lubi czytać książki, oglądać dobre filmy, z natury niewolnik serialowych tasiemców. Wielki fan scifi, ale tylko wyższych lotów. Obecnie z braku dobrego scifi, amator książkowego universum Star Wars oraz wszelkiego fantasy, ponadto powieści historycznych z epoki antyku i renesansu.

więcej »

kontakt | polityka prywatności i ciasteczek

social0social01