Klątwa Tudorów, tom VI cyklu Wojny Kuzynów

Klątwa Tudorów, tom VI cyklu Wojny Kuzynów

Cykl historyczny Philippy Gregory doczekał się już szóstego tomu. W kolejnej powieści o życiu Tudorów autorka skupia się na księżnej Małgorzacie Pole, córce księcia Jerzego zgładzonego przez brata. Pech chciał, że była realnym zagrożeniem dla władzy Henryka VIII.

Kategoria // Europa w koronie    04/11/2015    czytany 1480 razy    Autor //    Ocena: +4/6
Klątwa Tudorów, tom VI cyklu Wojny Kuzynów

Po świeżo zakończonej wojnie dwóch róż i dojściu do władzy Tudorów, przedstawiciele dalszych linii Plantagenetów stanowili zagrożenie dla umacniającej się na tronie dynastii. Jednym z największych zagrożeń dla władzy Henryka VIII była Małgorzata Pole. Oboje zdawali sobie z tego sprawę.

Główną bohaterką jest córka Jerzego, księcia Clarence, skazanego na śmierć przez Edwarda IV. Już w chwili zdobycia tronu przez Henryka VII jej życie okazało się być zagrożone. Te same obawy podzielał jego następca – eliminujący bez problemów dworzan, wrogów a nawet żony – Henryk VIII. Zanim jednak istnienie księżnej stało się solą w oku, zajmowała ona dość wysoką pozycję w hierarchii. Co prawda wydano ją za mąż za pomniejszego rycerza, jednak dane jej było opiekować się pierworodnym Arturem i przyszłą królową – Katarzyną Aragońską. W końcu była świadkiem dorastania Henryka VIII. Obserwowała z niepokojem rozwój wydarzeń, ale nie miała żadnego realnego wpływu na przyszłego monarchę. Małgorzata, zagorzała katoliczka, zawsze wspierała stanowisko Katarzyny oraz później jej córki – Marii. Co niewątpliwie przyczyniło się do skrócenia jej życia.

Philippa Gregory po raz kolejny na warsztat bierze kobietę mało znaną z kart historii, mającą jednak wielki wpływ na rozgrywające się wydarzenia. Małgorzata, w której żyłach płynęła błękitna krew, stała się sposobem na ukazanie postaci awanturniczego Henryka VIII z innej perspektywy. Autorka ukazuje bohaterów jej oczami, bazując na tekstach źródłowych tak, że wnioski, które wyciąga, mają solidne podparcie. Oczywiście, w wielu przypadkach, nagina historię na swoje potrzeby. Jest to jednak powieść historyczna, więc należy traktować ją z przymrużeniem oka.

Po latach doświadczeń (to już 12 powieść z średniowiecznej Anglii) autorka ciągle zaskakuje przedstawionym średniowiecznym światem. Wielkim plusem powieści jest doskonałe ukazanie uczuć, myśli i zachować średniowiecznych kobiet. Po latach badań tekstów źródłowych, snuciu domysłów, budowaniu hipotez, autorka potrafi z łatwością naszkicować profil średniowiecznej damy w opałach.

Małgorzata jest tutaj główną bohaterką i narratorką. Poza nimi możemy ujrzeć Katarzynę Aragońską i Marię. Niemniej ważną postacią jest jednak sam Henryk VIII, którego postać możemy po raz kolejny oglądać z innej jeszcze perspektywy. Tym razem ukazany jest przez pryzmat narastających kompleksów dorastającego mężczyzny, który odkrywa – o zgrozo, że… starzeje się.

Gregory spełniła moje oczekiwania. Książka jak poprzednie interesująca, napisana lekkim piórem. Książka na pewno przypadnie do gustu stałym czytelnikom cyklu. A i dla tych, którzy nie są obeznani z twórczością autorki polecam – nie trzeba czytać poprzednich pięciu tomów cyklu. Książka nawiązuje do znanych i powszechnych historycznych faktów, zatem niespodziewanych zwrotów akcji również nie należy się spodziewać. Ot, kolejna powieść na chłodne wieczory. Polecam.

Książkę do recenzji przekazało wydawnictwo Książnica. Dziękujemy. Wydanie jest jak zawsze piękne. Kolorowa okładka ze skrzydełkami. W środku drzewa genealogiczne możnych rodów Plantagenetów oraz mapki z położeniem zamków. Ukłonem w stronę czytelnika jest zaznaczenia dat śmierci ludzi pozbawionych życia przez Tudorów.


Więcej książek na półce: Europa w koronie

Medicus - historia chłopca, który chciał zostać lekarzem
Schizma - rozłam w łonie Kościoła
Wład Palownik, prawdziwa historia Drakuli
Biała królowa, tom I cyklu Wojny kuzynów
Władczyni rzek, tom III cyklu Wojny Kuzynów
Czerwona królowa, tom II cyklu Wojny Kuzynów
Córka Twórcy Królów, tom IV cyklu Wojny Kuzynów
Biała księżniczka, tom V cyklu Wojny Kuzynów
Klątwa Tudorów, tom VI cyklu Wojny Kuzynów
Wieczna księżniczka, tom I cyklu Powieści Tudorowskie
Kochanice króla, tom II cyklu Powieści Tudorowskie
Dwie królowe, tom III cyklu Powieści Tudorowskie
Błazen królowej, tom IV cyklu Powieści Tudorowskie
Kochanek dziewicy, tom V cyklu Powieści Tudorowskie
Uwięziona królowa, tom VI cyklu Powieści Tudorowskie
Grzechy rodu Borgiów
Mikael Karvajalka
Mikael Hakim
Sekret Tudorów
Spisek Tudorów
Przysięga królowej - Historia Izabeli Kastylijskiej
Siódme życie markiza de Sade
Wyznania Katarzyny Medycejskiej
Barbara i król. Historia ostatniej miłości Zygmunta Augusta
Księżna Mediolanu
Królowa Margot
Żelazne damy
Damy ze skazą. Kobiety, które dały Polsce koronę
Damy polskiego imperium
Korona śniegu i krwi
Damy złotego wieku
Ostatnia żona Tudora. Poskromienie królowej
Wersal. Prawo krwi
Potomek Tudorów
Kösem. Matka sułtanów
Katarzyna Wielka. Gra o władzę

Ostatnie książki

Ostatnie filmy

Ostatnie komiksy

Ostatnie seriale

wydarzenia-fb

poletko

przeczytane

obejrzane

europa-antyk

europa-korona

star wars legends

star wars nowy

potter

ender

wiek xx

prawdziwe historie

O mnie

Autor bloga popkulturka. Lubi czytać książki, oglądać dobre filmy, z natury niewolnik serialowych tasiemców. Wielki fan scifi, ale tylko wyższych lotów. Obecnie z braku dobrego scifi, amator książkowego universum Star Wars oraz wszelkiego fantasy, ponadto powieści historycznych z epoki antyku i renesansu.

więcej »

kontakt | polityka prywatności i ciasteczek

social0social01