Błazen królowej, tom IV cyklu Powieści Tudorowskie

Błazen królowej, tom IV cyklu Powieści Tudorowskie

Trochę nie chronologicznie, ale systematycznie czytam cykl książkowy Philippy Gregory "Powieści tudorowskie". Tym razem w moje ręce wpadł czwarty tom cyklu i zarazem ostatni, którego jeszcze nie czytałem.

Kategoria // Europa w koronie    05/04/2015    czytany 2267 razy    Autor //    Ocena: 5/6
Błazen królowej, tom IV cyklu Powieści Tudorowskie

Czytając do tej pory odpowiednio tomy I, VI, III, II i V brakowało mi pięcioletniego epizodu z panowaniem Marii I Tudor. Władczyni nikomu nie trzeba przedstawiać - najstarsza córka Henryka VIII, zagorzała katoliczka, zwana Krwawą Merry, posłała na stos tysiące heretyków. Zona Filipa Hiszpańskiego, na dwa lata stała się również królową Hiszpanii. Okres jej panowania naznaczony był wieloma tragediami, m.in. wspomniana inkwizycja, ale również problemy z dogadaniem się z małżonkiem oraz wielokrotne urojone ciąże sprawiły, że Maria była niezwykle samotną i opuszczoną kobietą.

Akcja powieści rozpoczyna się za panowania Edwarda VI Tudora, i ciągnie się przez pięć lat królowania Marii, do jej śmierci w 1558 roku. W czwartym tomie Gregory zastosowała charakterystyczną dla siebie konstrukcję powieści, która skupia się na mniej znaczącej bohaterce - świadku tamtych czasów. Autorka opisuje wspomniane pięć lat jej oczami, czyli jest to powieść napisana z punktu POV (person of view), którą w tym przypadku jest Hanna - błazen królowej.

Tak naprawdę Hanna i opracowane na jej potrzeby tło są fikcyjne - dlatego też nie chcę się zbytnio nad tym rozwodzić. Gregory wymyśliła sobie ją, aby w łatwy i przyjemny w odbiorze sposób przedstawić rządy Marii I. Jest ona postacią wykształconą i odznaczającą się bardzo liberalnym sposobem myślenia, jak na XVI wieczną Anglię. "Błazen królowej" jest typowym dla autorki połączeniem faktów historycznych z fikcją literacką. W tak przystępny dla czytelnika sposób opowiedziała o intrygach, miłościach, zawodach i dylematach wielkich ludzi Anglii.

Zupełnie jak w przypadku "Kochanka dziewicy" i "Uwięzionej królowej" Gregory kreśli niezwykle realistyczny i żywy portret księżniczki Elżbiety oraz królowej Marii. Maria w ówczesnych czasach przez anglikanów była uważana za potwora, a tymczasem skrywała sekrety, o jakich żaden z jej wrogów by jej nie posądzał. Była współczującą kobietą, kochającą swojego męża, chcącą stworzyć z Anglii liczące się w Europie królestwo. Można współczuć Marii, ale autorka wcale nie wybiela jej, przypominając dosadnie o zbrodniach jakie popełniła w imię prawdziwej wiary. Elżbieta natomiast zostaje ukazana jako podstępna lisica, która z każdą kolejną intrygą rośnie w siłę kosztem swojej starszej siostry. "Błazen królowej" jest niczym historia o wojnie w łonie zwykłej prowincjonalnej rodziny, tyle że na znacznie większą skalę.

Po niezwykłych "Dwóch królowych" oraz książkach z poprzedniej serii "Biała królowa", "Czerwona królowa" oraz "Władczyni rzek" ponownie odnalazłem to, co mnie najbardziej ujmowało w powieściach Philippy Gregory - wciągającą historię o kobietach opowiadanych przez kobiety. Autorka świetnie potrafi odnaleźć się w tym temacie. Pisanie każdej powieści poprzedzają długie badania materiału źródłowego, którego luki Gregory wypełnia własnymi teoriami. Trzeba przyznać, że całość wypada niezwykle wiarygodnie, a każdą z powieści autorki czyta się na jednym oddechu. Tym razem nie było inaczej. "Błazen królowej" to jedna z najlepszych książek w zbiorze autorki.


Więcej książek na półce: Europa w koronie

Medicus - historia chłopca, który chciał zostać lekarzem
Schizma - rozłam w łonie Kościoła
Wład Palownik, prawdziwa historia Drakuli
Biała królowa, tom I cyklu Wojny kuzynów
Władczyni rzek, tom III cyklu Wojny Kuzynów
Czerwona królowa, tom II cyklu Wojny Kuzynów
Córka Twórcy Królów, tom IV cyklu Wojny Kuzynów
Biała księżniczka, tom V cyklu Wojny Kuzynów
Klątwa Tudorów, tom VI cyklu Wojny Kuzynów
Wieczna księżniczka, tom I cyklu Powieści Tudorowskie
Kochanice króla, tom II cyklu Powieści Tudorowskie
Dwie królowe, tom III cyklu Powieści Tudorowskie
Błazen królowej, tom IV cyklu Powieści Tudorowskie
Kochanek dziewicy, tom V cyklu Powieści Tudorowskie
Uwięziona królowa, tom VI cyklu Powieści Tudorowskie
Grzechy rodu Borgiów
Mikael Karvajalka
Mikael Hakim
Sekret Tudorów
Spisek Tudorów
Przysięga królowej - Historia Izabeli Kastylijskiej
Siódme życie markiza de Sade
Wyznania Katarzyny Medycejskiej
Barbara i król. Historia ostatniej miłości Zygmunta Augusta
Księżna Mediolanu
Królowa Margot
Żelazne damy
Damy ze skazą. Kobiety, które dały Polsce koronę
Damy polskiego imperium
Korona śniegu i krwi
Damy złotego wieku
Ostatnia żona Tudora. Poskromienie królowej
Wersal. Prawo krwi
Potomek Tudorów
Kösem. Matka sułtanów
Katarzyna Wielka. Gra o władzę
Sebastian

Sebastian

Autor serwisu sajfaj.net i bloga popkulturka. Lubi czytać książki i od czasu do czasu wybrać się do kina na dobry film.

Kiedyś członek fandomu Star Trek w Polsce. Obecnie kibicuje Ciemniej Stronie Mocy. Z braku dobrego scifi w TV, amator książkowego świata Star Wars.

Z zamiłowania fan powieści historycznych, dobrych scifi i military sf, a ostatnio nadrabia z historią XX wieku.

Ostatnie książki

Ostatnie filmy

Ostatnie komiksy

Ostatnie seriale

wydarzenia-fb

poletko

przeczytane

obejrzane

europa-antyk

europa-korona

star wars legends

star wars nowy

potter

ender

wiek xx

prawdziwe historie

O mnie

Autor bloga popkulturka. Lubi czytać książki, oglądać dobre filmy, z natury niewolnik serialowych tasiemców. Wielki fan scifi, ale tylko wyższych lotów. Obecnie z braku dobrego scifi, amator książkowego universum Star Wars oraz wszelkiego fantasy, ponadto powieści historycznych z epoki antyku i renesansu.

więcej »

kontakt | polityka prywatności i ciasteczek

social0social01