Córka Twórcy Królów, tom IV cyklu Wojny Kuzynów

Córka Twórcy Królów, tom IV cyklu Wojny Kuzynów

Czwarty tom cyklu Wojny Kuzynów Philippy Gregory to najsłabsza i jednocześnie najsmutniejsza część sagi o wojnie dwóch rodzin królewskich. Czytając powieść miałem wrażenie, że są to pamiętniki wściekłej małej dziewczynki.

Kategoria // Europa w koronie    13/09/2013    czytany 3048 razy    Autor //    Ocena: -4/6
Córka Twórcy Królów, tom IV cyklu Wojny Kuzynów

Autorka po raz kolejny przenosi nas do XV-wiecznej Anglii, gdzie właśnie zakończyła się wojna o tron pomiędzy Lancasterami i Yorkami. Córka Twórcy Królów opowiada tę samą historię, co dwa poprzednie tomy Gregory – Biała… oraz Czerwona Królowa. Bohaterką czwartego tomu cyklu Wojny Kuzynów została Anna Neville – młodsza córka hrabiego Ryszarda Warwicka. Annę poznajemy w wieku 9 lat, gdy szybko docierają do niej okrucieństwa wiecznie toczonej wojny o tron Anglii. Będąc pod kuratelą ojca, później matki i siostry, podróżuje po Anglii, Francji, ciągle zmieniając miejsce zamieszkania. Będąc kartą przetargową, zgodnie z wolą ojca bierze udział w intrygach najwyższego szczebla, na rozkaz zmieniając strony, aż w końcu - znajduje się po tej przegranej.

Największą zaletą książki jest przedstawienie tych samych faktów z innego punktu widzenia. Tym razem możemy zapoznać się z nimi za sprawą dorastającej Anny, której ojciec obiecał wielkie zaszczyty. Nakierowana tak w dzieciństwie Anna dążyła do osiągnięcia pozycji równej co najmniej księżnej. Za namową rodziców posunęła się nawet do zdrady władcy i ojczyzny oraz spiskowała ze śmiertelnym wrogiem Anglii. Ta młoda kobieta szybko wyrasta na potężną niewiastę. Dzięki zdecydowaniu i ambicji dwukrotnie sięga po tytuł księżnej, a później królowej.

Historia Anny Neville nie jest szeroko znana. Dlatego zainteresowała się nią Philippa Gregory, która stawia sobie za zadanie rekonstrukcję życia wpływowych, ale zapomnianych kobiet. Tak było właśnie w przypadku młodszej Nevillówny, o której wiadomo niewiele z racji tego, że nie cieszyła się popularnością - winiono ją za zlecenie zamordowania młodych synów zięcia, a także z tego powodu, że były to czasy niesprzyjające samodzielnym kobietom. Autorka z prawdziwą pasją zbierała teksty źródłowe na temat bohaterki swojej nowej książki. Do pisania powieści zebrała się z typową dla siebie rzetelnością. Opisała Annę w taki sposób, jaki ukazywały ją historyczne teksty, czyli kobietę ambitną, władczą, stanowczą, ale również bezwzględną, zawistną i mściwą.

Drugim bohaterem tej powieści jest jej przyjaciel, a później mąż – najjaśniejszy król Ryszard III. Przeszedł on do historii okrzyknięty, między innymi przez Shakespeare’a, tyranem i dzieciobójcą. Gregory ukazuje jego postać jako władcę podjudzanego przez mściwą żonę, którego podejrzenia przeradzają się w obsesję. Zaszczutego przez bratową oraz jej liczną rodzinę, obawiał się utraty pozycji i majątku. Autorka rzuca nowe światło na Ryszarda i przedstawia wszelkie fakty przemawiające za tym, że nie skorzystałby na zabiciu dzieci brata. Nie skazuje bohatera, nie tłumaczy go z czynów, ani nie wybiela w żaden sposób. Pozwala czytelnikowi ocenić zebrane przez nią fakty.

Philippa Gregory jest pisarką potrafiącą pisać z wielką lekkością. Jej powieści są starannie przemyślane, a autorka pisze jasno i zrozumiale. Wszystkie wydarzenia historyczne są dokładnie badane, a ewentualne braki wypełniane fabułą mogącą najbardziej odpowiadać rzeczywistości. Postacie przedstawiane przez autorkę są niezwykle żywe, głębokie, posiadają dobrze zarysowane tło i co bardzo ważne – nie są postaciami wyłącznie białymi lub czarnymi.

Córka Twórcy Królów przedstawia skomplikowany i zagmatwany obraz konfliktu, jaki rozrywał Anglię w XV wieku i spędzał sen z powiek wielu władcom i możnym tego kraju. W połączeniu z rewelacyjnie napisanymi bohaterami, dokładnymi i wciągającymi opisami oraz wartką akcją i stopniowo budowanym napięciem jest to książka dobra i godna przeczytania, ale zarazem najsłabsza w cyklu jak i najsmutniejsza.

Książkę wzbogacono mapą Anglii z roku 1465 oraz drzewem genealogicznym Nevillów. Szczególne wrażenie robi okładka - sprawia, że seria ciekawie prezentuje się na półce.

Specjalne podziękowania dla wydawnictwa "Książnica" za udostępnienie egzemplarza do recenzji.


Więcej książek na półce: Europa w koronie

Medicus - historia chłopca, który chciał zostać lekarzem
Schizma - rozłam w łonie Kościoła
Wład Palownik, prawdziwa historia Drakuli
Biała królowa, tom I cyklu Wojny kuzynów
Władczyni rzek, tom III cyklu Wojny Kuzynów
Czerwona królowa, tom II cyklu Wojny Kuzynów
Córka Twórcy Królów, tom IV cyklu Wojny Kuzynów
Biała księżniczka, tom V cyklu Wojny Kuzynów
Klątwa Tudorów, tom VI cyklu Wojny Kuzynów
Wieczna księżniczka, tom I cyklu Powieści Tudorowskie
Kochanice króla, tom II cyklu Powieści Tudorowskie
Dwie królowe, tom III cyklu Powieści Tudorowskie
Błazen królowej, tom IV cyklu Powieści Tudorowskie
Kochanek dziewicy, tom V cyklu Powieści Tudorowskie
Uwięziona królowa, tom VI cyklu Powieści Tudorowskie
Grzechy rodu Borgiów
Mikael Karvajalka
Mikael Hakim
Sekret Tudorów
Spisek Tudorów
Przysięga królowej - Historia Izabeli Kastylijskiej
Siódme życie markiza de Sade
Wyznania Katarzyny Medycejskiej
Barbara i król. Historia ostatniej miłości Zygmunta Augusta
Księżna Mediolanu
Królowa Margot
Żelazne damy
Damy ze skazą. Kobiety, które dały Polsce koronę
Damy polskiego imperium
Korona śniegu i krwi
Damy złotego wieku
Ostatnia żona Tudora. Poskromienie królowej
Wersal. Prawo krwi
Potomek Tudorów
Kösem. Matka sułtanów
Katarzyna Wielka. Gra o władzę
Sebastian

Sebastian

Autor serwisu sajfaj.net i bloga popkulturka. Lubi czytać książki i od czasu do czasu wybrać się do kina na dobry film.

Kiedyś członek fandomu Star Trek w Polsce. Obecnie kibicuje Ciemniej Stronie Mocy. Z braku dobrego scifi w TV, amator książkowego świata Star Wars.

Z zamiłowania fan powieści historycznych, dobrych scifi i military sf, a ostatnio nadrabia z historią XX wieku.

Ostatnie książki

Ostatnie filmy

Ostatnie komiksy

Ostatnie seriale

wydarzenia-fb

poletko

przeczytane

obejrzane

europa-antyk

europa-korona

star wars legends

star wars nowy

potter

ender

wiek xx

prawdziwe historie

O mnie

Autor bloga popkulturka. Lubi czytać książki, oglądać dobre filmy, z natury niewolnik serialowych tasiemców. Wielki fan scifi, ale tylko wyższych lotów. Obecnie z braku dobrego scifi, amator książkowego universum Star Wars oraz wszelkiego fantasy, ponadto powieści historycznych z epoki antyku i renesansu.

więcej »

kontakt | polityka prywatności i ciasteczek

social0social01