Damy złotego wieku

Damy złotego wieku

Od dłuższego czasu moje zainteresowanie wzbudzała seria książek Kamila Janickiego ze słowem "Damy" w tytule. Z uwagi na lubianą przeze mnie epokę - na pierwszy ogień wybrałem "Damy złotego wieku".

Kategoria // Europa w koronie    16/01/2015    czytany 2752 razy    Autor //    Ocena: 6/6
Damy złotego wieku

Autorem książki jest Kamil Janicki, historyk, pisarz i publicysta. Absolwent historii na Uniwersytecie Jagiellońskim. W latach 2008-2010 redaktor naczelny portalu Histmag.org, a od 2010 redaktor naczelny portalu CiekawostkiHistoryczne.pl. Jest także kierownikiem redakcji w wydawnictwie Znak Horyzont, które wydało niniejszą pozycję. Janicki wielokrotnie pisał do "Newsweek Historia", "Faktu Historia" oraz portali i gazet internetowych. Jak sam przyznaje jego ulubionym okresem historycznym jest dwudziestolecie międzywojenne oraz średniowiecze. Natomiast ulubioną postacią Bona Sforza.

Taki też wydźwięk posiada książka "Damy złotego wieku" - dominuje ją postać Bony Sforzy i jest to zdecydowanie jej największa zaleta, ponieważ o tej królowej my Polacy wiemy zdecydowanie za mało. Pozycję trudno nazwać powieścią, na pewno nie jest także pracą naukową. To książka w oparciu o źródła historyczne, których kompilacją są właśnie "Damy…", dlatego bliżej jej do literatury faktu niż beletrystyki historycznej. Stąd też zamieszczam ją w kategorii "Literatura faktu", a podpinam jedynie pod "Europę w koronie".

Na pierwszy rzut oka książka przypomina powieści spod pióra Philippy Gregory. Posiada bardzo podobny sposób przeplatania faktów z fikcją. W wielu miejscach autor postanowił przedstawić swoją wersję wydarzeń. Kiedy indziej, dla podkreślenia faktu, wspierał się cytatem źródłowym lub powoływał na wybitnych historyków - badaczy historii Bony lub okresu złotego wieku. W wielu miejscach aktor wplata wstawki fabularne, które ułatwiają odbiór treści, a także portrety bohaterów książki z przypisami. Mnie osobiście bardzo urzekła próba odtworzeniu wyglądu Bony Sforzy w wykonaniu fundacji Nomina Rosae - pomysł kapitalny (str. 90-91). Wszystkie te elementy mają znaczący wpływ na odbiór zawartych na kartach informacji. Książkę czyta się w tempie ekspresowym. Dziennie poświęcałem na nią 100-120 stron, gdyż starałem się smakować każdym detalem, czy cytatem. Jestem pewien, że można przeczytać całość w góra dwa dni.

"Damy złotego wieku" przedstawiają historię kobiet związanych z dynastią Jagiellonów. XVI wiek zwany "złotym" zdominowało panowanie ostatnich Jagiellonów - Zygmunta Starego oraz jego syna - Zygmunta Augusta. Okres opisany obejmuje czasy od przybycia do Polski Bony Sforzy - w 1518 roku. Ostatni rozdział zamyka historię na śmierci w 1596 roku Anny Jagiellonki - królowej, żony Stefana Batorego.

Autor dokonał wnikliwej analizy wielu kobiet będących mocno związanych z dynastią Jagiellonów. Przede wszystkim skupił się na ulubionej kobiecie tego okresu - Bonie, która niemal zdominowała cztery z pięciu rozdziałów. W międzyczasie szkicuje kobiety z którymi Bona walczyła o wpływy na dworze i o kontrolę nad własnym synem - Elżbietą Habsburżanką, Barbarą Radziwiłłówną i trzecią żoną Zygmunta Augusta - Katarzyną, także z rodu Habsburgów. Także o losach Bony po śmierci jej męża rozpisuje się szeroko w rozdziale "Czarna wdowa upadek starej królowej" opisując dalsze jej losy oraz ucieczkę z Polski i wegetację we Włoszech. Równolegle z dorastaniem Zygmunta Augusta, autor przybliża sylwetki jego sióstr. Wszystkie z nich zostaną wydane za mąż, ale historie ich wcale nie okazały się być taką sielanką jakiej można by się spodziewać po rodzinie królewskiej. Najwięcej czasu poświęcił Annie - Jagiellonce, która za mąż została wydana dopiero po śmieci Zygmunta Augusta - miała ona scementować związek nowego króla Stefana Batorego z Rzeczpospolitą Obojga Narodów. Anna unikana przez męża miała znikomy wpływ na politykę, ale jednym z jej ostatnich posunięć było zapewnienie tronu synowi siostry - Zygmuntowi Wazie.

Plusem książki jest nadanie postaciom typowych ludzkich przymiotów. Czytamy o władcach i ich żonach w kontekście osób skrzywdzonych przez los lub bliźnich. Poznajemy ich słabości - są to osoby zawistne, zazdrosne, nie zawsze piękne, podatne na pochlebstwa, nieodporne na choroby.

Książka jest udanym połączeniem przygody z faktami. Urzeka niezwykła dbałość o szczegóły. Janicki pisze w nocie "od autora" o kompilacji informacji zawartych w tekstach źródłowych i opracowaniach historycznych. Na potwierdzenie tych słów, na końcu książki możemy znaleźć długą bibliografię tytułów. Ciekawą historię ostatnich Jagiellonów wzbogaca o kulisy wielkiej polityki, o której na próżno szukać informacji w szkolnych podręcznikach. Jest w książce Janickiego wiele informacji, które po prostu gotują krew w żyłach, gdy przedstawia nieudolność starego króla, a tylko zdrowemu osądowi Bony i jej uparciu rozbiory Polski nie odbyły się już w XVI wieku. Jak w przypadku każdego zetknięcia się z postaciami z kręgów włoskich na dworze pojawiły się przypadki otruć, skomplikowane intrygi, od których Jagiellonowie stronili. Jest to także ponadczasowe źródło informacji na temat zaspokajania wielkich ambicji i zdobywania fortuny. O walce z możnymi tego kraju, którzy wielokrotnie przerastali wpływami i bogactwem swoich królów. Autor w interesujący i bardzo kompletny, a przy tym przystępny sposób przedstawia skomplikowaną sytuację polityczną ogromnego państwa liczącego prawie milion kilometrów kwadratowych, które w wyniku niejednokrotnie podjętych błędnych decyzji dążyło ku upadkowi. Zarówno Bona Sforza jak i jej córka Anna okazały się być jedynymi w tym ogromnym kraju, którym bliska była przyszłość dynastii - były prawdziwymi patriotkami.


Więcej książek na półce: Europa w koronie

Medicus - historia chłopca, który chciał zostać lekarzem
Schizma - rozłam w łonie Kościoła
Wład Palownik, prawdziwa historia Drakuli
Biała królowa, tom I cyklu Wojny kuzynów
Władczyni rzek, tom III cyklu Wojny Kuzynów
Czerwona królowa, tom II cyklu Wojny Kuzynów
Córka Twórcy Królów, tom IV cyklu Wojny Kuzynów
Biała księżniczka, tom V cyklu Wojny Kuzynów
Klątwa Tudorów, tom VI cyklu Wojny Kuzynów
Wieczna księżniczka, tom I cyklu Powieści Tudorowskie
Kochanice króla, tom II cyklu Powieści Tudorowskie
Dwie królowe, tom III cyklu Powieści Tudorowskie
Błazen królowej, tom IV cyklu Powieści Tudorowskie
Kochanek dziewicy, tom V cyklu Powieści Tudorowskie
Uwięziona królowa, tom VI cyklu Powieści Tudorowskie
Grzechy rodu Borgiów
Mikael Karvajalka
Mikael Hakim
Sekret Tudorów
Spisek Tudorów
Przysięga królowej - Historia Izabeli Kastylijskiej
Siódme życie markiza de Sade
Wyznania Katarzyny Medycejskiej
Barbara i król. Historia ostatniej miłości Zygmunta Augusta
Księżna Mediolanu
Królowa Margot
Żelazne damy
Damy ze skazą. Kobiety, które dały Polsce koronę
Damy polskiego imperium
Korona śniegu i krwi
Damy złotego wieku
Ostatnia żona Tudora. Poskromienie królowej
Wersal. Prawo krwi
Potomek Tudorów
Kösem. Matka sułtanów
Katarzyna Wielka. Gra o władzę
Sebastian

Sebastian

Autor serwisu sajfaj.net i bloga popkulturka. Lubi czytać książki i od czasu do czasu wybrać się do kina na dobry film.

Kiedyś członek fandomu Star Trek w Polsce. Obecnie kibicuje Ciemniej Stronie Mocy. Z braku dobrego scifi w TV, amator książkowego świata Star Wars.

Z zamiłowania fan powieści historycznych, dobrych scifi i military sf, a ostatnio nadrabia z historią XX wieku.

Ostatnie książki

Ostatnie filmy

Ostatnie komiksy

Ostatnie seriale

wydarzenia-fb

poletko

przeczytane

obejrzane

europa-antyk

europa-korona

star wars legends

star wars nowy

potter

ender

wiek xx

prawdziwe historie

O mnie

Autor bloga popkulturka. Lubi czytać książki, oglądać dobre filmy, z natury niewolnik serialowych tasiemców. Wielki fan scifi, ale tylko wyższych lotów. Obecnie z braku dobrego scifi, amator książkowego universum Star Wars oraz wszelkiego fantasy, ponadto powieści historycznych z epoki antyku i renesansu.

więcej »

kontakt | polityka prywatności i ciasteczek

social0social01