Damy złotego wieku

Damy złotego wieku

Od dłuższego czasu moje zainteresowanie wzbudzała seria książek Kamila Janickiego ze słowem "Damy" w tytule. Z uwagi na lubianą przeze mnie epokę - na pierwszy ogień wybrałem "Damy złotego wieku".

Kategoria // Europa w koronie    16/01/2015    czytany 2513 razy    Autor //    Ocena: 6/6
Damy złotego wieku

Autorem książki jest Kamil Janicki, historyk, pisarz i publicysta. Absolwent historii na Uniwersytecie Jagiellońskim. W latach 2008-2010 redaktor naczelny portalu Histmag.org, a od 2010 redaktor naczelny portalu CiekawostkiHistoryczne.pl. Jest także kierownikiem redakcji w wydawnictwie Znak Horyzont, które wydało niniejszą pozycję. Janicki wielokrotnie pisał do "Newsweek Historia", "Faktu Historia" oraz portali i gazet internetowych. Jak sam przyznaje jego ulubionym okresem historycznym jest dwudziestolecie międzywojenne oraz średniowiecze. Natomiast ulubioną postacią Bona Sforza.

Taki też wydźwięk posiada książka "Damy złotego wieku" - dominuje ją postać Bony Sforzy i jest to zdecydowanie jej największa zaleta, ponieważ o tej królowej my Polacy wiemy zdecydowanie za mało. Pozycję trudno nazwać powieścią, na pewno nie jest także pracą naukową. To książka w oparciu o źródła historyczne, których kompilacją są właśnie "Damy…", dlatego bliżej jej do literatury faktu niż beletrystyki historycznej. Stąd też zamieszczam ją w kategorii "Literatura faktu", a podpinam jedynie pod "Europę w koronie".

Na pierwszy rzut oka książka przypomina powieści spod pióra Philippy Gregory. Posiada bardzo podobny sposób przeplatania faktów z fikcją. W wielu miejscach autor postanowił przedstawić swoją wersję wydarzeń. Kiedy indziej, dla podkreślenia faktu, wspierał się cytatem źródłowym lub powoływał na wybitnych historyków - badaczy historii Bony lub okresu złotego wieku. W wielu miejscach aktor wplata wstawki fabularne, które ułatwiają odbiór treści, a także portrety bohaterów książki z przypisami. Mnie osobiście bardzo urzekła próba odtworzeniu wyglądu Bony Sforzy w wykonaniu fundacji Nomina Rosae - pomysł kapitalny (str. 90-91). Wszystkie te elementy mają znaczący wpływ na odbiór zawartych na kartach informacji. Książkę czyta się w tempie ekspresowym. Dziennie poświęcałem na nią 100-120 stron, gdyż starałem się smakować każdym detalem, czy cytatem. Jestem pewien, że można przeczytać całość w góra dwa dni.

"Damy złotego wieku" przedstawiają historię kobiet związanych z dynastią Jagiellonów. XVI wiek zwany "złotym" zdominowało panowanie ostatnich Jagiellonów - Zygmunta Starego oraz jego syna - Zygmunta Augusta. Okres opisany obejmuje czasy od przybycia do Polski Bony Sforzy - w 1518 roku. Ostatni rozdział zamyka historię na śmierci w 1596 roku Anny Jagiellonki - królowej, żony Stefana Batorego.

Autor dokonał wnikliwej analizy wielu kobiet będących mocno związanych z dynastią Jagiellonów. Przede wszystkim skupił się na ulubionej kobiecie tego okresu - Bonie, która niemal zdominowała cztery z pięciu rozdziałów. W międzyczasie szkicuje kobiety z którymi Bona walczyła o wpływy na dworze i o kontrolę nad własnym synem - Elżbietą Habsburżanką, Barbarą Radziwiłłówną i trzecią żoną Zygmunta Augusta - Katarzyną, także z rodu Habsburgów. Także o losach Bony po śmierci jej męża rozpisuje się szeroko w rozdziale "Czarna wdowa upadek starej królowej" opisując dalsze jej losy oraz ucieczkę z Polski i wegetację we Włoszech. Równolegle z dorastaniem Zygmunta Augusta, autor przybliża sylwetki jego sióstr. Wszystkie z nich zostaną wydane za mąż, ale historie ich wcale nie okazały się być taką sielanką jakiej można by się spodziewać po rodzinie królewskiej. Najwięcej czasu poświęcił Annie - Jagiellonce, która za mąż została wydana dopiero po śmieci Zygmunta Augusta - miała ona scementować związek nowego króla Stefana Batorego z Rzeczpospolitą Obojga Narodów. Anna unikana przez męża miała znikomy wpływ na politykę, ale jednym z jej ostatnich posunięć było zapewnienie tronu synowi siostry - Zygmuntowi Wazie.

Plusem książki jest nadanie postaciom typowych ludzkich przymiotów. Czytamy o władcach i ich żonach w kontekście osób skrzywdzonych przez los lub bliźnich. Poznajemy ich słabości - są to osoby zawistne, zazdrosne, nie zawsze piękne, podatne na pochlebstwa, nieodporne na choroby.

Książka jest udanym połączeniem przygody z faktami. Urzeka niezwykła dbałość o szczegóły. Janicki pisze w nocie "od autora" o kompilacji informacji zawartych w tekstach źródłowych i opracowaniach historycznych. Na potwierdzenie tych słów, na końcu książki możemy znaleźć długą bibliografię tytułów. Ciekawą historię ostatnich Jagiellonów wzbogaca o kulisy wielkiej polityki, o której na próżno szukać informacji w szkolnych podręcznikach. Jest w książce Janickiego wiele informacji, które po prostu gotują krew w żyłach, gdy przedstawia nieudolność starego króla, a tylko zdrowemu osądowi Bony i jej uparciu rozbiory Polski nie odbyły się już w XVI wieku. Jak w przypadku każdego zetknięcia się z postaciami z kręgów włoskich na dworze pojawiły się przypadki otruć, skomplikowane intrygi, od których Jagiellonowie stronili. Jest to także ponadczasowe źródło informacji na temat zaspokajania wielkich ambicji i zdobywania fortuny. O walce z możnymi tego kraju, którzy wielokrotnie przerastali wpływami i bogactwem swoich królów. Autor w interesujący i bardzo kompletny, a przy tym przystępny sposób przedstawia skomplikowaną sytuację polityczną ogromnego państwa liczącego prawie milion kilometrów kwadratowych, które w wyniku niejednokrotnie podjętych błędnych decyzji dążyło ku upadkowi. Zarówno Bona Sforza jak i jej córka Anna okazały się być jedynymi w tym ogromnym kraju, którym bliska była przyszłość dynastii - były prawdziwymi patriotkami.


Więcej książek na półce: Europa w koronie

Medicus - historia chłopca, który chciał zostać lekarzem
Schizma - rozłam w łonie Kościoła
Wład Palownik, prawdziwa historia Drakuli
Biała królowa, tom I cyklu Wojny kuzynów
Władczyni rzek, tom III cyklu Wojny Kuzynów
Czerwona królowa, tom II cyklu Wojny Kuzynów
Córka Twórcy Królów, tom IV cyklu Wojny Kuzynów
Biała księżniczka, tom V cyklu Wojny Kuzynów
Klątwa Tudorów, tom VI cyklu Wojny Kuzynów
Wieczna księżniczka, tom I cyklu Powieści Tudorowskie
Kochanice króla, tom II cyklu Powieści Tudorowskie
Dwie królowe, tom III cyklu Powieści Tudorowskie
Błazen królowej, tom IV cyklu Powieści Tudorowskie
Kochanek dziewicy, tom V cyklu Powieści Tudorowskie
Uwięziona królowa, tom VI cyklu Powieści Tudorowskie
Grzechy rodu Borgiów
Mikael Karvajalka
Mikael Hakim
Sekret Tudorów
Spisek Tudorów
Przysięga królowej - Historia Izabeli Kastylijskiej
Siódme życie markiza de Sade
Wyznania Katarzyny Medycejskiej
Barbara i król. Historia ostatniej miłości Zygmunta Augusta
Księżna Mediolanu
Królowa Margot
Żelazne damy
Damy ze skazą. Kobiety, które dały Polsce koronę
Damy złotego wieku
Ostatnia żona Tudora. Poskromienie królowej
Wersal. Prawo krwi
Potomek Tudorów
Kösem. Matka sułtanów
Katarzyna Wielka. Gra o władzę
Sebastian

Sebastian

Autor serwisu sajfaj.net i bloga popkulturka. Lubi czytać książki i od czasu do czasu wybrać się do kina na dobry film.

Kiedyś członek fandomu Star Trek w Polsce. Obecnie kibicuje Ciemniej Stronie Mocy. Z braku dobrego scifi w TV, amator książkowego świata Star Wars.

Z zamiłowania fan powieści historycznych, dobrych scifi i military sf, a ostatnio nadrabia z historią XX wieku.

Ostatnie książki

Ostatnie filmy

Ostatnie komiksy

Ostatnie seriale

wydarzenia-fb

poletko

przeczytane

obejrzane

europa-antyk

europa-korona

star wars legends

star wars nowy

potter

ender

wiek xx

prawdziwe historie

O mnie

Autor bloga popkulturka. Lubi czytać książki, oglądać dobre filmy, z natury niewolnik serialowych tasiemców. Wielki fan scifi, ale tylko wyższych lotów. Obecnie z braku dobrego scifi, amator książkowego universum Star Wars oraz wszelkiego fantasy, ponadto powieści historycznych z epoki antyku i renesansu.

więcej »

kontakt | polityka prywatności i ciasteczek

social0social01