Dwie królowe, tom III cyklu Powieści Tudorowskie

Dwie królowe, tom III cyklu Powieści Tudorowskie

Wracam do cyklu Philippy Gregory jak bumerang i do tego na wyrywki. Czas jednak sięgnąć po kolejną powieść tudorowską - tym razem bohaterkami książki są dwie mniej znane żony Henryka VIII oraz jedna z ich dworek.

Kategoria // Europa w koronie    18/02/2015    czytany 2778 razy    Autor //    Ocena: 6/6
Dwie królowe, tom III cyklu Powieści Tudorowskie

Cykl Philippy Gregory skupiający się na czasach Tudorów to najciekawsza seria powieści historycznych na jakie trafiłem. Autorka skupia się w całości na żonach długo panującego Henryka VIII - a przynajmniej od niego zaczyna swoje opowieści. Nie pisze książek zgodnie z chronologią wydarzeń, ale zaczyna od najbardziej emocjonujących wydarzeń z tamtego okresu "Kochanic króla" - czyli pierwszego rozwodu Henryka VIII i jego drugiej żony - Anny Boleyn. "Dwie królowe" to piąta napisana powieść z tego cyklu, a chronologicznie - trzecia.

Gregory skupia się na historii dwóch kolejnych żon Henryka VIII - czwartej żonie Annie Kliwijskiej oraz piątek - Katarzynie Howard. Akcja powieści rozpoczyna się tuż po śmierci królowej Joanny Seymour, która odeszła z tego padołu w skutek nieudolnie przeprowadzonego porodu. Henryk VIII niezwłocznie rozpoczyna poszukiwania kolejnej "klaczy rozpłodowej". Tym razem jego wzrok kieruje się na księstwa niemieckich protestantów, którzy mogą być dla Anglii przeciwwagą dla francusko-hiszpańskiego sojuszu. Wybrana przez Cromwella Anna z Kliwii dociera do Anglii i szybko popada w niełaskę starego Tudora. W skutek czego jej małżeństwo zamienia się w pasmo nieprzyjemnych dla Anny wydarzeń, a efekcie których zostaje wydalona z dworu. Jej miejsce zajmuje jedna z jej dworek - młodziutka i głupiutka Katarzyna Howard.

W tamtych czasach zawieranie małżeństw w celu zawiązywania lub wzmacniania sojuszy politycznych było na porządku dziennym. Wystarczy za przykład podać przypadek siostry Henryka VIII, którą król wydał za podstarzałego władcę Portugalii aby otoczyć konkurencyjną Hiszpanię. Sam również hołdował tej zasadzie biorąc za żonę Katarzynę Aragońską. Ale wiele lat później, będąc już dziadkiem w sile wieku nadal myślał o zabezpieczeniu dynastii, ponieważ posiadał tylko jednego syna - tym razem nie był już tak wybredny. W tym celu głowy znacznych rodów prześcigały się w podsuwaniu mu pod nos młodych i jędrnych córek, z których większość zostawała jego kochankami. Jedynie Anna Boleyn, Joanna Seymour, Katarzyna Howard i Katarzyna Parr dostąpiły zaszczytu zostania oficjalną żoną króla Anglii.

Najlepiej znana jest historia drugiej żony Henryka VIII, nic dziwnego zatem, że autorka postanowiła rozpocząć cykl od Anny Boleyn, a dopiero pięć lat później zainteresować się kolejnymi żonami króla. Historia Anny Kliwijskiej i Katarzyny Howard jest znana historykom bardzo słabo. Wszak okresy ich panowania (Anna - 6 miesięcy, Katarzyna - półtora roku) są względnie krótkie, dlatego też informacji jest niewiele. Tym bardziej powieść ta jest ciekawą pozycją z racji na dogłębną analizę życia obu kobiet, ponieważ to właśnie ich oczyma obserwujemy wydarzenia opisane w książce. Co prawda autorka opiera się na faktach częściowo, jednak postanawia pominąć wiek młodzieńczy bohaterek z uwagi na brak materiałów źródłowych - o Annie nie istnieją żadne zapiski z dzieciństwa, a te przedstawiające Katarzynę prawdopodobnie zostały spreparowane na potrzeby jej procesu. Ponadto Gregory postanowiła przeciwstawić się mitom krążącym o obu kobietach, jakoby Anna była brzydka, a Katarzyna głupia i rozpustna. Przytacza również treść listów na poparcie swoich tez.

Trzecią kobietą z której perspektywy obserwujemy wydarzenia to Jane Boleyn - żona Jerzego Boleyna, brata ściętej Anny (drugiej żony Henryka VIII). Kobieta znana jest już z "Kochanic króla". Zasłużyła na opinię żeńskiej wersji judasza, ponieważ dzięki jej zeznaniom ścięto wspomnianych Boleynów, a następnie zeznawała przeciwko Annie Kliwijskiej oraz - ostatecznie - przeciwko Katarzynie Howard - obie królowe pogrążając.

Na uwagę zasługują jak zawsze świetnie napisane postacie. Mało znane żony króla ożywają na kartach powieści. Przede wszystkim zachwyca ich portret psychologiczny - Anna jest dumna ze swojej nowej funkcji, przedstawiona jako błyskotliwa i inteligentna kobieta. Gdy domyśliła się co Henryk dla niej zgotował szybko odnalazła się w swojej nowej roli i żyła na uboczu tak, aby wiecznie go zadowalać. Katarzyna z kolei przedstawiona jest jako młódka, której w głowie tylko dobra doczesne i zabawa, ale kiedy potrzeba potrafi uwieść króla jak przykazał jej wuj Howard. Z czasem odezwało się również i u niej sumienie. Jej postać, choć początkowo wzbudzająca śmiech i pogardę okazuje się najbardziej tragiczna. Jane Boleyn z kolei jawi się jako wyrachowana zausznica Tomasza Howarda, która działa w ogólnie pojętym interesie jej rodu, albo tak jej się przynajmniej zdaje.

Poza głównymi bohaterkami powieści prym wiedzie Henryk VIII, którego tym razem obserwujemy jako zdziwaczałego i podejrzliwego starszego pana. Ciekawą postacią jest również Tomasz Howard - również znany z "Kochanic króla", który przystępuje do budowy kolejnej intrygi, gdy tylko zauważa, że Katarzyna wzbudza zainteresowanie u starego Króla. Jego postać także mamy okazję obejrzeć z trzech różnych perspektyw - jako kochającego wuja, troskliwego sojusznika oraz dwulicowego księcia.

Książka jest szeroka - jest to ponad 540 stron tekstu. Autorka jednak przyzwyczaiła mnie, że wszystkie jej powieści czyta się jednym tchem i praktycznie nie da się oderwać od lektury na dłuższy czas. Pomimo, że historie tych kobiet nie są dla mnie żadną zagadką, każdy nowy zwrot akcji traktowałem jak kompletne zaskoczenie. Narracja poprowadzona jest po mistrzowsku. Czytając książkę zmieniamy punkt widzenia z każdym kolejnym rozdziałem, bowiem każdy z nich relacjonowany oczami innej kobiety. Zdarzają się bardzo ciekawe sceny, kiedy jedno wydarzenie mamy okazję poznać z różnych perspektyw.

Mogę śmiało napisać, że "Dwie królowe" to zdecydowanie jedna z najlepszych powieści obu cykli pisanych przez autorkę. Gregory z typową dla siebie łatwością miesza autentyczne wydarzenia z fikcją literacką. Tam gdzie w historii są luki zapełnia je swoimi hipotezami, które podpiera przemawiającymi do mnie argumentami. Na uwagę zasługuje również uwzględnienie językowych realiów. Choć nie znam oryginału, to w przekładzie Urszuli Gardner książka brzmi bardzo swojsko, co oddaje klimat ówczesnych czasów - jest w niej wiele słów w naszym języku już nieużywanych.

A największą zaletą powieści Philippy Gregory jest fakt, że nie trzeba ich czytać chronologicznie!

 

Książkę otrzymałem do przeczytania z wydawnictwa Książnica. Dziękuję.


Więcej książek na półce: Europa w koronie

Medicus - historia chłopca, który chciał zostać lekarzem
Schizma - rozłam w łonie Kościoła
Wład Palownik, prawdziwa historia Drakuli
Biała królowa, tom I cyklu Wojny kuzynów
Władczyni rzek, tom III cyklu Wojny Kuzynów
Czerwona królowa, tom II cyklu Wojny Kuzynów
Córka Twórcy Królów, tom IV cyklu Wojny Kuzynów
Biała księżniczka, tom V cyklu Wojny Kuzynów
Klątwa Tudorów, tom VI cyklu Wojny Kuzynów
Wieczna księżniczka, tom I cyklu Powieści Tudorowskie
Kochanice króla, tom II cyklu Powieści Tudorowskie
Dwie królowe, tom III cyklu Powieści Tudorowskie
Błazen królowej, tom IV cyklu Powieści Tudorowskie
Kochanek dziewicy, tom V cyklu Powieści Tudorowskie
Uwięziona królowa, tom VI cyklu Powieści Tudorowskie
Grzechy rodu Borgiów
Mikael Karvajalka
Mikael Hakim
Sekret Tudorów
Spisek Tudorów
Przysięga królowej - Historia Izabeli Kastylijskiej
Siódme życie markiza de Sade
Wyznania Katarzyny Medycejskiej
Barbara i król. Historia ostatniej miłości Zygmunta Augusta
Księżna Mediolanu
Królowa Margot
Żelazne damy
Damy ze skazą. Kobiety, które dały Polsce koronę
Damy polskiego imperium
Korona śniegu i krwi
Damy złotego wieku
Ostatnia żona Tudora. Poskromienie królowej
Wersal. Prawo krwi
Potomek Tudorów
Kösem. Matka sułtanów
Katarzyna Wielka. Gra o władzę
Sebastian

Sebastian

Autor serwisu sajfaj.net i bloga popkulturka. Lubi czytać książki i od czasu do czasu wybrać się do kina na dobry film.

Kiedyś członek fandomu Star Trek w Polsce. Obecnie kibicuje Ciemniej Stronie Mocy. Z braku dobrego scifi w TV, amator książkowego świata Star Wars.

Z zamiłowania fan powieści historycznych, dobrych scifi i military sf, a ostatnio nadrabia z historią XX wieku.

Ostatnie książki

Ostatnie filmy

Ostatnie komiksy

Ostatnie seriale

wydarzenia-fb

poletko

przeczytane

obejrzane

europa-antyk

europa-korona

star wars legends

star wars nowy

potter

ender

wiek xx

prawdziwe historie

O mnie

Autor bloga popkulturka. Lubi czytać książki, oglądać dobre filmy, z natury niewolnik serialowych tasiemców. Wielki fan scifi, ale tylko wyższych lotów. Obecnie z braku dobrego scifi, amator książkowego universum Star Wars oraz wszelkiego fantasy, ponadto powieści historycznych z epoki antyku i renesansu.

więcej »

kontakt | polityka prywatności i ciasteczek

social0social01