Medicus - historia chłopca, który chciał zostać lekarzem

Medicus - historia chłopca, który chciał zostać lekarzem

Odpoczywając od średniowiecznej Anglii i Wojny Dwu Róż postanowiłem wybrać się w podróż do odległej bajecznej krainy bliskiego wschodu, by razem z  Robem Cole zgłębić tajniki nauki zwanej medycyną.

Kategoria // Europa w koronie    26/09/2014    czytany 2569 razy    Autor //    Ocena: 5/6
Medicus - historia chłopca, który chciał zostać lekarzem

W moje ręce trafił "Medicus" - opasła księga będąca fikcyjną historią umieszczoną w XI wieku. Akcja powieści Noaha Gordona rozgrywa się w całej Europie. Razem z młodym Robem wędrujemy z Anglii przez cały kontynent, aż do Persji.

Akcja rozpoczyna się w 1021 roku, kiedy główny bohater, dziewięcioletni wówczas Rob J. Cole traci obu rodziców. Odkrywa wówczas swój dar - możliwość zobaczenia zbliżającej się śmierci. Ponieważ po utracie obu opiekunów utrzymanie straciła liczna gromadka dzieci, cech opiekujący się sierotami rozdał rodzeństwo mieszkańcom okolicznych wiosek, a sam Rob trafił pod opiekę wędrownego balwierza. Po kilku latach obcowania z prymitywną medycyną zmarł również nowy opiekun Roba. Wówczas chłopak postanowił wziąć los w swoje ręce i wybrać się w długą i niebezpieczną podróż do kraju zwanego Persją, gdzie żył największy medyk jakiego znał świat -  Ibn Sina, znany w Europie jako Awicenna.

Autor odbył długą i ciekawą podróż po krajach Bliskiego Wschodu, aby odtworzyć możliwie najlepiej jak się da klimat XI wieku. Jak sam przyznaje w podziękowaniach na końcu książki, tylko dwaj bohaterowie książki istnieli naprawdę - Ibin Sina oraz al-Dżuzdżani. Szach Al ad-Daula, władca Persji, faktycznie istniał, ale materiał źródłowy o nim mówi bardzo niewiele. Dlatego całą historię należy traktować jak fikcję literacką wspartą bardzo umiejętnie dobranym tekstem źródłowym. Gordon spędził wiele miesięcy w bibliotekach amerykańskich uniwersytetów m.in. w Massachusetts, biblioteki przy Kolegium Smitha i innych, które autor licznie wymienia na końcu książki. Dzięki tej ciężkiej pracy powstał bardzo realny obraz średniowiecznej Europy i Bliskiego Wschodu. W skutek czego Rob przemierzył niezliczone kraje i cudem udało mu się uniknąć śmierci, przez co można założyć, że miał więcej szczęścia niż rozumu. Przymykając jednak oko na fakt, iż jest to powstać fikcyjna, stanowi świetny przykład determinacji i dążenia do doskonalenia zawodowego oraz poszerzania tak trudno dostępnej wówczas wiedzy. Oczywiście nie on jedyny jest w tej powieści postacią wartą uznania. Również jego nauczyciel Ibin Sina został opisany w sposób bardzo wiarygodny - emanuje od niego spokój i majestat. Człowiek ten był prekursorem medycyny, co w tamtych czasach wymagało niemałej wiedzy, odwagi i umiejętności spojrzenia poza utarte i powielane schematy.

Gordon w bardzo realistyczny sposób przedstawia świat XI wieku. Podczas podróży Rob spotyka na swojej drodze różnych ludzi, przedstawicieli wielu odmiennych religii i kultur. Na uwagę zasługuje przedstawienie relacji pomiędzy trzema największymi w tym rejonie religiami - chrześcijańską, żydowską i islamem. Ponieważ chrześcijanie byli wówczas (podobnie jak teraz - nic się nie zmieniło przez 1000 lat) w stanie wojny ideologicznej z muzułmanami, Rob musiał nauczyć się być Żydem. Tym samym autor zaserwował czytelnikom szereg różnorodnych doznań w bardzo udany sposób dopasowanych do historii młodego chłopca.

O wszystkich wydarzeniach politycznych i zwyczajach religijnych Gordon pisze w sposób bezstronny, co cieszy, aczkolwiek z perspektywy Roba wiele rzeczy spoza świata Europejskiego wydaje się być niewłaściwie i bardzo obce, to jednak z dużą dozą tolerancji podchodzi do każdego problemu, np. prześladowań Żydów, świętości ciała po śmierci, traktowania kobiet jak inwentarza domowego, nieomylności przywódców religijnych, czy w końcu ich wyższości nad atrybutami świeckiego państwa.

Cieszy mnie fakt, że autor zdecydował się na szczegółowy opis zabiegów medycznych, przeprowadzanych operacji, sprawiających że czułem się jakbym oglądał serial medyczny ze szczegółowymi scenami zabiegów - tylko, że w nieco prymitywniejszym wydaniu. A są to momenty napisane tak, że zainteresują każdego czytelnika.

Ta opasła powieść podzielona jest na siedem części (rozdziałów z etapu życia Roba). Tytuł sugeruje, że jest to opowieść o człowieku, który został lekarzem - i to jest prawda, ale historia to ubrana jest w tak bardzo zadbane i kolorowe szaty, że trudno przejść koło niej obojętnie. "Medicus" to historia osadzona w średniowiecznym świecie, ale bardzo dobrze obrazująca dzisiejsze problemy świata. Nie zdziwiłbym się, gdyby Gordon chciał w ten sposób zwrócić uwagę na problemy krajów Bliskiego Wschodu, zwłaszcza, że od czasu drugiej wojny w Zatoce Perskiej nie dzieje się tam najlepiej. Niestety zakończenie powieści nie jest już tak optymistyczne, jak byśmy chcieli. Rob musiał uciekać z Persji, której sytuacja polityczna stawała się bardzo niestabilna. Jakby tego było mało w ojczystej Anglii również nie spotkał się z gorącym przyjęciem i zrozumieniem. Takie niestety były to czasy…

 

Ekranizacja powieści

Obejrzałem również film z 2013 roku na podstawie powieści "Medicus". Od samego początku widać, że historia filmu tylko bazuje na książce Noaha Gordona. Tym bardziej zaskoczyło mnie, że ten anglojęzyczny film był produkcji Niemieckiej. Niestety nie ma się jak przyczepić do Hollywood tym razem, ale wyraźnie widać wpływ amerykańskiego stylu ekranizacji książek. "Medicus" w reżyserii Philippa Stölzla, ze scenariuszem Jana Bergera wspólne z książką ma tylko nazwiska bohaterów. Historia została znacznie uproszczona, a czas dojrzewania Roba i jego tułaczki po kontynencie zredukowany do kilku minut. Z kolei wydarzenia z Persji nie są tak bogate jak w książce - co jest trochę zrozumiałe z uwagi na rozległą historię książkową. Wydarzenia z filmu ograniczają się w dużej mierze do kontaktów Roba z kobietami, a następnie fascynacją tą dla niego niedostępną. Ciekawe postacie drugoplanowe robią za marionetki. Przy okazji napiętnowano religię jako źródło wszelkiego zła, co mimo faktu że oczywiste, i tak nazbyt eksponowane. Ludzie nie giną tutaj na lewo i prawo jak w powieści, a całość zakończono soczystym happy endem. "Medicus" został zredukowany do roli melodramatu czy nawet romansidła pokroju Harlquina.

Generalnie film to mierny i do obejrzenia na raz. Z przerwami. 


Więcej książek na półce: Europa w koronie

Medicus - historia chłopca, który chciał zostać lekarzem
Schizma - rozłam w łonie Kościoła
Wład Palownik, prawdziwa historia Drakuli
Biała królowa, tom I cyklu Wojny kuzynów
Władczyni rzek, tom III cyklu Wojny Kuzynów
Czerwona królowa, tom II cyklu Wojny Kuzynów
Córka Twórcy Królów, tom IV cyklu Wojny Kuzynów
Biała księżniczka, tom V cyklu Wojny Kuzynów
Klątwa Tudorów, tom VI cyklu Wojny Kuzynów
Wieczna księżniczka, tom I cyklu Powieści Tudorowskie
Kochanice króla, tom II cyklu Powieści Tudorowskie
Dwie królowe, tom III cyklu Powieści Tudorowskie
Błazen królowej, tom IV cyklu Powieści Tudorowskie
Kochanek dziewicy, tom V cyklu Powieści Tudorowskie
Uwięziona królowa, tom VI cyklu Powieści Tudorowskie
Grzechy rodu Borgiów
Mikael Karvajalka
Mikael Hakim
Sekret Tudorów
Spisek Tudorów
Przysięga królowej - Historia Izabeli Kastylijskiej
Siódme życie markiza de Sade
Wyznania Katarzyny Medycejskiej
Barbara i król. Historia ostatniej miłości Zygmunta Augusta
Księżna Mediolanu
Królowa Margot
Żelazne damy
Damy ze skazą. Kobiety, które dały Polsce koronę
Damy polskiego imperium
Korona śniegu i krwi
Damy złotego wieku
Ostatnia żona Tudora. Poskromienie królowej
Wersal. Prawo krwi
Potomek Tudorów
Kösem. Matka sułtanów
Katarzyna Wielka. Gra o władzę
Sebastian

Sebastian

Autor serwisu sajfaj.net i bloga popkulturka. Lubi czytać książki i od czasu do czasu wybrać się do kina na dobry film.

Kiedyś członek fandomu Star Trek w Polsce. Obecnie kibicuje Ciemniej Stronie Mocy. Z braku dobrego scifi w TV, amator książkowego świata Star Wars.

Z zamiłowania fan powieści historycznych, dobrych scifi i military sf, a ostatnio nadrabia z historią XX wieku.

Ostatnie książki

Ostatnie filmy

Ostatnie komiksy

Ostatnie seriale

wydarzenia-fb

poletko

przeczytane

obejrzane

europa-antyk

europa-korona

star wars legends

star wars nowy

potter

ender

wiek xx

prawdziwe historie

O mnie

Autor bloga popkulturka. Lubi czytać książki, oglądać dobre filmy, z natury niewolnik serialowych tasiemców. Wielki fan scifi, ale tylko wyższych lotów. Obecnie z braku dobrego scifi, amator książkowego universum Star Wars oraz wszelkiego fantasy, ponadto powieści historycznych z epoki antyku i renesansu.

więcej »

kontakt | polityka prywatności i ciasteczek

social0social01