Potomek Tudorów

Potomek Tudorów

Kolejna książka z poczytnego cyklu historical fiction autorstwa C.W. Gortnera, który od kilku lat tropi spisek na dworze młodej Elżbiety I.

Kategoria // Europa w koronie    30/05/2016    czytany 833 razy    Autor //    Ocena: 5/6
Potomek Tudorów

„Potomek Tudorów” to już trzecia powieść, której bohaterem jest młody sługa angielskiej królowej – Brendan Presscot. Jest to seria, nazwijmy ją – tudorowską. W pierwszym tomie młody Brendan odkrywa swoją przeszłość, w drugim – walczy ze spiskowcami czyhających na życie księżniczki Elżbietki. Tym razem wybiera się w niebezpieczną misję z nadania młodziutkiej (już) królowej.

Akcja powieści rozpoczyna się w 1558 roku, i autor nie owija niepotrzebnie w bawełnę. Od samego początku rzuca bohaterów w wir akcji. Potem już tylko przyśpiesza. Książka koncentruje się na wydarzeniach z przełomu rządów Marii i Elżbiety. Oto królowa Maria I Tudor (zapisała się w historii jako krwawa Marry), umierając pozostawia kraj bez potomka. Prawowitym następcą tronu jest kolejna w linii sukcesji Elżbieta. Ale czy na pewno ma szansę na tron? Skoro jej anglikańskie wyznanie jest kością w gardle wielu możnowładców z dawnego dworu Marii.

Jak przystało na Gortnera, nie jest to powieść czysto historyczna. Autor pokazał już niejednokrotnie, iż potrafi widzieć oczami kobiety. Tym samym jego powieść to barwna historia kobiety osaczonej na tronie, która może ufać tylko garści najwierniejszych poddanych. Innym, bardzo ważnym wątkiem, jest niebezpieczna misja jej poddanego Brendana. To właśnie historyjka z tym młodym szpiegiem sprawia, że powieści bliżej do rasowego kryminału niż opowieści o znudzonej księżniczce na tronie.

Na największe zainteresowanie zasługuje postać Elżbiety I, którą to autor rozwija od początku serii. Jest to tym bardziej ciekawe, że to postać autentyczna, wzorowana na tekstach źródłowych i powszechnie znanych. Jednak królowa ta nie miała łatwego życia. W swoich młodzieńczych latach musiała walczyć o przetrwanie, za co była wdzięczna swojemu najbardziej oddanemu podanemu – Williamowi Cecilowi oraz jego sieci szpiegów.

Wartka i wciągająca akcja, mistrzowsko skonstruowane intrygi, dobrze napisane postacie i intrygujące opisy to atuty twórczości Gortnera. I tym razem jest bardzo dobrze. Jest to powieść przede wszystkim dla miłośników beletrystyki historycznej. Należy pamiętać, że w powieściach autora fikcja przeplata się z historią, dodatkowo okraszona dużą ilością akcji i przygody.

„Potomek Tudorów” to piąta powieść C.W. Gortnera. Trzy z nich to cykl o młodym Brendanie, natomiast inne opisują m.in. historię Izabeli Kastylijskiej, jej córki Joanny Szalonej oraz Katarzyny Medycejskiej (osobiście moja ulubiona). Na uwagę zasługuje wielkie zaangażowanie autora w pisane przez siebie powieści. Poprzedzając prace nad książką Gortner odbywa kilkutygodniowe podróże do miejsc, w których rozgrywa się akcja powieści.


Więcej książek na półce: Europa w koronie

Medicus - historia chłopca, który chciał zostać lekarzem
Schizma - rozłam w łonie Kościoła
Wład Palownik, prawdziwa historia Drakuli
Biała królowa, tom I cyklu Wojny kuzynów
Władczyni rzek, tom III cyklu Wojny Kuzynów
Czerwona królowa, tom II cyklu Wojny Kuzynów
Córka Twórcy Królów, tom IV cyklu Wojny Kuzynów
Biała księżniczka, tom V cyklu Wojny Kuzynów
Klątwa Tudorów, tom VI cyklu Wojny Kuzynów
Wieczna księżniczka, tom I cyklu Powieści Tudorowskie
Kochanice króla, tom II cyklu Powieści Tudorowskie
Dwie królowe, tom III cyklu Powieści Tudorowskie
Błazen królowej, tom IV cyklu Powieści Tudorowskie
Kochanek dziewicy, tom V cyklu Powieści Tudorowskie
Uwięziona królowa, tom VI cyklu Powieści Tudorowskie
Grzechy rodu Borgiów
Mikael Karvajalka
Mikael Hakim
Sekret Tudorów
Spisek Tudorów
Przysięga królowej - Historia Izabeli Kastylijskiej
Siódme życie markiza de Sade
Wyznania Katarzyny Medycejskiej
Barbara i król. Historia ostatniej miłości Zygmunta Augusta
Księżna Mediolanu
Królowa Margot
Żelazne damy
Damy ze skazą. Kobiety, które dały Polsce koronę
Damy polskiego imperium
Korona śniegu i krwi
Damy złotego wieku
Ostatnia żona Tudora. Poskromienie królowej
Wersal. Prawo krwi
Potomek Tudorów
Kösem. Matka sułtanów
Katarzyna Wielka. Gra o władzę

Ostatnie książki

Ostatnie filmy

Ostatnie komiksy

Ostatnie seriale

wydarzenia-fb

poletko

przeczytane

obejrzane

europa-antyk

europa-korona

star wars legends

star wars nowy

potter

ender

wiek xx

prawdziwe historie

O mnie

Autor bloga popkulturka. Lubi czytać książki, oglądać dobre filmy, z natury niewolnik serialowych tasiemców. Wielki fan scifi, ale tylko wyższych lotów. Obecnie z braku dobrego scifi, amator książkowego universum Star Wars oraz wszelkiego fantasy, ponadto powieści historycznych z epoki antyku i renesansu.

więcej »

kontakt | polityka prywatności i ciasteczek

social0social01