Przysięga królowej - Historia Izabeli Kastylijskiej

Przysięga królowej - Historia Izabeli Kastylijskiej

C.W. Gortner zasłyną z pisania powieści historycznych utrzymanych w formie narracji przedstawionej z punktu widzenia tytułowej postaci. Dlatego niezwykle ucieszyłem się kiedy w moje ręce trafiła kolejny tom spod jego pióra opowiadający o historii Izabeli Kastylijskiej.

Kategoria // Europa w koronie    16/07/2014    czytany 2999 razy    Autor //    Ocena: +4/6
Przysięga królowej - Historia Izabeli Kastylijskiej

Przygodę z książkami Gortnera zacząłem od "Wyznań Katarzyny Medycejskiej", która mnie urzekła i zafascynowała. Dzięki tamtej książce, którą pożyczyłem - do dziś nie mam w kolekcji, zupełnie inaczej spojrzałem na ten gatunek literacki. Wówczas traktowałem go jako "mącący w głowie" lub "zaginający rzeczywistość", ale obecnie, po lekturze wielu książek m.in. Philippy Gregory i C.W. Gortnera, mogę stwierdzić, że warto jest czytać, choćby dlatego, aby z pomocą lekkiego pióra i przystępnej opowieści poznać prawdopodobny bieg wydarzeń oraz rozszerzyć posiadaną już wiedzę.

Gortner w swoich książkach koncentruje się na postaciach żeńskich, które w historii świata zapisały się bardzo wyraźnie. Są to zwykle królowe, lub królowe matki, które nie cofały się przed niczym, aby osiągnąć zamierzony cel. To postacie wysoce kontrowersyjne, które z jednej strony wspierały naukę, emancypację kobiet, fundowały uniwersytety, ale także wojowały, prześladowały, zatwierdzały masowe mordy na podległej ludności w imię najwyższego.

Postać Izabeli może być słabo znana przeciętnemu czytelnikowi, ale gdy wspomnimy o zjednoczeniu Hiszpanii, wygnaniu muzułmanów z półwyspu Iberyjskiego czy Krzysztofie Kolumbie - wszystko staje się jasne. Tak, to ta sama osoba była odpowiedzialna za wspomniane sukcesy, ale z drugiej strony była odpowiedzialna (pośrednio) za prześladowania Żydów, które doprowadziły ostatecznie do wygnania ich z Hiszpanii, Święte Oficjum i Inkwizycję, złupienie nowego świata, rozprzestrzenienie niewolnictwa, jak i masowe morderstwa rdzennych mieszkańców Ameryki.

Wracając do tematu powieści, należy zauważyć, że autor bardzo dokładnie przygotował się do pisania książki. Historia Izabeli jest dość przejrzysta i można z kart historii wywnioskować prawie wszystkie wydarzenia. Dlatego z historycznego punktu widzenia dodał niewiele, za to skupił się na życiu w średniowiecznej Kastylii i Aragonii. W tym celu zbadał niezliczoną ilość materiałów, jeździł po Hiszpanii, zamieszkał nawet w zamku, aby zrozumieć jak niegdyś i w jakich warunkach funkcjonowali ludzie, jak myśleli będąc w tamtej konkretnej chwili na ziemi. Gortner dokonał kilka zmian w historii, ale są to zmiany raczej kosmetyczne. Opisał je w notce "posłowie autora" na końcu książki.

Książka rozpoczyna się w chwili śmierci ojca Izabeli, a kończy się w 1492 roku, czyli jeszcze przed odkryciem nowego świata i osiem lat przed śmiercią królowej - choć Gortner opisał również dzieje córki Izabeli - Joanny Szalonej (jego pierwsza powieść), historia obu książek nie zazębia się. "Ostatnia królowa" zaczyna się właśnie w momencie, gdy kończy się "Przysięga królowej".

Książka jest podzielona na cztery części i trzydzieści dwa rozdziały. Podobnie jak w poprzednich książkach narratorką jest tytułowa bohaterka - w tym przypadku Izabela. Ona sama zdradza nam swoje myśli i dzieli się obserwacjami. Podczas czytania miałem wrażenie, jakby autor skupiał się bardziej na okresie zdobywania władzy przez królową, zwłaszcza walki o władzę i możliwość wyjścia za mąż za Ferdynanda Aragońskiego. Natomiast już po objęciu obu tronów, autor wyhamował z akcją, co tym bardziej mnie dziwi, iż był to okres zaciętych walk z maurami i trwające ponad dekadę oblężenie ostatnich bastionów muzułmanów na półwyspie Iberyjskim. Skupiał się za to na polityce oraz układach dynastycznych.

Gortner dobrze oddaje obraz Katarzyny, co jest niezwykłe dla tej postaci, bowiem posiadała (podobnie jak Katarzyna Medycejska) dwa oblicza. Kochającej królowej, żony oraz matki, a także bezwzględnej katoliczki obawiającej się ogni piekielnych. Jej głęboka wiara i przekonanie o wielkiej roli jako stróża woli Pana na ziemi była usprawiedliwieniem dla wielu okrutnych czynów, w wyniku których tysiące ludzi straciło życie, a kolejne dziesiątki tysięcy straciły dom. Zmienne oblicza autor ukazywał w wielu ciekawych scenach, np. audiencjach, gdy Izabela wiedziała, co jej podpowiada serce, a mimo wszystko decyzję podjęła bez mrugnięcia okiem, w wierze, że robi to dla dobra monarchii i religii.

Autor kocha się w historii Hiszpanii. Choć obecnie mieszka w Północnej Karolinie, pochodzi właśnie z półwyspu Iberyjskiego. "Przysięga królowej" to jego druga powieść o monarchini z dynastii Trastámara.


Więcej książek na półce: Europa w koronie

Medicus - historia chłopca, który chciał zostać lekarzem
Schizma - rozłam w łonie Kościoła
Wład Palownik, prawdziwa historia Drakuli
Biała królowa, tom I cyklu Wojny kuzynów
Władczyni rzek, tom III cyklu Wojny Kuzynów
Czerwona królowa, tom II cyklu Wojny Kuzynów
Córka Twórcy Królów, tom IV cyklu Wojny Kuzynów
Biała księżniczka, tom V cyklu Wojny Kuzynów
Klątwa Tudorów, tom VI cyklu Wojny Kuzynów
Wieczna księżniczka, tom I cyklu Powieści Tudorowskie
Kochanice króla, tom II cyklu Powieści Tudorowskie
Dwie królowe, tom III cyklu Powieści Tudorowskie
Błazen królowej, tom IV cyklu Powieści Tudorowskie
Kochanek dziewicy, tom V cyklu Powieści Tudorowskie
Uwięziona królowa, tom VI cyklu Powieści Tudorowskie
Grzechy rodu Borgiów
Mikael Karvajalka
Mikael Hakim
Sekret Tudorów
Spisek Tudorów
Przysięga królowej - Historia Izabeli Kastylijskiej
Siódme życie markiza de Sade
Wyznania Katarzyny Medycejskiej
Barbara i król. Historia ostatniej miłości Zygmunta Augusta
Księżna Mediolanu
Królowa Margot
Żelazne damy
Damy ze skazą. Kobiety, które dały Polsce koronę
Damy polskiego imperium
Korona śniegu i krwi
Damy złotego wieku
Ostatnia żona Tudora. Poskromienie królowej
Wersal. Prawo krwi
Potomek Tudorów
Kösem. Matka sułtanów
Katarzyna Wielka. Gra o władzę
Sebastian

Sebastian

Autor serwisu sajfaj.net i bloga popkulturka. Lubi czytać książki i od czasu do czasu wybrać się do kina na dobry film.

Kiedyś członek fandomu Star Trek w Polsce. Obecnie kibicuje Ciemniej Stronie Mocy. Z braku dobrego scifi w TV, amator książkowego świata Star Wars.

Z zamiłowania fan powieści historycznych, dobrych scifi i military sf, a ostatnio nadrabia z historią XX wieku.

Ostatnie książki

Ostatnie filmy

Ostatnie komiksy

Ostatnie seriale

wydarzenia-fb

poletko

przeczytane

obejrzane

europa-antyk

europa-korona

star wars legends

star wars nowy

potter

ender

wiek xx

prawdziwe historie

O mnie

Autor bloga popkulturka. Lubi czytać książki, oglądać dobre filmy, z natury niewolnik serialowych tasiemców. Wielki fan scifi, ale tylko wyższych lotów. Obecnie z braku dobrego scifi, amator książkowego universum Star Wars oraz wszelkiego fantasy, ponadto powieści historycznych z epoki antyku i renesansu.

więcej »

kontakt | polityka prywatności i ciasteczek

social0social01