Schizma - rozłam w łonie Kościoła

Schizma - rozłam w łonie Kościoła

Schizma to powieść przygodowa Liebana opisująca przyczyny powstania schizmy Kościoła Katolickiego w XVI wieku. Z perspektywy trzech potężnych postaci ówczesnych czasów oglądamy zmagania, których decyzje zaważyły na losie świata cywilizacji zachodnio-łacińskiej. Skutki ich decyzji będą odczuwalne przez wieki.

Kategoria // Europa w koronie    02/06/2012    czytany 6307 razy    Autor //    Ocena: 4/6
Schizma - rozłam w łonie Kościoła

Schizma zaczyna się od Sejmu Rzeszy w Wormacji, gdzie ma dojść do przesłuchania Marcina Lutra i poddania pod obrady jego tez dotyczących naprawy Kościoła. Natomiast kończy się na śmierci Hadriana VI i obiorze nowego papieża, który z rozłamowcami układać się nie zamierza. Książka opowiada o próbach Lutra dążących do naprawy sytuacji w Kościele. Zarówno on jak i książęta Rzeszy dążą do trójstronnego spotkania Marcina Lutra z cesarzem Karolem V, zagorzałym katolikiem oraz ówczesnym nowo obranym papieżem Hadrianem VI. Początkowo problem nie wyglądał na poważny. Ot grupa książąt postanowiła wywrzeć nacisk na Kościół wytykając mu sodomię i zepsucie w jego łonie, aby uzyskać większą swobodę na swoim terenie i uniezależnić się bądź zyskać autonomię względem potężnych władców. Z czasem jednak, na skutek oporu zwłaszcza ze strony papiestwa i braku decyzji cesarza Karola V sprawy się skomplikowały. Nowy nurt, który Luter a potem jego zwolennicy szerzyli w księstwach Rzeszy szybko zyskał zwolenników. Dla Kościoła jasne się stało, że szybkie przywrócenie poprzedniego stanu nie będzie możliwe. Kuria rzymska zaczęła działać, a młody cesarz wkrótce podporządkował się ich decyzjom. Wybuchła długa i krwawa wojna.

Czy można było jej uniknąć? Prawdopodobnie tak. Dziś wielu historyków głosi, że porozumienie było możliwe do zawarcia. Jednak w efekcie politycznych gierek i ignorancji kościelnych władz zostało zaprzepaszczone. Schizma w ciekawy sposób obrazuje te wydarzenia, przedstawiając nam w sposób nieco ubarwiony jak doszło do podziału Kościoła Katolickiego na zachodzie.

Głównymi postaciami powieści są cesarz Karol V - katolicki władca Hiszpanii i Austrii, Papież Hadrian VI, który w dobie narastającego kryzysu został obrany na tron piotrowy oraz Marcin Luter, małoznaczący mnich augustiański, późniejszy wielki reformator. Niezależnie od tego, jakiego urodzenia jest bohater, czy jakiego stanowiska dostąpił, wszyscy ostatecznie okazują się być wobec siebie równi, a co najważniejsze kompletnie bezradni wobec problemu, przed którym stanęli. Luter staje przed dylematem, zastanawia się czy jego działania są słuszne, i czy przypadkiem nie kieruje nim szatan. Ostatecznie jednak doznaje olśnienia i przekonuje siebie, że jest niczym Chrystus mający oczyścić Kościół z nieczystości. Papież Hadrian staje przed trudnym zadaniem załagodzenia sporów z księstwami niemieckimi, które jawnie występują przeciwko niemu. Znalazł się w najgorszym możliwym momencie, obawiając się jednocześnie, że nie sprosta powierzonym mu zadaniom. Poniekąd ma rację. Jego pontyfikat trwa tylko rok i nie poczynił żadnych kroków na drodze do rozładowania napięcia. Swoją nowatorską postawą naraził się szarym eminencjom Kurii, co przypieczętowało jego los. Wydawać by się mogło, że osobą decyzyjną w tym starciu miał być cesarz Karol V. Jednak młody monarcha okazał się być kompletnie podatny na naciski ze strony konserwatywnych doradców i całkowicie zignorował moment na ugruntowanie swojej pozycji. Zezwolił tym samym na nadanie sobie łatki uległego katolika na wiele lat.

Miłośnicy polityki średniowiecza znajdą się w raju, bowiem autor dokładnie opisuje następujące po sobie wydarzenia kreujące polityczny i religijny krajobraz średniowiecznego kontynentu. Czytelnie przedstawia ówczesne podziały polityczne i społeczne. Stara się dotrzeć do przyczyn i genezy problemu, z jakim przyszło się borykać trójce głównych bohaterów, a pośrednio i wszystkim mieszkańcom kontynentu. Dodaje oczywiście od siebie wiele kwestii, ale bardzo zgrabnie opisuje całość, nie pomniejszając roli Kościoła - wskazując na jego zepsucie i pychę. Autor bardzo zgrabnie rysuje postacie, tworzy porywające dialogi, mimo że nadaje im miejscami charakter bardzo nowoczesnej rozmowy. Choć Liebana jest zadeklarowanym katolikiem nie wyciąga jednoznacznych konkluzji. Pozawala za to czytelnikowi samemu podjąć decyzję na temat słuszności obranego wówczas kursu, którego skutki trwają do dziś.


Więcej książek na półce: Europa w koronie

Medicus - historia chłopca, który chciał zostać lekarzem
Schizma - rozłam w łonie Kościoła
Wład Palownik, prawdziwa historia Drakuli
Biała królowa, tom I cyklu Wojny kuzynów
Władczyni rzek, tom III cyklu Wojny Kuzynów
Czerwona królowa, tom II cyklu Wojny Kuzynów
Córka Twórcy Królów, tom IV cyklu Wojny Kuzynów
Biała księżniczka, tom V cyklu Wojny Kuzynów
Klątwa Tudorów, tom VI cyklu Wojny Kuzynów
Wieczna księżniczka, tom I cyklu Powieści Tudorowskie
Kochanice króla, tom II cyklu Powieści Tudorowskie
Dwie królowe, tom III cyklu Powieści Tudorowskie
Błazen królowej, tom IV cyklu Powieści Tudorowskie
Kochanek dziewicy, tom V cyklu Powieści Tudorowskie
Uwięziona królowa, tom VI cyklu Powieści Tudorowskie
Grzechy rodu Borgiów
Mikael Karvajalka
Mikael Hakim
Sekret Tudorów
Spisek Tudorów
Przysięga królowej - Historia Izabeli Kastylijskiej
Siódme życie markiza de Sade
Wyznania Katarzyny Medycejskiej
Barbara i król. Historia ostatniej miłości Zygmunta Augusta
Księżna Mediolanu
Królowa Margot
Żelazne damy
Damy ze skazą. Kobiety, które dały Polsce koronę
Damy polskiego imperium
Korona śniegu i krwi
Damy złotego wieku
Ostatnia żona Tudora. Poskromienie królowej
Wersal. Prawo krwi
Potomek Tudorów
Kösem. Matka sułtanów
Katarzyna Wielka. Gra o władzę

Ostatnie książki

Ostatnie filmy

Ostatnie komiksy

Ostatnie seriale

wydarzenia-fb

poletko

przeczytane

obejrzane

europa-antyk

europa-korona

star wars legends

star wars nowy

potter

ender

wiek xx

prawdziwe historie

O mnie

Autor bloga popkulturka. Lubi czytać książki, oglądać dobre filmy, z natury niewolnik serialowych tasiemców. Wielki fan scifi, ale tylko wyższych lotów. Obecnie z braku dobrego scifi, amator książkowego universum Star Wars oraz wszelkiego fantasy, ponadto powieści historycznych z epoki antyku i renesansu.

więcej »

kontakt | polityka prywatności i ciasteczek

social0social01