Orły Imperium, tom V - Pościg

Orły Imperium, tom V - Pościg

Tom piąty cyklu Orły Imperium jest zakończeniem pewnego rozdziału, który obejmował przygody Marco i Katona na wyspie Brytanii. Zdecydowanie udane zakończenie tego rozdziału. A przecież to wcale nie koniec przygód dzielnych legionistów. To nawet nie półmetek ich długiej przyjaźni.

Kategoria // Europa antyczna    02/11/2013    czytany 3760 razy    Autor //    Ocena: 5/6
Orły Imperium, tom V - Pościg

Pościg ma w tym przypadku dwojakie znaczenie. Słowo dotyczy zarówno pogoni za królem Karatacusem, na którego szyi zaciska się powoli pętla zarzucona przez Imperium, jak i pogoń za Katonem, który pozbawiony wsparcia Legionów postanawia odszukać walecznego króla i podać jego głowę na tacy Legatowi.

Tom piąty cyklu Orły Imperium nie odbiega znacznie budową od poprzednich. Główną osią wydarzeń są przygody obu przyjaciół, jednak w pewnym momencie zostają oni rozdzieleni przez wydarzenia, których przewidzieć nie mogli. Od tego momentu autor prowadzi dwa równorzędne wątki, które to oczywiście prowadzi w sposób wyśmienity. Wątki te składają się z elementów charakterystycznych dla powieści autora, który wtrąca wiele historycznych opisów – tym samym uwiarygodniając historię w oczach czytelnika. Jak zawsze doskonale oddaje obyczaje i zachowanie ówczesnych legionistów, ale również tubylców.

Główne siły Karatacusa nadal pozostają zagrożeniem dla planu podboju wyspy. W tym celu dowódczy armii inwazyjnej opracowują plan uwięzienia armii wroga podczas przeprawy przez rzekę. Plan udaje się zrealizować tylko w części, ponieważ spora grupa wojów z królem na czele wymyka się Legionom. Za namową Narcyza, Plaucjusz i Wespazjan postanawiają ukarać winnych porażki. W zarządzonym dziesiątkowaniu czarny los wyciąga Katon. Macro postanawia pomóc mu w ucieczce. Tym samym Katon wygrywa wolność, ale znajduje się między młotem a kowadłem. Szybko trafia w ręce brytów, postanawia zatem przy okazji upiec dwie pieczenie na jednym ogniu – powrócić do łask Legionu oraz podarować im osobę Karatacusa.

Tom piąty, Pościg to zdecydowanie najlepsza jak do tej pory część cyklu. Jest również finałem rozdziału brytyjskiego, do którego nawiązywałem we wstępie. Choć nie jest to koniec podboju Brytanii, bo przecież autor wyraźnie podkreśla, że Karatacus uciekł, a w posłowiu podaje informacje historyczne, jakoby uciekł na północ i nadal organizował opór wobec Imperium, to jednak schwytanie go zakończyło część historii, w którą byli wplątani główni bohaterowie. Innymi słowy nic tu po nich. Autor miał zatem dwie możliwości: albo zakończyć cykl w tym miejscu, albo przenieść Macro i Katona w inny rejon Imperium, gdzie nadal mogliby być świadkami wielkiej polityki i działań wojennych. Należy również pamiętać, że jednym z drugoplanowych bohaterów jest tutaj Wespazjan. Można zatem zakładać, że po jego powrocie do Rzymu akcja cyklu zostanie przeniesiona właśnie tam.

Scarrow poprawił swój warsztat względem poprzednich tomów, co okazało się jednak możliwe pomimo faktu, że poprzednie książki i tak czyta się genialnie. Autor w udany sposób połączył historię z fikcją, rozbudował tło bohaterów, których skierował teraz na oddzielne tory dając każdemu do wykonania inne zadanie. Oczywiście, tak jak poprzednie tomy, jest to powieść przeznaczona dla dorosłych. Scarrow nie stroni od wulgarnego języka, a także brutalnej rzeczywistości, którą niesie ze sobą wojna. Trup ściela się gęsto, a flaki latają pomiędzy stronami. Brutalny język równoważy jednak dużą ilością sprytnie przemyconego humoru. Książka jest napisana lekkim piórem, językiem w dużej mierze współczesnym, co sprawia, że powieść czyta się jednym tchem.

Książka wydana w bardzo ładny sposób, charakterystyczny dla wydawnictwa "Książnica". Okładka jest miękka, ze skrzydełkami, druk kolorowy. Powieść poprzedzają mapka okolicy, w której rozgrywa się akcja powieści oraz schemat budowy legionów biorących udział w kampanii brytyjskiej. Na koniec krótkie posłowie od autora, w którym tłumaczy losy historyczne Karatacusa, także te po zakończeniu książki.

Pozycja warta polecenia zarówno miłośnikom historii jak i dobrej przygody. Z uwagi na brutalny język użyty do zobrazowania obyczajów panujących w starożytności, polecam tylko dorosłym.

Książkę do recenzji otrzymałem od wydawnictwa "Książnica". Dziękuję.


Więcej książek na półce: Europa antyczna

Turms, nieśmiertelny
Okręt Rzymu, tom I cyklu Władcy mórz
Kapitan Rzymu, tom II cyklu Władcy mórz
Władca Rzymu, tom III cyklu Władcy mórz
Dziewiąty Legion, tom I trylogii Rosemary Sutcliff
Srebrna gałąź, tom II trylogii Rosemary Sutcliff
Niosący latarnie, tom III trylogii Rosemary Sutcliff
Zapomniany Legion
Srebrny Orzeł
Orły Imperium, tom I
Orły Imperium, tom II - Podbój
Orły Imperium, tom III - Polowanie
Orły Imperium, tom IV - Orły i wilki
Orły Imperium, tom V - Pościg
Orły Imperium, tom VI - Przepowiednia
Orły Imperium, tom VII - Rebelia
Orły Imperium, tom VIII - Centurion
Orły Imperium, tom IX - Gladiator
Orły Imperium, tom X - Legion
Nieustraszony trybun, tom I cyklu Waleriusz
Tajemnica Królestwa, tom I Trylogii Rzymskiej
Trybun Rzymu, tom I cyklu Wespazjan
Kat Rzymu, tom II cyklu Wespazjan
Tom I sagi o nieustraszonych wikingach - Zaprzysiężeni: Skarb Attyli
Tom II sagi o wikingach - Zaprzysiężeni: Wilcze Morze
Tom III sagi o wikingach - Zaprzysiężeni: Biały kruk
Tom IV sagi o wikingach - Zaprzysiężeni: Smoczy łeb
Tom V sagi o wikingach - Zaprzysiężeni: Krwawy topór
Pierwsze Damy antycznego Rzymu
Sebastian

Sebastian

Autor serwisu sajfaj.net i bloga popkulturka. Lubi czytać książki i od czasu do czasu wybrać się do kina na dobry film.

Kiedyś członek fandomu Star Trek w Polsce. Obecnie kibicuje Ciemniej Stronie Mocy. Z braku dobrego scifi w TV, amator książkowego świata Star Wars.

Z zamiłowania fan powieści historycznych, dobrych scifi i military sf, a ostatnio nadrabia z historią XX wieku.

Ostatnie książki

Ostatnie filmy

Ostatnie komiksy

Ostatnie seriale

wydarzenia-fb

poletko

przeczytane

obejrzane

europa-antyk

europa-korona

star wars legends

star wars nowy

potter

ender

wiek xx

prawdziwe historie

O mnie

Autor bloga popkulturka. Lubi czytać książki, oglądać dobre filmy, z natury niewolnik serialowych tasiemców. Wielki fan scifi, ale tylko wyższych lotów. Obecnie z braku dobrego scifi, amator książkowego universum Star Wars oraz wszelkiego fantasy, ponadto powieści historycznych z epoki antyku i renesansu.

więcej »

kontakt | polityka prywatności i ciasteczek

social0social01