Orły Imperium, tom VI - Przepowiednia

Orły Imperium, tom VI - Przepowiednia

Od kilku lat już wiem, że sięganiu po książki Scarrowa towarzyszy dreszcz emocji, a jego powieści to niezwykła przygoda, której stajemy się częścią. I tym razem się nie zwiodłem, mimo zmiany lokacji i konwencji, wszystko zostało po staremu, tak jak mnie autor do tego przyzwyczaił.

Kategoria // Europa antyczna    18/02/2014    czytany 3112 razy    Autor //    Ocena: 5/6
Orły Imperium, tom VI - Przepowiednia

W poprzednim tomie Scarrow pożegnał się z Brytanią i legionami podbijającymi wyspę. Wszystko za sprawą odwołania Wespazjana do Rzymu, gdzie za nim podążyli Macro i Katon.

Już od pierwszego rozdziału można poczuć, że klimat serii zmienił się, a sam autor postanowił eksperymentować z rzymską flotą. Jak to w przypadku Scarrowa bywa, na wstępie opisał powód zmian oraz nakreślił czytelnikom zasady panujące na morzu.

„Przepowiednia” to szósty tom cyklu o nieustraszonych legionistach wydany w piątym roku publikacji serii (mowa o wydaniu brytyjskim). W swojej konstrukcji tom jest bardzo podobny do poprzednich, ponieważ autor wykorzystuje utarte do bólu schematy. Nic dziwnego, w końcu sprawdzają się od lat. Ale to jest akurat ok, gdyż naprawdę nie można mieć powodu do narzekania na wtórność. Scarrow jak nikt potrafi zadbać, aby to pędząca na łeb na szyję akcja wybijała się na pierwszy plan. W utrzymaniu zainteresowania książką pomagają świetnie napisane postacie. Poza legionistami mamy tutaj ponownie Witeliusza, Narcyza, poznanego wcześniej Klaudiusza, a także najciekawszą postać tamtych czasów – Wespazjana.

Akcja „Przepowiedni” rozpoczyna się kilka miesięcy po powrocie do Rzymu. Nasi dzielni woje nadal nie mają przydziału, a obecnie żyją w biedzie, gdyż ich środki zdobyte w wojnie z brytami uległy znacznemu uszczupleniu. Tymczasem zwraca się do nich Narcyz, który oferuje pomoc w uzyskaniu przydziału, w zamian za „drobną” przysługę. Teraz przyjdzie im walczyć nie tylko na lądzie, ale przede wszystkim na wodzie.

Najbardziej zainteresowała mnie zmiana głównych założeń powieści. Tym razem o wiele mniej przeczytamy o bitwach naziemnych. Scarrow przenosi główną akcję na morze. Jak wiadomo z historii – Rzym nie palił się do podboju mórz, pomimo, że Italia otoczona wodą była. Rzymianie zbudowali flotę nieco z przymusu, ponieważ musieli walczyć z potężną Kartaginą, a każdorazowo, gdy zagrożenie było zażegnane – flotę rozwiązywano. Flota rzymska była zbudowana z małych i średnich jednostek, a ponadto wielokrotnie odbudowywana, co oczywiście było następstwem nieudolnego kierownictwa. Zwykle grupami statków dowodzili politycy, którzy w starciu z wytrawnymi żeglarzami nie mieli szans. Skutkiem źle podejmowanych decyzji była najczęściej utrata całych flot i śmierć tysięcy ludzi. Autor przybliża nam nieco historię i strukturę rzymskiej floty we wstępie, a potem także w treści powieści. Co ciekawe, i moim zdaniem świadczy o szacunku do czytelnika, to przedstawienie właściwej struktury floty, a nie upraszczanie jej do współczesnych schematów. O rzymskiej marynarce pisze się rzadko, ale jest to temat niezwykle ciekawy. Po pierwsze, Rzymianie pływali zawsze w grupach na małych (biremy) lub średnich statkach (triremy). Statki przeznaczone do ataku były wyposażone w taran oraz tzw. kruki (corvus), które ułatwiały abordaż wrogich jednostek, ale za to były mało odporne na wysokie fale (z racji przeniesienia środka ciężkości na przód). Natomiast załogę tworzyło 170 wioślarzy, kilkunastu marynarzy, sternik oraz trierarcha - czyli dowódca statku będący zobowiązany do wykonywania poleceń przełożonego na statku macierzystym. Poza obsługą jednostki przewożono również żołnierzy. Cenię autora za to, że nie kazał czytelnikowi czytać, jak to statkiem dowodzi kapitan. Pomimo wprowadzenia trudnego nazewnictwa i dbania o szczegóły powieść czyta się naprawdę dobrze.  

Jeśli chodzi o bohaterów – w szóstym tomie mamy kilka nowych postaci drugoplanowych, które pojawią się zapewne tylko raz. Tło dla wspomnianych wcześniej dowódców rzymskich nie zostało w ogóle rozbudowane. Za to postacie legionistów doczekały się kolejnego etapu w relacjach przyjacielskich, a także rodzinnych. O samym Katonie dowiadujemy się nieco więcej, gdy odwiedza pałac cesarski. W retrospekcjach wspomina stare czasy. Najwięcej uwagi autor poświęca osobie Macro, dzięki czemu dowiadujemy się jak wyglądało jego dzieciństwo i młodzieńcze lata. A przede wszystkim poznajemy bliskich mu ludzi. I to, poza całym aspektem wojennym powieści, jest najciekawsza część.

„Orły Imperium: Przepowiednia” to kolejna udana historia autora. Tym bardziej cieszy ten fakt, gdyż autor odważył się na skierowanie powieści na zupełnie nowe tory, umieszczając bohaterów w nowych realiach. Zmiany te przyniosły również odrobinę świeżości do liczącego już sześć tomów cyklu (w oryginalnym – 12 tomów). W książce znajdziemy przede wszystkim ciekawą fabułę angażującą rzymskie siły, także sporo o flocie – zwłaszcza niezwykle realistyczne bitwy z udziałem dziesiątek statków. Ponadto autor jak zawsze wplótł do fabuły wątek tajemniczej misji, mistyczne artefakty oraz rozbudowaną intrygę. Jak zawsze akcja szybko się rozwija, krew leje się hektolitrami, a przekleństwa pojawiają się większości stron. Ale wszystko to sprawia, że książki Scarrowa czyta się bardzo szybko i przyjemnie. A przecież to dopiero półmetek cyklu.

Czytanie „Przepowiedni” to czysta przyjemność i nieprzespana noc ;)


Książkę mogłem przeczytać dzięki wydawnictwu "Książnica". Dziękuję.


Poniżej grafika przedstawiająca triremę (źródło: en.wikipedia.org)

trireme


Więcej książek na półce: Europa antyczna

Turms, nieśmiertelny
Okręt Rzymu, tom I cyklu Władcy mórz
Kapitan Rzymu, tom II cyklu Władcy mórz
Władca Rzymu, tom III cyklu Władcy mórz
Dziewiąty Legion, tom I trylogii Rosemary Sutcliff
Srebrna gałąź, tom II trylogii Rosemary Sutcliff
Niosący latarnie, tom III trylogii Rosemary Sutcliff
Zapomniany Legion
Srebrny Orzeł
Orły Imperium, tom I
Orły Imperium, tom II - Podbój
Orły Imperium, tom III - Polowanie
Orły Imperium, tom IV - Orły i wilki
Orły Imperium, tom V - Pościg
Orły Imperium, tom VI - Przepowiednia
Orły Imperium, tom VII - Rebelia
Orły Imperium, tom VIII - Centurion
Orły Imperium, tom IX - Gladiator
Orły Imperium, tom X - Legion
Nieustraszony trybun, tom I cyklu Waleriusz
Tajemnica Królestwa, tom I Trylogii Rzymskiej
Trybun Rzymu, tom I cyklu Wespazjan
Kat Rzymu, tom II cyklu Wespazjan
Tom I sagi o nieustraszonych wikingach - Zaprzysiężeni: Skarb Attyli
Tom II sagi o wikingach - Zaprzysiężeni: Wilcze Morze
Tom III sagi o wikingach - Zaprzysiężeni: Biały kruk
Tom IV sagi o wikingach - Zaprzysiężeni: Smoczy łeb
Tom V sagi o wikingach - Zaprzysiężeni: Krwawy topór
Pierwsze Damy antycznego Rzymu
Sebastian

Sebastian

Autor serwisu sajfaj.net i bloga popkulturka. Lubi czytać książki i od czasu do czasu wybrać się do kina na dobry film.

Kiedyś członek fandomu Star Trek w Polsce. Obecnie kibicuje Ciemniej Stronie Mocy. Z braku dobrego scifi w TV, amator książkowego świata Star Wars.

Z zamiłowania fan powieści historycznych, dobrych scifi i military sf, a ostatnio nadrabia z historią XX wieku.

Ostatnie książki

Ostatnie filmy

Ostatnie komiksy

Ostatnie seriale

wydarzenia-fb

poletko

przeczytane

obejrzane

europa-antyk

europa-korona

star wars legends

star wars nowy

potter

ender

wiek xx

prawdziwe historie

O mnie

Autor bloga popkulturka. Lubi czytać książki, oglądać dobre filmy, z natury niewolnik serialowych tasiemców. Wielki fan scifi, ale tylko wyższych lotów. Obecnie z braku dobrego scifi, amator książkowego universum Star Wars oraz wszelkiego fantasy, ponadto powieści historycznych z epoki antyku i renesansu.

więcej »

kontakt | polityka prywatności i ciasteczek

social0social01