Tom II sagi o wikingach - Zaprzysiężeni: Wilcze Morze

Tom II sagi o wikingach - Zaprzysiężeni: Wilcze Morze

Robert Low kontynuuje swoją opowieść o wikingach uganiających się za największymi skarbami świata. Po przebytym "Szlaku Wielorybim", skierował bohaterów na nową, niebezpieczniejszą podróż - na "Wilcze Morze".

Kategoria // Europa antyczna    12/06/2014    czytany 3486 razy    Autor //    Ocena: 4/6
Tom II sagi o wikingach - Zaprzysiężeni: Wilcze Morze

Przygody z pierwszego tomu zakończyły się kompletnym fiaskiem zmagań naszych bohaterów. Ale nic się nie stało, jak powiadają klasycy - niestrudzeni wikingowie obrali nowy cel - Jerozolima, ale najpierw kilka niespodzianek.

Autor wznawia przygodę w 965 roku n.e. Rzuca naszych bohaterów daleko na wschód Europy. Orm "Zabójca Niedźwiedzia" i jego wesoła zgraja odwiedzają Konstantynopol, podróżują przez morze Egejskie poprzez Cypr, aż do samej Jerozolimy. Czasy, w których obracają się bohaterowie księgi, do łatwych nie należą. Jest to końcówka X wieku, czasy rozbicia jedności Bliskiego Wschodu pod sztandarami państwa Abbasydów. To wtedy powstały różne drobne państwa, który osłabiając jedność ludów arabskich pozwoliły na przegrupowanie i wzmocnienie sił Bizancjum, które szybko odbudowały swoje zdobycze terytorialne. Były to również czasy wielkich migracji ludności do Jerozolimy, którą uważano za kolebkę trzech religii, i przez to dostęp do niej był otwarty dla wszystkich. 

"Wilcze Morze" jest zdecydowanie opowieścią z gatunku "o wikingach", o których się nie słyszy zbyt wiele. Wiedza, jaką wynosimy ze szkoły przypisuje wikingów do Morza Północnego i Bałtyku, jak do najbliższego podwórka tych nordyckich plemion. Ale rzadko kto wie, że wikingowie zapuszczali się daleko na południowy wschód Europy - ślady ich obecności potwierdzono nawet na Biskim Wschodzie. Co ciekawe, większość podróży miała charakter czysto materialny - chodziło o wzbogacenie się, ale nie tyle o zdobycie skarbu (bo takie i owakie szukano cały czas), a konkretnie o pracę jako wojska najemne. "Wilcze Morze" to powieść, która ciekawie zderza wiedzę o wikingach, ich zwyczaje, religię i zachowanie z kulturą orientalną. Ciekawe są spostrzeżenia dotyczące światopogląd bohaterów na ideę religii. Ponieważ w X wieku Chrześcijaństwo rozprzestrzeniło się daleko na wschód, to jednak z punktu widzenia bohaterów nie jest to jakaś dziwna zaraza, jak zwykle się przedstawia myślenie tzw. dzikich ludów północnej. Wikingowie, jak to ujął Law, mieli bardzo ambiwalentny stosunek do "nowych" religii, i albo je ignorowali, albo przyjmowali, gdy uznali to za stosowne w danym momencie. Ale najczęściej "coś" wyznawali. Dlatego uznaję za wiarygodne przedstawienie sprawy przez autora, jakby nasi bohaterowie wyznawali różne religie, a jednak potrafili ustalić wspólny cel i go realizować. Inne ciekawe spostrzeżenia, to sposób radzenia sobie na lądzie w taki piekielnej temperaturze. Nie dziwi wcale fakt, że autor zdecydował się na poruszenie tematu, sam pewnie zna go od podszewki - jest zawziętym wikingiem, więc zapewne korzysta z własnych przemyśleń dotyczących tego problemu. Tak samo wielka bitwa pod Antiochią z udziałem Orma, prawdopodobnie się nie wydarzyła, ale autor zaryzykował osadzenie swoich bohaterów właśnie w tamtej chwili tryumfu.

Generalnie jestem zadowolony z kolejnej powieści o nieustraszonych wikingach. Drugi tom "Zaprzysiężonych" wydaje się być bardzo dopracowany. Low wyraźnie wyciągnął wnioski ze swojej pierwszej książki (u nas pod tytułem "Skarb Attyli"), która zdradzała pewne nieścisłości w fabule, jak i niedopracowane dialogi i historie. Teraz wszystko zdaje się być bardziej dopracowane i przemyślane, co z resztą dobrze widać podczas opisów sytuacyjnych bohaterów w zderzeniu z bardzo obcą cywilizacją. Mam nadzieję, że później będzie jeszcze lepiej.

Podobnie jak przy poprzednim tomie, powieść Low'a czyta się lekko i przyjemnie. Autor przyzwyczaił czytelnika do niewybrednego słownictwa, jakim posługują się bohaterowie - średniowieczny świat wikingów jest brutalny i ordynarny, a Low tego nie ukrywa.

Książka wzbogacona jest mapką Morza Śródziemnego oraz notą historyczną. 

Po raz kolejny mam dylemat, do którego działu dodać omawianą pozycję. Póki nie wymyślę czegoś nowego, wyląduje ona w Europie Antycznej, jako że niesie ze sobą echo danych czasów, a do Renesansu się kompletnie nie nadaje :)

Dziękuję wydawnictwu Książnica za możliwość przeczytania książki.


Więcej książek na półce: Europa antyczna

Turms, nieśmiertelny
Okręt Rzymu, tom I cyklu Władcy mórz
Kapitan Rzymu, tom II cyklu Władcy mórz
Władca Rzymu, tom III cyklu Władcy mórz
Dziewiąty Legion, tom I trylogii Rosemary Sutcliff
Srebrna gałąź, tom II trylogii Rosemary Sutcliff
Niosący latarnie, tom III trylogii Rosemary Sutcliff
Zapomniany Legion
Srebrny Orzeł
Orły Imperium, tom I
Orły Imperium, tom II - Podbój
Orły Imperium, tom III - Polowanie
Orły Imperium, tom IV - Orły i wilki
Orły Imperium, tom V - Pościg
Orły Imperium, tom VI - Przepowiednia
Orły Imperium, tom VII - Rebelia
Orły Imperium, tom VIII - Centurion
Orły Imperium, tom IX - Gladiator
Orły Imperium, tom X - Legion
Nieustraszony trybun, tom I cyklu Waleriusz
Tajemnica Królestwa, tom I Trylogii Rzymskiej
Trybun Rzymu, tom I cyklu Wespazjan
Kat Rzymu, tom II cyklu Wespazjan
Tom I sagi o nieustraszonych wikingach - Zaprzysiężeni: Skarb Attyli
Tom II sagi o wikingach - Zaprzysiężeni: Wilcze Morze
Tom III sagi o wikingach - Zaprzysiężeni: Biały kruk
Tom IV sagi o wikingach - Zaprzysiężeni: Smoczy łeb
Tom V sagi o wikingach - Zaprzysiężeni: Krwawy topór
Pierwsze Damy antycznego Rzymu
Sebastian

Sebastian

Autor serwisu sajfaj.net i bloga popkulturka. Lubi czytać książki i od czasu do czasu wybrać się do kina na dobry film.

Kiedyś członek fandomu Star Trek w Polsce. Obecnie kibicuje Ciemniej Stronie Mocy. Z braku dobrego scifi w TV, amator książkowego świata Star Wars.

Z zamiłowania fan powieści historycznych, dobrych scifi i military sf, a ostatnio nadrabia z historią XX wieku.

Ostatnie książki

Ostatnie filmy

Ostatnie komiksy

Ostatnie seriale

wydarzenia-fb

poletko

przeczytane

obejrzane

europa-antyk

europa-korona

star wars legends

star wars nowy

potter

ender

wiek xx

prawdziwe historie

O mnie

Autor bloga popkulturka. Lubi czytać książki, oglądać dobre filmy, z natury niewolnik serialowych tasiemców. Wielki fan scifi, ale tylko wyższych lotów. Obecnie z braku dobrego scifi, amator książkowego universum Star Wars oraz wszelkiego fantasy, ponadto powieści historycznych z epoki antyku i renesansu.

więcej »

kontakt | polityka prywatności i ciasteczek

social0social01