Orły Imperium, tom VII - Rebelia

Orły Imperium, tom VII - Rebelia

Zabierając się za siódmy tom "Orłów Imperium" miałem świadomość, że jestem już na półmetku cyklu (wg dzisiejszego stanu wydanych książek). Bohaterowie - Macro i Katon - pożegnali się na dobre z Brytanią i trafiają do owianej legendą Syrii. Niestety, zamiast nowych wrażeń i łatwego zarobku napotkali nowe kłopoty.

Kategoria // Europa antyczna    28/09/2014    czytany 2228 razy    Autor //    Ocena: 5/6
Orły Imperium, tom VII - Rebelia

Macro i Katon wrócili z Brytanii już w poprzednim tomie - "Przepowiedni". Była to historia na pozór oderwana od głównego nurtu fabularnego, ale po lekturze "Rebelii" można dojść do wniosku, że Scarrow zaplanował całkiem ciekawą intrygę na miejsce brytońskiej opowieści, bowiem wydarzenia z  "Rebelii" są niemal bezpośrednią kontynuacją z poprzedniego tomu.

Macro i Katon udają się do Syrii - wschodniej prowincji Imperium, gdzie na rozkaz Narcyza mają przeprowadzić rozpoznanie w szeregach dowódczych Legionów i określić, czy tamtejszy gubernator - Longinus - tworzy podwaliny pod powstanie miejscowej ludności, którego celem ma być destabilizacja regionu i sięgnięcie po władzę w Imperium. Już pierwsze chwile pobytu na pustynnej prowincji naznaczone są walką o życie dwóch centurionów, ale dopiero później odkrywają, że imperialne legiony wcale nie wykonują swojej pracy z należytą dokładnością, co zauważył również przebiegły wróg planując przewrót.

Na początku pomyślałem, że moje odczucia wobec kolejnej powieści Scarrowa są identyczne jak przy poprzednim tomie - brakuje mi specyficznego klimatu deszczowej Brytanii, ale im dalej na pustynię, tym cieplej. Autor odszedł nieco od utartego schematu przy pisaniu swojej kolejnej powieści. Dotychczas osią większości książek było tropienie wrogiego wojska i zadanie mu druzgoczącego ciosu, ku chwale Imperium! Tym razem akcji jest dużo mniej, a finałowa bitwa ogranicza się do obrony położonego w sercu pustyni fortu Bushir przed przeważającymi siłami wroga. Autor w znacznej mierze skupia się na opisie specyficznej prowincji, świata żydowskiego i jego mieszkańców oraz charakteryce miast, prowincji i sąsiadujących państw, które są areną dla rozgrywających się przygód legionistów.

Szczególnie zaintrygował mnie opis zwyczajów i hierarchii żydowskiej. Jest ona przedstawiona bardzo czytelnie, jednak pomiędzy słowami Scarrow przedstawia nam perypetie rodziny Miriam, która razem z bliskimi postanowiła osiedlić się w odosobnionym miejscu, gdzie założyli swoją kolonię ludzie zrzeszeni kiedyś wokół Jehoshuy - przywódcy kultu. Początkowo nie byłem dokładnie pewien o jaki kult chodzi, gdyż imiona podawane w oryginale brzmią nieco inaczej niż te, do których się przyzwyczailiśmy w codziennym przekazie. Także rozbudowa relacji rodzinnych zatarła przesłanie. Autor bowiem bardzo sprytnie przemycił do powieści wątek sekty Jezusa i nauczania, jakie prowadził na terenach Judei. Akcja powieści rozgrywa się przecież dekadę po ukrzyżowaniu Jezusa, natomiast owy kult, o którym mówi mało jest właśnie zalążkiem pierwszych chrześcijan. Nadanie nietypowych funkcji postaciom znanym z Biblii było zabiegiem celowo mylącym. I tak np. Miriam to Maria, matka Jezusa - w powieści występuje jako uzdrowicielka, przechowująca w skrzyni pozostałości po synu (m.in. historyczny całun). Jej wnuk, Yusef - to również jeden z późniejszych przywódców kultu. Wojownik pomagający rzymianom - Symeon - to wszak Szymon, jeden z apostołów. Jest również w zmianka o Judaszu, który powiesił się po wydaniu Jezusa, jak w przekazywanych opowieściach, z tą sugestią, jakoby został wplątany w spisek. A najlepsze w tym wszystkim jest to, że sekta Miriam żyła w odosobnieniu po stracie swoje przywódcy, będącej efektem zdrady - i żyć tak miała po wszelkie czasy, jednak z uwagi na wydarzenia, w których zamieszali mocno Macro i Katon, wyszli z ukrycia i postanowili szerzyć swoją wiarę. Tym samym budując nową organizację duchową, która w ciągu kilku wieków zawładnie Imperium Romanum, a następnie je rozsadzi od środka.

W "Rebelii" zaintrygował mnie opis ludności Judei, ich podział na walczące ze sobą sekty i pomniejszych władców zawierających sojusze raz z Rzymem, raz z Partą, aby zdobyć chociaż kawałek władzy. Sekty różniące się zaledwie drobną różnicą w doktrynie potrafiące z tego powodu walczyć ze sobą na noże. Podporządkowanie życia jednemu tylko celowi i ślepe zapatrzenie w religijnych przywódców. Taki obraz serwuje Scarrow, i pomimo, że powieść jest w większej mierze fikcją literacką, to jednak obraz rozdrobnienia religijnego w Judei jest dość dokładny.

Co mnie jednak zasmuciło to przełożenie konkretnych postaw na bohaterów powieści. Scarrow umacnia stereotypy. I tak oto Rzymianie są prawi i całkowicie neutralni względem zabobonnych wierzeń miejscowej ludności. Żydzi są religijnymi pieniaczami, którzy walczą z prawowitą władzą i wolą zginąć, niż czerpać z dobroci cywilizacji Zachodniej, a Partowie występują jako podstępne szuje wbijające nóż w plecy - kompletnie bez honoru. Na próżno szukać postaci z dylematami moralnymi - tutaj wszyscy są umieszczeni po jednej z dwóch stron barykady.

Generalnie powieść nie jest wcale słaba, co sugeruje powyższy opis umacniania stereotypów. Fascynuje jednak bogaty opis i pomyślnie skonstruowana fabuła związana z sektą Jezusa. Powieść wiąże się z poprzednim tomem za pomocą kilku wątków, także cieszy zachowanie kontynuacji. Mam nadzieję, że tak samo zostanie w przypadku "ósemki", której akcja nadal toczy się na Bliskim Wschodzie.

 

Posłowie i nieoceniona pomoc

W nocie od autora Scarrow pisze, że przy pisaniu powieści pomógł mu władca Syrii - król Abdullah oraz, oczywiście na jego polecenie wszystkie jednostki terenowe, w tym także Ministerstwo Turystyki. Nie wydaje mi się, aby z tego względu autor miał przyłożyć rękę do oczernianiu Żydów z którymi Państwa Arabskie są w stanie wrogości od lat. Scarrow jednak skorzystał na podróży, zdobywając wiedzę pozwalającą zbudować wątki do tej powieści, stworzyć doskonałe i niezwykle autentyczne opisy lokacji oraz zapewne materiał do kolejnych przygód Macro i Katona. W nocie można odczytać, że w powieści umieścił swoje wrażenia z pobytu w Petrze czy Wadi Rumie. Wiele z miejsc, które odwiedził stało się areną dla wydarzeń rozgrywających się właśnie w "Rebelii". Na dodatek swoje wrażenia z kąpieli w słonym morzu przelał na postać Macro ;)


Więcej książek na półce: Europa antyczna

Turms, nieśmiertelny
Okręt Rzymu, tom I cyklu Władcy mórz
Kapitan Rzymu, tom II cyklu Władcy mórz
Władca Rzymu, tom III cyklu Władcy mórz
Dziewiąty Legion, tom I trylogii Rosemary Sutcliff
Srebrna gałąź, tom II trylogii Rosemary Sutcliff
Niosący latarnie, tom III trylogii Rosemary Sutcliff
Zapomniany Legion
Srebrny Orzeł
Orły Imperium, tom I
Orły Imperium, tom II - Podbój
Orły Imperium, tom III - Polowanie
Orły Imperium, tom IV - Orły i wilki
Orły Imperium, tom V - Pościg
Orły Imperium, tom VI - Przepowiednia
Orły Imperium, tom VII - Rebelia
Orły Imperium, tom VIII - Centurion
Orły Imperium, tom IX - Gladiator
Orły Imperium, tom X - Legion
Nieustraszony trybun, tom I cyklu Waleriusz
Tajemnica Królestwa, tom I Trylogii Rzymskiej
Trybun Rzymu, tom I cyklu Wespazjan
Kat Rzymu, tom II cyklu Wespazjan
Tom I sagi o nieustraszonych wikingach - Zaprzysiężeni: Skarb Attyli
Tom II sagi o wikingach - Zaprzysiężeni: Wilcze Morze
Tom III sagi o wikingach - Zaprzysiężeni: Biały kruk
Tom IV sagi o wikingach - Zaprzysiężeni: Smoczy łeb
Tom V sagi o wikingach - Zaprzysiężeni: Krwawy topór
Pierwsze Damy antycznego Rzymu
Sebastian

Sebastian

Autor serwisu sajfaj.net i bloga popkulturka. Lubi czytać książki i od czasu do czasu wybrać się do kina na dobry film.

Kiedyś członek fandomu Star Trek w Polsce. Obecnie kibicuje Ciemniej Stronie Mocy. Z braku dobrego scifi w TV, amator książkowego świata Star Wars.

Z zamiłowania fan powieści historycznych, dobrych scifi i military sf, a ostatnio nadrabia z historią XX wieku.

Ostatnie książki

Ostatnie filmy

Ostatnie komiksy

Ostatnie seriale

wydarzenia-fb

poletko

przeczytane

obejrzane

europa-antyk

europa-korona

star wars legends

star wars nowy

potter

ender

wiek xx

prawdziwe historie

O mnie

Autor bloga popkulturka. Lubi czytać książki, oglądać dobre filmy, z natury niewolnik serialowych tasiemców. Wielki fan scifi, ale tylko wyższych lotów. Obecnie z braku dobrego scifi, amator książkowego universum Star Wars oraz wszelkiego fantasy, ponadto powieści historycznych z epoki antyku i renesansu.

więcej »

kontakt | polityka prywatności i ciasteczek

social0social01