Tom III sagi o wikingach - Zaprzysiężeni: Biały kruk

Tom III sagi o wikingach - Zaprzysiężeni: Biały kruk

Po dwóch tomach "Zaprzysiężonych" oraz dwóch sezonach "Wikingów" mój zapał do tego gatunku nieco osłabł. Ale oto Robert Low wraca z kolejną powieścią podejmującą przygody nieustraszonych skandynawskich wojów pod wodzą nieustraszonego Orma.

Kategoria // Europa antyczna    06/11/2014    czytany 3088 razy    Autor //    Ocena: +4/6
Tom III sagi o wikingach - Zaprzysiężeni: Biały kruk

Robert Low powraca jak zawsze z nowymi pomysłami rozszerzając o nowe wątki stworzony przez siebie świat Wikingów. Autor przyzwyczaił mnie do ciągłej akcji, dobrze napisanych bohaterów oraz wyjątkowych przygód, jakie są udziałem Orma i jego paczki. Low, będąc ekspertem w tematyce dotyczącej Wikingów poszedł teraz o wiele dalej, udoskonalił bowiem bardzo dobrze przemyślany obraz brutalnego i prymitywnego świata średniowiecza, który nie ogranicza się tylko do północnych rejonów Europy zwykle kojarzonych z Wikingami. Jest rok 972, Low rozpoczyna trzeci tom z grubej rury, od brutalnego opisu nabicia na pal, ale zapewniam, że to nie jest jeszcze szczyt jego możliwości.

Trzeci tom cyklu "Zaprzysiężeni" przenosi akcję z powrotem na północ, gdzie bohaterowie powieści odpoczywają w domostwach i budują nowy statek. Ale ich spokojna wegetacja nie trwa długo, ponieważ szybko przypominają sobie o nich problemy. Tym razem próbują podjąć się ponownego odnalezienia mitycznego Skarbu Attyli, za którym już podążali w pierwszym tomie, a nie była to wyprawa zakończona sukcesem. Oczywiście sprawa nie jest prosta. Muszą ponownie pokonać tysiące kilometrów, przedrzeć się przez tereny Słowian i nawet Amazonek (których ślady osadnictwa znaleziono na terenie dzisiejszej Ukrainy), a także walczyć ze starym wrogiem. Jednak wielka nagroda wydaje się być już na wyciągnięcie ręki.

Akcja powieści skacze po różnych lokalizacjach, począwszy od Nowogrodu Wielkiego po wielu lokacjach od północnej Europu aż po Morze Czarne. Historia opisana w powieści jest oczywiście fikcją, ale z uwagi na zamiłowanie autora do szczegółów dostajemy opowieść powiązaną wątkami z wydarzeniami znanymi z historii i opisanymi przez średniowiecznych kronikarzy. Low czerpie całymi garściami z opowieści i legend szkockich, nordyckich, a także słowiańskich. Postacie m.in. księcia Włodzimierza, Dobrynia, Swendelda, Luta, Olafa są opisane szeroko na kartach historii. Z małymi wyjątkami, gdzie nadał im dodane od siebie cechy lub przypisał czyny łączące ich bezpośrednio z Ormem i jego grupą. Trzymając się wiernie znanej historii Low naszkicował polityczne i społeczne aspekty życia w X wieku. Wady ludzi opisuje świetnie przy okazji kreślenia politycznej wojny książąt ruskich.

Jest się czym emocjonować, ponieważ Low dokonał tego, czego po nim oczekiwałem - po raz kolejny napisał powieść wciągającą, realistyczną na wysokim poziomie. Z każdym kolejnym tomem historia robi się coraz lepsza, z głębszym tłem i wieloma wątkami przeplatającymi się z historią i mitami. Poziom brutalności stale rośnie, ale jest to w końcu powieść osadzona w realiach X wieku, więc naprawdę tego się tutaj oczekuje. Ta fascynacja barbarzyńskim światem, który na dodatek zostaje zalany kolejną fają zabobonów przyniesionych przez chrześcijaństwo wręcz fascynuje i przyciąga jak magnes. Czekam na więcej.

Warsztat autora podziwiam, a w połączeniu ze świetnym tłumaczeniem Roberta J. Szmidta powieść czyta się z przyjemnością. Kartki same się przekładają. Ubolewam, że kolejna powieść autora ma raptem 312 stron, ale cóż… przyjemność trzeba dawkować.

Egzemplarz rozbudzający moją wyobraźnię światem wikingów otrzymałem od wydawnictwa Książnica.


Więcej książek na półce: Europa antyczna

Turms, nieśmiertelny
Okręt Rzymu, tom I cyklu Władcy mórz
Kapitan Rzymu, tom II cyklu Władcy mórz
Władca Rzymu, tom III cyklu Władcy mórz
Dziewiąty Legion, tom I trylogii Rosemary Sutcliff
Srebrna gałąź, tom II trylogii Rosemary Sutcliff
Niosący latarnie, tom III trylogii Rosemary Sutcliff
Zapomniany Legion
Srebrny Orzeł
Orły Imperium, tom I
Orły Imperium, tom II - Podbój
Orły Imperium, tom III - Polowanie
Orły Imperium, tom IV - Orły i wilki
Orły Imperium, tom V - Pościg
Orły Imperium, tom VI - Przepowiednia
Orły Imperium, tom VII - Rebelia
Orły Imperium, tom VIII - Centurion
Orły Imperium, tom IX - Gladiator
Orły Imperium, tom X - Legion
Nieustraszony trybun, tom I cyklu Waleriusz
Tajemnica Królestwa, tom I Trylogii Rzymskiej
Trybun Rzymu, tom I cyklu Wespazjan
Kat Rzymu, tom II cyklu Wespazjan
Tom I sagi o nieustraszonych wikingach - Zaprzysiężeni: Skarb Attyli
Tom II sagi o wikingach - Zaprzysiężeni: Wilcze Morze
Tom III sagi o wikingach - Zaprzysiężeni: Biały kruk
Tom IV sagi o wikingach - Zaprzysiężeni: Smoczy łeb
Tom V sagi o wikingach - Zaprzysiężeni: Krwawy topór
Pierwsze Damy antycznego Rzymu
Sebastian

Sebastian

Autor serwisu sajfaj.net i bloga popkulturka. Lubi czytać książki i od czasu do czasu wybrać się do kina na dobry film.

Kiedyś członek fandomu Star Trek w Polsce. Obecnie kibicuje Ciemniej Stronie Mocy. Z braku dobrego scifi w TV, amator książkowego świata Star Wars.

Z zamiłowania fan powieści historycznych, dobrych scifi i military sf, a ostatnio nadrabia z historią XX wieku.

Ostatnie książki

Ostatnie filmy

Ostatnie komiksy

Ostatnie seriale

wydarzenia-fb

poletko

przeczytane

obejrzane

europa-antyk

europa-korona

star wars legends

star wars nowy

potter

ender

wiek xx

prawdziwe historie

O mnie

Autor bloga popkulturka. Lubi czytać książki, oglądać dobre filmy, z natury niewolnik serialowych tasiemców. Wielki fan scifi, ale tylko wyższych lotów. Obecnie z braku dobrego scifi, amator książkowego universum Star Wars oraz wszelkiego fantasy, ponadto powieści historycznych z epoki antyku i renesansu.

więcej »

kontakt | polityka prywatności i ciasteczek

social0social01