Orły Imperium, tom IX - Gladiator

Orły Imperium, tom IX - Gladiator

Mija właśnie 4 lata od wydania pierwszego tomu bestsellerowej serii Simona Scarrow - "Orły Imperium". W Polsce wydawana z dziesięcioletnim opóźnieniem doczekała się już dziewiątego tomu.

Kategoria // Europa antyczna    25/03/2015    czytany 2184 razy    Autor //    Ocena: 4/6
Orły Imperium, tom IX - Gladiator

Simon Scarrow rozpoczął swoją serią od wielkiego BUM! Świetna fabuła, szybka akcja, wiarygodni bohaterowie, niespodziewane zwroty, dziewicza Brytania, historyczna misja Wespazjana i ten antyczny klimat - to wszystko znaleźliśmy w pierwszych tomach, których akcja rozgrywała się podczas kampanii podbijania Brytanii przez rzymskie legiony.

Najbardziej fascynowały mnie plastyczne opisy dziewiczej wyspy, wielkie bitwy i taktyczne posunięcia rzymskiej armii pod wodzą Wespazjana. Autor bez dwóch zdań potrafił stworzyć świetną historię dla książek, które angażowały czytelnika w całości. Z czasem jednak zmienił swoje priorytety i odesłał głównych bohaterów na tułaczkę po imperium. "Orły Imperium" zostały przekształcone w Indianę Jonesa antyku.

W dziewiątym tomie Scarrow kontynuuje losy bohaterów z poprzednich dwóch tomów. Po zdławieniu rebelii i zabezpieczeniu interesów Rzymu na wschodzie, Macro i Katon wracają do Italii, jednak po drodze stają się świadkami niespotykanego kataklizmu, który niemal niszczy ich statek i zmusza do postawienia stopy na Krecie, której ludność została zdziesiątkowana przez trzęsienie ziemi. Niewolnicy wyrwali się spod jarzma panów i pod wodzą niezwykle utalentowanego gladiatora wszczynają rebelię.

Simon Scarrow posiada niezwykle bogatą wyobraźnię. Historię z Kretą wymyślił podczas zwiedzania ruin dawnej stolicy tej prowincji. Gortyna - niegdyś potężnie miasto, została zniszczona w kataklizmie, który nawiedził wyspę w połowie I wieku n.e. Uznał, że ten okres pokrywa się z podróżą Macro i Katona, a zatem z powodzeniem mógł wpleść w ich przygodę "postój" na wyspie pośrodku morza.

Jednocześnie po raz kolejny podjął palący temat z okresu Imperium - niewolnictwo. Tym razem potraktował go bardzo szczegółowo, opracowując podwaliny do rebelii niewolników na kształt tej znanej z powstania Spartakusa. I wiek n.e. to okres w historii Imperium, gdy niewolnictwo było całkowicie powszechne. Niewolnicy byli wykorzystywani na każdym szczeblu życia publicznego i prywatnego. Dzielili się na państwowych i prywatnych. Los obu grup był nie do pozazdroszczenia. Byli traktowani jak bydło, siła robocza, która nie potrafi myśleć bez pana. Wielu z nich nie marzyło o wolności, ponieważ kolejne pokolenia rodziły się w niewoli i były kompletnie nieświadome rzeczywistego stanu. "Gladiator" daje możliwość zagłębienie się w temat niewolnictwa z teoretycznego punktu widzenia utalentowanego historyka - jest zatem bardzo prawdopodobny i warty poznania.

Jak zawsze plastyczny język Scarrowa ożywił antyk i na kilka dni przeniósł mnie do czasów, gdy niepokonana armia Imperium po raz kolejny staje do walki z zagrożeniem dla Rzymu. W opracowaniu Roberta Schmidta czuje się wprawę w tłumaczeniu prozy Scarrowa. Książka nie odstaje od serii, aczkolwiek brakowało mi ogromnej epickiej bitwy - starcia dwóch armii, które dałoby się opisać na kilkuset stronach. Mam nadzieję, że może następnym razem…

Wydanie książki zostało wzbogacone o kilka map wyspy oraz zatoki Olousu, w której rozegrała się finałowa bitwa. Wydanie jak zawsze ładne - kolorowa okładka z wytłoczeniami i skrzydełkami. Na froncie klimatyczny motyw - gladiator na tle antycznego miasta. Na wewnętrznej stronie skrzydełka znajduje się lista wszystkich wydanych dotychczas okładek. Tom dziewiąty to już ponad 3/4 serii wydane w Polsce. Obecnie zostały tylko 4 tomy.


Więcej książek na półce: Europa antyczna

Turms, nieśmiertelny
Okręt Rzymu, tom I cyklu Władcy mórz
Kapitan Rzymu, tom II cyklu Władcy mórz
Władca Rzymu, tom III cyklu Władcy mórz
Dziewiąty Legion, tom I trylogii Rosemary Sutcliff
Srebrna gałąź, tom II trylogii Rosemary Sutcliff
Niosący latarnie, tom III trylogii Rosemary Sutcliff
Zapomniany Legion
Srebrny Orzeł
Orły Imperium, tom I
Orły Imperium, tom II - Podbój
Orły Imperium, tom III - Polowanie
Orły Imperium, tom IV - Orły i wilki
Orły Imperium, tom V - Pościg
Orły Imperium, tom VI - Przepowiednia
Orły Imperium, tom VII - Rebelia
Orły Imperium, tom VIII - Centurion
Orły Imperium, tom IX - Gladiator
Orły Imperium, tom X - Legion
Nieustraszony trybun, tom I cyklu Waleriusz
Tajemnica Królestwa, tom I Trylogii Rzymskiej
Trybun Rzymu, tom I cyklu Wespazjan
Kat Rzymu, tom II cyklu Wespazjan
Tom I sagi o nieustraszonych wikingach - Zaprzysiężeni: Skarb Attyli
Tom II sagi o wikingach - Zaprzysiężeni: Wilcze Morze
Tom III sagi o wikingach - Zaprzysiężeni: Biały kruk
Tom IV sagi o wikingach - Zaprzysiężeni: Smoczy łeb
Tom V sagi o wikingach - Zaprzysiężeni: Krwawy topór
Pierwsze Damy antycznego Rzymu
Sebastian

Sebastian

Autor serwisu sajfaj.net i bloga popkulturka. Lubi czytać książki i od czasu do czasu wybrać się do kina na dobry film.

Kiedyś członek fandomu Star Trek w Polsce. Obecnie kibicuje Ciemniej Stronie Mocy. Z braku dobrego scifi w TV, amator książkowego świata Star Wars.

Z zamiłowania fan powieści historycznych, dobrych scifi i military sf, a ostatnio nadrabia z historią XX wieku.

Ostatnie książki

Ostatnie filmy

Ostatnie komiksy

Ostatnie seriale

wydarzenia-fb

poletko

przeczytane

obejrzane

europa-antyk

europa-korona

star wars legends

star wars nowy

potter

ender

wiek xx

prawdziwe historie

O mnie

Autor bloga popkulturka. Lubi czytać książki, oglądać dobre filmy, z natury niewolnik serialowych tasiemców. Wielki fan scifi, ale tylko wyższych lotów. Obecnie z braku dobrego scifi, amator książkowego universum Star Wars oraz wszelkiego fantasy, ponadto powieści historycznych z epoki antyku i renesansu.

więcej »

kontakt | polityka prywatności i ciasteczek

social0social01