Tom IV sagi o wikingach - Zaprzysiężeni: Smoczy łeb

Tom IV sagi o wikingach - Zaprzysiężeni: Smoczy łeb

Kolejny tom sagi o nieustraszonych wikingach już w sprzedaży! Tym razem Orm i jego drużyna wędrują na ziemie Polan. Czwarty tom pod tytułem „Smoczy Łeb” kontynuuje, ale niebezpośrednio, historię z poprzednich książek.

Kategoria // Europa antyczna    06/11/2015    czytany 1447 razy    Autor //    Ocena: +4/6
Tom IV sagi o wikingach - Zaprzysiężeni: Smoczy łeb

Orm Zabójca Niedźwiedzia i jego drużyna „zarobili” trochę dukatów z poprzedniego zlecenia i postanowili przez jakiś czas odpocząć od wojaży. Osiadają w Hestrengu, gdzie oddają się codziennej rozpuście. Wkrótce jednak przybywa jarl Brand i powierza opiece Orma swego syna oraz królową Sygrydę – córkę Mieszka I, a także znać o sobie daje stare zagrożenie. Tym razem Orm nie tylko ściga, ale i jest ścigany.

Tutaj od razu chciałbym podkreślić niezadowolenie wynikające z mojej przynależności narodowej. Tak jak ja czasem względem innych rejonów świata posiadam wiedzę znacznie wybrakowaną, tak samo Low pomylił w czasie osiedlenie się na Mazowszu Mazurów – jest tutaj mała sprzeczność, bowiem mieszkańców tego regionu faktycznie nazywano przez długi czas tzw. Mazurami, ale Mazurzy Pruscy pojawili się na tych ziemiach kilkaset lat później. Ergo nie mogłoby ich być podczas wizyty Orma… No nic. Trudno. Temat skomplikowany nawet dla nas samych. Zupełnie inna sprawa, że rdzenni mieszkańcy tych ziem okazali się jakimiś kompletnymi półgłówkami mieszkających na krańcu świata. Ok, to też pewnego rodzaju prawda, w końcu średniowiecze, a Polska nie była wówczas nowoczesnym krajem na modłę zachodnią, ale w tamtych czasach Polanie byli już chrystianizowani. Może autor tego nie sprawdził do końca. Być może jest to również efekt zamierzony mający na celu ukazać supremację wikingów jako grupy etnicznej.

Pomijając te przykre mankamenty Robert Low po raz kolejny udowadnia, że posiada prawdopodobnie najrozleglejszą wiedzę na temat wikingów wśród wszystkich pisarzy gatunku. Jego historie są spójne, podparte realiami, brutalne, a także niezwykle wciągające. Ogromną zaletą książek autora jest – a zauważyłem to dopiero przy poprzednim tomie – możliwość czytania ich wg uznania. Co prawa w pierwszym poznajmy bliżej drużynę wikinga, ale nie ma większego znaczenia, które przygody aktualnie czytamy – każda powieść od początku do końca stanowi pewnego rodzaju niezależny rozdział.

Zachwyca sposób pisania autora, który miejscami podpiera się kolokwialnym słownictwem – jest to jednak zrozumiałe ze względu na poruszaną tematykę. Tworząc niesamowity i typowy dla brutalnego średniowiecza klimat Low sprawia, że historia fascynuje. Nie jest ona jednak wolna od wad – niektóre dylematy bohaterów po prostu porażają głupotą.

Generalnie stwierdzam, że pomimo czwartego już tomu autor nadal trzyma wysoki poziom. Plusem książek Roberta Lowe są język, jakim pisze, łatwe i udane łączenie historii z fantastyką, liczne odniesienia do mitologii, włączanie bohaterów do kluczowych wydarzeń historycznych. „Smoczy łeb” to jeszcze nie ostatni tom sagi – niedługo bohaterowie pojawią się w kolejnej książce, tym razem wracają w rodzinne strony. Może i lepiej. A tymczasem polecam!

Książkę otrzymałem do recenzji z wydawnictwa Książnica. Dziękuję.


Więcej książek na półce: Europa antyczna

Turms, nieśmiertelny
Okręt Rzymu, tom I cyklu Władcy mórz
Kapitan Rzymu, tom II cyklu Władcy mórz
Władca Rzymu, tom III cyklu Władcy mórz
Dziewiąty Legion, tom I trylogii Rosemary Sutcliff
Srebrna gałąź, tom II trylogii Rosemary Sutcliff
Niosący latarnie, tom III trylogii Rosemary Sutcliff
Zapomniany Legion
Srebrny Orzeł
Orły Imperium, tom I
Orły Imperium, tom II - Podbój
Orły Imperium, tom III - Polowanie
Orły Imperium, tom IV - Orły i wilki
Orły Imperium, tom V - Pościg
Orły Imperium, tom VI - Przepowiednia
Orły Imperium, tom VII - Rebelia
Orły Imperium, tom VIII - Centurion
Orły Imperium, tom IX - Gladiator
Orły Imperium, tom X - Legion
Nieustraszony trybun, tom I cyklu Waleriusz
Tajemnica Królestwa, tom I Trylogii Rzymskiej
Trybun Rzymu, tom I cyklu Wespazjan
Kat Rzymu, tom II cyklu Wespazjan
Tom I sagi o nieustraszonych wikingach - Zaprzysiężeni: Skarb Attyli
Tom II sagi o wikingach - Zaprzysiężeni: Wilcze Morze
Tom III sagi o wikingach - Zaprzysiężeni: Biały kruk
Tom IV sagi o wikingach - Zaprzysiężeni: Smoczy łeb
Tom V sagi o wikingach - Zaprzysiężeni: Krwawy topór
Pierwsze Damy antycznego Rzymu
Sebastian

Sebastian

Autor serwisu sajfaj.net i bloga popkulturka. Lubi czytać książki i od czasu do czasu wybrać się do kina na dobry film.

Kiedyś członek fandomu Star Trek w Polsce. Obecnie kibicuje Ciemniej Stronie Mocy. Z braku dobrego scifi w TV, amator książkowego świata Star Wars.

Z zamiłowania fan powieści historycznych, dobrych scifi i military sf, a ostatnio nadrabia z historią XX wieku.

Ostatnie książki

Ostatnie filmy

Ostatnie komiksy

Ostatnie seriale

wydarzenia-fb

poletko

przeczytane

obejrzane

europa-antyk

europa-korona

star wars legends

star wars nowy

potter

ender

wiek xx

prawdziwe historie

O mnie

Autor bloga popkulturka. Lubi czytać książki, oglądać dobre filmy, z natury niewolnik serialowych tasiemców. Wielki fan scifi, ale tylko wyższych lotów. Obecnie z braku dobrego scifi, amator książkowego universum Star Wars oraz wszelkiego fantasy, ponadto powieści historycznych z epoki antyku i renesansu.

więcej »

kontakt | polityka prywatności i ciasteczek

social0social01