Orły Imperium, tom X - Legion

Orły Imperium, tom X - Legion

Misja specjalna rzymskich legionistów trwa nadal. Po zdławieniu rebelii na Krecie, podążają za jej liderem do Egiptu… Scarrow przekształcił wątek syna groźnego pirata w kilku tomową historię.

Kategoria // Europa antyczna    30/01/2016    czytany 833 razy    Autor //    Ocena: 5/6
Orły Imperium, tom X - Legion

Ajaks - rośnie w siłę budując swoją potęgę dzięki uciskanym niewolnikom. Po ugaszeniu zagrożenia na Krecie, Macro i Katon udają się w pościg za Ajaksem i jego żołnierzami. Docierają do wybrzeży Egiptu, gdzie ani na chwilę nie zaznają spokoju. Akcja szybko się rozwija rzucając bohaterów w wir walki, gdzie muszą oni albo walczyć o życie, albo też prowadzić śmiałą ofensywę przeciwko bandzie Ajaksa. Niespodziewanie, gladiator znajduje sojusznika w potężnym księciu Nubii.

Wszystko to co najlepsze w książkach Scarrowa znajduje się również w tym tomie. Bardzo podoba mi się, że autor zdecydował się na rozłożenie wątku Ajaksa na kilka książek. Daje to pogląd na ciekawe zmagania rzymian i ich sił w pogoni za uciekinierem.

Scarrow po raz kolejny zajmuje się problemem niewolnictwa. Choć powieść napisana jest głównie z perspektywy Macro i Katona, to pojawiają się także rozdziały z Ajaksem jako główną postacią. I choć czytelnik kibicuje rzymianom z całego serca, to przecież w duchu powinien wiedzieć, że to upadły gladiator ma więcej racji jeśli chodzi o prawa człowieka do wolności. Inna sprawa, że gdy w rozmowie z księciem Nubii Ajaks opowiada swoją historię, łatwo sobie szybko uzmysłowić, że nie jest wcale tak pozytywna jak jest przedstawiana. I tu znajduje cały problem związany z tematem niewolnictwa w starożytnym Rzymie. Biorąco pod uwagę fakt, że w czasach tych życie ludzkie znaczyło właściwie nic, a posiadanie niewolnika nie różniło się niczym od dzisiejszego, np. posiadania lodówki w każdym domu - nie można przenieść ówczesnego światopoglądu na dzisiejsze czasy i ocenić co mogło być dobre, a co złe. Zakładamy więc, że Macro i Katon są bohaterami pozytywnymi, którzy działają w imię potężnej organizacji (nie oceniamy czy była zbrodnicza czy nie), posiadającą osobowość prawną i struktury zdolne do ustanawiania i egzekwowania prawa. Zatem kibicujemy legionistom. Natomiast na przykładzie Ajaksa Scarrow ukazuje inny ciekawy problem - pożądanie wolności i równości, na które powołuje się Ajaks jest zrozumiałe tylko wtedy, jeśli nie znamy jego przeszłości. Jak sam przyznaje, wywodzi się z organizacji przestępczej - grupy piratów, która brała wszystko co chciała i nie wahała się zostawić za sobą trupów. Zatem pomimo, że szuka sprawiedliwości i wolności, wygłasza kwieciste mowy, jest on tutaj antybohaterem.

Autor ma niesamowity dar pisania. Lekki i plastyczny styl ukazuje piękno antycznego świata - w tym tomie konkretnie Egiptu. Jak sam przyznaje, odwiedził miejsca, które pojawiają się w jego powieści, zatem doskonale oddaje lokalizacje i odległości, które opisuje. Jego łatwość w pisaniu i kreślenie bohaterów z taką łatwością sprawia, że dzięki niemu wielbimy uciskających, gardzimy uciskanymi. A wszystko przyprawia ogromną ilością krwi i flaków przelewanych w licznych potyczkach.

Słowa uznania jak zawsze pod adresem autora zwłaszcza za postępy w budowaniu postaci legionistów-przyjaciół. Nie bez znaczenia jest romantyczny wątek Katona i Julii, który niejako jest tutaj zamaskowany w tle. Brakuje mi tylko wątku pochodzenia Macro, który gdzieś po drodze został zapomniany.

Pozycja, którą trzeba przeczytać. Jest to dziesiąty tom cyklu, ale historia będąca tłem do "problemu" gladiatora zaczyna się w szóstym tomie "Przepowiednia" kiedy to Macro i Katon rozbijają szajkę piracką i posyłają ojca Ajaksa na krzyż, a jego samego sprzedają w niewolę, w skutek czego trafia on na Kretę, gdzie zabawia lud podczas walk gladiatorów - zobacz tom "Gladiator". Właśnie "Legion" jest bezpośrednią kontynuacją tych wydarzeń.


Więcej książek na półce: Europa antyczna

Turms, nieśmiertelny
Okręt Rzymu, tom I cyklu Władcy mórz
Kapitan Rzymu, tom II cyklu Władcy mórz
Władca Rzymu, tom III cyklu Władcy mórz
Dziewiąty Legion, tom I trylogii Rosemary Sutcliff
Srebrna gałąź, tom II trylogii Rosemary Sutcliff
Niosący latarnie, tom III trylogii Rosemary Sutcliff
Zapomniany Legion
Srebrny Orzeł
Orły Imperium, tom I
Orły Imperium, tom II - Podbój
Orły Imperium, tom III - Polowanie
Orły Imperium, tom IV - Orły i wilki
Orły Imperium, tom V - Pościg
Orły Imperium, tom VI - Przepowiednia
Orły Imperium, tom VII - Rebelia
Orły Imperium, tom VIII - Centurion
Orły Imperium, tom IX - Gladiator
Orły Imperium, tom X - Legion
Nieustraszony trybun, tom I cyklu Waleriusz
Tajemnica Królestwa, tom I Trylogii Rzymskiej
Trybun Rzymu, tom I cyklu Wespazjan
Kat Rzymu, tom II cyklu Wespazjan
Tom I sagi o nieustraszonych wikingach - Zaprzysiężeni: Skarb Attyli
Tom II sagi o wikingach - Zaprzysiężeni: Wilcze Morze
Tom III sagi o wikingach - Zaprzysiężeni: Biały kruk
Tom IV sagi o wikingach - Zaprzysiężeni: Smoczy łeb
Tom V sagi o wikingach - Zaprzysiężeni: Krwawy topór
Pierwsze Damy antycznego Rzymu
Sebastian

Sebastian

Autor serwisu sajfaj.net i bloga popkulturka. Lubi czytać książki i od czasu do czasu wybrać się do kina na dobry film.

Kiedyś członek fandomu Star Trek w Polsce. Obecnie kibicuje Ciemniej Stronie Mocy. Z braku dobrego scifi w TV, amator książkowego świata Star Wars.

Z zamiłowania fan powieści historycznych, dobrych scifi i military sf, a ostatnio nadrabia z historią XX wieku.

Ostatnie książki

Ostatnie filmy

Ostatnie komiksy

Ostatnie seriale

wydarzenia-fb

poletko

przeczytane

obejrzane

europa-antyk

europa-korona

star wars legends

star wars nowy

potter

ender

wiek xx

prawdziwe historie

O mnie

Autor bloga popkulturka. Lubi czytać książki, oglądać dobre filmy, z natury niewolnik serialowych tasiemców. Wielki fan scifi, ale tylko wyższych lotów. Obecnie z braku dobrego scifi, amator książkowego universum Star Wars oraz wszelkiego fantasy, ponadto powieści historycznych z epoki antyku i renesansu.

więcej »

kontakt | polityka prywatności i ciasteczek

social0social01