Eragon, tomy I-III

Eragon, tomy I-III

"Eragon" wydany tuż po ekranizacji Władcy pierścieni oraz w trakcie wydawania serii o Harrym Potterze idealnie trafił w gusta młodszej grupy czytelników. Ale cykl Dziedzictwo (początkowo planowany jako trylogia) trafił i do szerszej grupy, uzyskując status bestsellera szybko zawędrował do Polski.

Kategoria // Fantastyka    12/05/2012    czytany 3341 razy    Autor //    Ocena: 3,5/6 (dla tomów I-III)
Eragon, tomy I-III

dziedzictwo 01dziedzictwo 02dziedzictwo 03

Eragon i dwa kolejne tomy Najstarszy oraz Brisingr opowiadają historię młodego chłopca, który przez przypadek trafia w posiadanie smoczego jaja. Wkrótce po wykluciu smoka zaczyna się największa przygoda jego życia. Ale przygoda ta ma również drugie dno, gdyż stając się smoczym jeźdźcem Eragon bierze na swoje barki ogromne brzemię. Odtąd celem jego życia staje się walka z wszechpotężnym królem i obrona zagrożonych ludów królestwa.

Napisana przez zaledwie 15 letniego chłopca powieść sprawnie łączy liczne wątki oraz znośnie opisuje postacie. Christopher Paolini, bo oczywiście o nim mowa, w chwili pisania pierwszego tomu był młodym amerykańskim nastolatkiem uczącym się w domu pod okiem rodziców. To właśnie wtedy, gdy wyszło na jaw, że pobierając nauki w domu zdołał napisać opasłe i rozbudowane tomiszcze, w USA rozgorzała na dobre debata na temat tzw. homeschoolingu. Niemniej, jakość książki również stała się podstawą debat. Po początkowym zachwycie szybko pojawiły się głosy wskazujące na komercyjność produktu, do czego przyczynił się wydawca powieści - rodzice Paoliniego posiadali własną firmę wydawniczą. Sporo głosów zarzucało mu płaskość i przewidywalność fabuły oraz dużą przepaść, jaka dzieliła je choćby od Harrego Pottera. Jednak przyznać należy, że z uwagi na młody wiek autora powieści oszczędzono filozoficznych i moralnych wątków, a także typowych dla wielu dorosłych pisarzy nawiązań do obecnych problemów współczesności. Uważam to za wielką zaletę dzieła Paoliniego. Jego świat jest prosty do zrozumienia. Jest dobro albo zło i nic pomiędzy.

Niemniej dla wprawionego fana science fiction i fantasy można się doszukać wielu kopii. Paolini czerpał pełnymi garściami z Gwiezdnych Wojen (magia to Moc) i Władcy pierścieni (sporo podobieństw pomiędzy rasami obu światów) czy słynnej od niedawna u nas Pieśni Lodu i Ognia, której najdobitniejszym przykładem jest elfka Arya.

Od drugiego tomu obserwujemy duże zmiany w pisaniu. Zapewne ma to związek z bardziej dojrzałym wiekiem Christophera, ale również z wyciągnięciem wniosków po napisaniu pierwszego. Akcja od tej pory rozwija się na kilku płaszczyznach. Przede wszystkim rozwinięciu wątku jego brata Rorana, gdyż miejscami staje się ciekawszy niż historia głównego bohatera. Wątki przyjaźni, które do tej pory były szczegółowo opisywane od teraz ustępują miejsca wątkom miłosnym.

W tomie trzecim przyszedł czas na ochłonięcie. Powieść staje się dojrzalsza od poprzedniej. Głównej roli nie grają już potyczki czy wielkie bitwy, są one pokazane bardziej jako podkreślenie niepewnych czasów niż trwającej wojny na wielką skalę. Mamy zatem więcej podróży, podobnie jak w dwóch poprzednich tomach Eragon wybiera się na wycieczkę po całej kranie, odwiedzając najpierw Krasnali, potem Elfów. Celem podróży jest odkrycie wielkiej tajemnicy  może dać mu przewagę nad potężnym królem, który o dziwo nie pojawił się jeszcze ani razu. Jedynie przemawia przez swojego żołnierza w jednej ze scen. Brisingera można krotko streścić jako przeplatankę nudy i akcji. Z resztą więcej akcji wprowadza Roran, gdy obserwujemy jego przygody, choć postać ta zostaje wyniesiona na piedestał w sposób raczej śmieszny niż bohaterski.

Słów kilka o opisach i tłumaczeniu. Podczas czytania kolejnych tomów zauważyłem, że można by je skrócić o co najmniej 100 stron na każdym. Paolini co chwilę wrzuca stertę opisów i monologów, które były zbędne, wiały nudą i bardziej skłaniały czytelnika do pominięcia ich niż potraktowania z zaciekawieniem. Trudno powiedzieć ile w tym winy tłumacza, bowiem czytając pierwszy tom mamy wrażenie, że robił to za pomocą translatora. Ciągle akapity zaczynają się od podobnych zwrotów, np. "Eragon to", "Eragon tamto", "Eragon zobaczył", "Eragon powąchał"... itp. Trudno powiedzieć czy wpływ na to miały krótkie terminy pomiędzy wydaniem oryginalnym a polskim. W przypadku tomów II i III to różnica zaledwie kilku miesięcy.

Dziedzictwo to typowy zapychacz czasu, do tego nie najwyższych lotów. Warto go jednak przeczytać choćby tylko po to, aby zapoznać się ze światem fantasy i poznać inną wersję niż tolkienowskie Śródziemie. Trzy tomy, które tu opisuję (a podejrzewam, że i również ostatni) to literatura głównie dla młodszych czytelników. Próżno tu szukać głębokiej treści.

Wkrótce recenzja tomu IV Dziedzictwo (podzielonego na dwie części).

 

Dziedzictwa księga pierwsza: Eragon

Młody Eragon znajduje tajemniczy kamień. Próbuje go sprzedać, ale nie może znaleźć kupca, gdyż kamień pochodzi z gór, które ludzie omijają szerokim łukiem. Po kilku dniach z kamienia, który okazuje się być jajem wykluwa się niebieski smok. Smok szybko nawiązuje telepatyczną łączność z opiekunem. Tymczasem jego śladem podążają najemnicy złego króla, którzy torturują ludzi mających styczność z Eragonem i jego kamieniem. Tak właśnie ginie jego przybrany ojciec.
Eragon ucieka z miasta ze smokiem i lokalnym bajarzem Bromem, jego największym obrońcą. A wkrótce jego powiązania ze sprawą stają się silniejsze niż się początkowo wydaje, bowiem Brom okazuje się być byłym smoczym jeźdźcem. W trójkę wybierają się w góry, do walczącego z Imperium ludem Vardenów. Po drodze zapoznają się z włóczęgą Murtagiem i razem ratują z rąk złego Cienia Elfkę Aryę.
W międzyczasie Brom ginie, a reszcie udaje się dotrzeć do gór Beorskich, gdzie mieszkają Krasnale i ukrywają się Vardeni. Za Eragonem i jego przyjaciółmi podąża armia złych Urgali, które atakując przytłaczającą większością tajne miasto Krasnali chcą wyeliminować wrogów Króla. Ich plany krzyżuje Eragon i Saphira. Chłopcu udaje się z trudem zabić Cienia, którego armia Urgali ucieka. Po tym zwycięstwie Eragon postanawia szkolić się u Elfów.

Christopher Paolini, Eragon, przekład Paulina Braiter (tyt. oryg. Eragon)
USA: 2003, PL: Wydawnictwo MAG 2005, stron 496

3,5/6

 

Dziedzictwa księga druga: Najstarszy (Eldest)

Zwycięstwo nad wojskami Urgali opłacano wysokim kosztem. Zginął przywódca Vardenów i porwano dwóch magów oraz Murtagha, przyjaciela Eragona.
Po odniesionym zwycięstwie Eragon wyrusza do miasta Elfów - Ellesmery. Tam pobiera nauki u ukrywanego przez Elfów ostatniego żyjącego jeźdźca Oromisa i jego okaleczonego smoka Glaeder'a. Natomiast Vardeni po zabójstwie swojego przywódcy obierają jego córkę Nasaudę na nowego szefa. Nasauda postanawia wyprowadzić Vardenów do niepodległego królestwa Surdy, gdzie razem z jego królem planują atak na Imperium Galbatorixa.
Tymczasem do rodzinnej miejscowości Eragona wraca jego brat Roran, która postanawia przeciwstawić się terrorowi armii Imperium i dowodzącymi nim stworami. Roran namawia mieszkańców wioski, aby przeszli nim poza góry do miasta portowego i popłynęli na południe do niepodległej Surdy.
Eragon wezwany przez Nasaudę postanawia przerwać szkolenie i wyruszyć na pomoc armii rebelii. Vardeni w starciu z przeważającymi wojskami Imperium zaczynają wygrywać, pomimo pojawienia się czerwonego smoka z Murtaghem jako jeźdźcem oddanego woli Galbatorixa. Zły jeździec zabija króla Krasnali i rusza do walki z Eragonem pokonując go w krótkiej bitwie. Jednak Murtagh posiadając resztki wolnej woli pozwala odejść Eragonowi i smokowi. Sam razem z wojskiem ucieka z pola bitwy, zdradza jednak prawdę o ich wspólnym ojcu i zabiera miecz Zar'roca.

Christopher Paolini, Najstarszy, przekład Paulina Braiter (tyt. oryg. Eldest)
USA: 2005, PL: Wydawnictwo MAG 2005, stron 618

4/6

 

Dziedzictwa księga trzecia: Brisingr 

Eragon nadrabia rozłąkę z bratem i obiecuje mu pomóc w odzyskaniu narzeczonej z rąk złych Razack'ów. W tym celu wybiera się do ich legowiska i zabija podłe kreatury ratując Katrinę. Po powrocie do obozu Vardenów postanawia udzielić ślubu bratu, ale wtedy atakuje ich mały oddział Imperium na czele z Murtaghiem i jego smokiem. Eragon przy pomocy magów wygrywa to spotkanie i jego przeciwnik ucieka z pola bitwy. Młody jeździec postanawia udać się do królestwa Krasnali na wybory nowego króla. Stamtąd udaje się do Elfów na dalsze szkolnie.
Od Oromisa dowiaduje się dlaczego Galbatorix posiada moc wielokrotnie przewyższającą innych. Dowiaduje się jednocześnie, że to Brom był jego prawdziwym ojcem, a z Murtaghiem łączy go jedynie matka.
Eragon i Saphira dołączają do Verdenów, którzy atakują Feinster - miasto Imperium. We współpracy z jego panią, identyfikują magów, którzy pracują nad powołaniem do życia nowego Cienia. Eragon i Arya stają do walki z tym nowym Cieniem i zabijają go. Tymczasem Oromis i Glaedr stają do walki z Murtaghiem i jego smokiem Cierniem. Szala zwycięstwa przechyla się na stronę dobra, jednak do walki przyłącza się Galbatorix i za pomocą swojego jeźdźca zabija Elfa.
Vardeni zwyciężają i planują atak na kolejne miasta. Tymczasem Galbatorix planuje zemstę.

Christopher Paolini, Brisingr, przekład Paulina Braiter (tyt. oryg. Brisingr)
USA: 2008, PL: Wydawnictwo MAG 2008, stron 656

3/6

 

Zobacz co myślę o zakończeniu cyklu Dziedzictwo.


Więcej książek na półce: Fantastyka

Księżniczka Marsa
Marsjanin
Glizdawce
Pod kopułą
Przystań Wiatrów
Zorza północna, tom I trylogii Mroczne materie
Intruz, tom I
Paragraf 5
Magia krwi
Mariach Mundi i szkatuła Midasa, tom I cyklu G.P. Taylora
Hobbit, czyli tam i z powrotem
Ostatni dzień pary
Eragon, tomy I-III
Dziedzictwo, tomy I-II
Kłamca, tomy I-IV
Kłamca 2,5: Machinomachia
Kłamca: Papież sztuk
W otchłani, tom I Śmiertelnej Odysei Beth Revis
Milion słońc, tom II Śmiertelnej Odysei Beth Revis
Cienie Ziemi,  tom III Śmiertelnej Odysei Beth Revis
Opowieść o Alvinie Stwórcy, tom I: Siódmy Syn
Opowieść o Alvinie Stwórcy, tom II: Czerwony Prorok
Opowieść o Alvinie Stwórcy, tom III: Uczeń Alvin
Opowieść o Alvinie Stwórcy, tom IV: Alvin Czeladnik
Opowieść o Alvinie Stwórcy, tom V: Płomień serca
Opowieść o Alvinie Stwórcy, tom VI: Kryształowe Miasto
Zapada cień wszystkich nocy, tom I cyklu Imperium Grozy
Październikowe dziecko, tom II cyklu Imperium Grozy
Zgromadziła się ciemność wszelaka, tom III cyklu Imperium Grozy
Nexus
Crux
Wojna Starka, tom I Trylogii Starka
Dowództwo Starka, tom II Trylogii Starka
Krucjata Starka, tom III Trylogii Starka
Red Rising: Złota krew
Red Rising: Złoty syn
Red Rising: Gwiazda zaranna
Trylogia Man of War: Wezwał nas honor
Trylogia Man of War: Honor to my
Trylogia Man of War: Bracia w chwale
W przededniu
Pożoga
Przesilenie
Gra Endera
Mówca Umarłych
Ksenocyd
Dzieci Umysłu
Ender na wygnaniu
Marsjański poślizg w czasie
Człowiek z wysokiego zamku
Xsięgi Nefasa. Trygław władca losu
Stara flota, tom I: Konstytucja
Stara flota, tom II: Wojownik
Stara flota, tom III: Wiktoria
Zgiełk Wojny - tom I
Zgiełk Wojny, tom II - W głębi strachu
Zgiełk Wojny, tom III - Cel uświęca środki
Star Wars: Nowa nadzieja - Księżniczka, łajdak i chłopak z Tatooine
Star Wars: Imperium kontratakuje - Zatem Jedi zostać chcesz?
Star Wars. Strzeż się potęgi Ciemnej Strony
Pegaz, tom I - Ogień życia
Pegaz, tom II - Walka o Olimp
Pegaz, tom III - Nowi olimpijczycy
Pegaz, tom IV - Początki Olimpu
Harry Potter i kamień filozoficzny
Harry Potter i komnata tajemnic
Harry Potter i więzień Azkabanu
Harry Potter i Czara Ognia
Harry Potter i Zakon Feniksa
Harry Potter i Książę Półkrwi
Odyssey One, tom I - Rozgrywka w ciemno
Odyssey One, tom II - W samo sedno
Odyssey One, tom III - Ostatni bastion
Odyssey One, tom IV - W ogniu wojny
Odyssey One, tom V - Król wojowników
Star Rogue. Król złodziei
Star Carrier, tom I: Pierwsze uderzenie
Star Carrier, tom II: Środek ciężkości
Star Carrier, tom III: Osobliwość
Star Carrier, tom IV: Otchłań
Star Carrier, tom V: Ciemna materia
Star Carrier, tom VI: Głębia czasu
Rubieże Imperium: Kraniec nadziei
Rubieże Imperium: Żar tajemnicy
Syndrom Everetta. Ulysses
Czarny horyzont
Czerwona mgła
Biała Reduta, tom I
Aparatus i inne opowiadania Andrzeja Pilipiuka
Szewc z Lichtenrade
Carska manierka
Reputacja
Litr ciekłego ołowiu
Wilcze leże
Wampir z M-3
Wampir z MO
Przebudzenie Lewiatana, części 1-2
Hayden War, tom I - Na srebrnych skrzydłach
Hayden War, tom II - Narodziny Walkirii
Hayden War, tom III - Walkiria w ogniu
Hayden War, tom IV - Zew Walhalli
Hayden War, tom V - Za wszelką cenę
Hayden War, tom VI - De Oppresso Liber
Kroniki czerwonej kampanii: Czarna kolonia
Kroniki czerwonej kampanii: Wilk
Star Force, tom I - Rój
Star Force, tom II - Zagłada
Star Force, tom III - Bunt
Star Force, tom IV - Podbój
Star Force, tom V - Stacja Bojowa
Star Force, tom VI - Imperium

Ostatnie książki

Ostatnie filmy

Ostatnie komiksy

Ostatnie seriale

wydarzenia-fb

poletko

przeczytane

obejrzane

europa-antyk

europa-korona

star wars legends

star wars nowy

potter

ender

wiek xx

prawdziwe historie

O mnie

Autor bloga popkulturka. Lubi czytać książki, oglądać dobre filmy, z natury niewolnik serialowych tasiemców. Wielki fan scifi, ale tylko wyższych lotów. Obecnie z braku dobrego scifi, amator książkowego universum Star Wars oraz wszelkiego fantasy, ponadto powieści historycznych z epoki antyku i renesansu.

więcej »

kontakt | polityka prywatności i ciasteczek

social0social01