Harry Potter i kamień filozoficzny

Harry Potter i kamień filozoficzny

Od zawsze mam problem z cyklami książkowymi będącymi w trakcie wydawania. Długo zastanawiam się, czy rozpocząć czytanie na raty, czy po prostu wytrzymać kilka lat... Tak było z Orłami Imperium. Jeśli chodzi o Pottera decyzję przyszło mi podjąć bardzo szybko.

Kategoria // Fantastyka    28/02/2013    czytany 4611 razy    Autor //    Ocena: 5/6
Harry Potter i kamień filozoficzny

Głównie za sprawą serii filmów z ubiegłej dekady. Wyjście do kina na trzecią część została na mnie wymuszona, ale chyba lepiej zdarzyć się nie mogło. Dzięki temu zrozumiałem, że z Pottera nic nie rozumiem. Zacząłem z pominięciem istotnych części, do tego od kiepskiej ekranizacji, a nie książki. W mniemaniu wielu fanów, filmowe przygody Pottera nie sprostały oczekiwaniom, a ich poziom często uznawany był za niezwykle zaniżony.  

Teraz, gdy seria książek została ukończona - mogę na spokojnie zgłębić ich tajniki, a następnie poprawić seansem filmowym. Co z tego wyjdzie opiszę na blogu. Zatem czas na pierwszą powieść.  

Harry Potter i kamień filozoficzny to pierwsza część cyklu złożonego z siedmiu książek. Cykl opowiada o przygodach tytułowego młodego czarodzieja. Autorką serii jest (niegdyś) mało znana brytyjska pisarka i nauczycielka J.K. Rowling. Pisarka zabierając się do pierwszej powieści dokładnie przemyślała całą fabułę. Jak sama opowiadała, pomysł "na Pottera" pojawił się jej, gdy jechała pociągiem, a pewnego dnia po prostu naszkicowała zarys historii z podziałem na dobrych i złych bohaterów, a wszystko to okraszone szczyptą magii - zaczęła to spisywać na serwetkach w kawiarni. 

Ale to była skromna wersja. Harry Potter to temat dla wielu uczniów i nauczycieli, który doskonale wskazuje uniwersalne problemy. Pozwala wierzyć w to, że nawet niewiele znacząca niepozorna postać może mieć wpływa na przyszłość świata i w pojedynkę walczyć ze złem. Temat Pottera stał się podkładem do wielu szkolnych wypracowań, w tym maturalnych, a sam widziałem prace licencjackie i magisterskie. Nie rozumiem zatem dlaczego dawno zapomniany minister edukacji tak zaciekle walczył z książkami i ich autorką. Miliony czytelników na świecie, ale przecież i w naszym kraju - nie mogły się mylić. 

Sam co prawda byłem sceptycznie nastawiony, gdy usłyszałem pierwszy raz o Potterze i jego jakimś kamieniu. Co prawda, nie miałem nigdy zamiaru walczyć z tym problemem, bo problemem dla mnie nie był. Wolałem wtedy popularne wszędzie scifi, które wylewało się z telewizorów i nawet w lodówce było go pełno. Skoro tamten gatunek był tak dobry, nie rozumiałem potrzeby uciekania się do jakichś bajek ze smokami i czarodziejami. Ale to było wtedy. Potteryzm rozprzestrzeniał się jak wirus. Minęło kilka lat i sam wylądowałem w kinie na jednym z filmów. Fabuły co prawda nie zapamiętałem na długo (to akurat dobrze, bo teraz odkrywam ją na nowo), ale książki i tak nie miałem zamiaru czytać. Co dziwne, pomimo szerzącej się manii, nadal nie uważałem, że to coś naprawdę wartego refleksji 

Fabuła cyklu jest prosta i mało skomplikowana. Tom pierwszy jest istotny z tego powodu, że poznajemy Harry oraz kilka faktów z jego przeszłości, w tym, dlaczego jest taki ważny. Niemal 1/3 książki to historia, która przedstawia jego życie jeszcze gdy nie był świadomy istnienia magii. Dalsze opowiadają o przygodach Harry'ego podczas pierwszego roku w zamku Hogwart. Poza codzienną nauką chłopiec szybko natrafia na spisek mający uprzykrzyć życie beztroskim ludom świata. Razem z przyjaciółmi Harry musi stawić im czoła, co okazuje się trudniejsze, gdyż wśród podejrzanych znajduje się poważany profesor uczelni 

Tom pierwszy wprowadza czytelnika do świata magii i zapoznaje z kolejnymi ważnymi pierwszo i drugoplanowymi postaciami. Poza denerwującym wujostwem Harry'ego, są to niezliczeni czarodzieje i uczniowie szkoły. Większość z nich zalicza się do jego przyjaciół. Szybko jednak poznajemy ludzi, którzy stają się jego antagonistami. Nie tylko najważniejsi, jak sam Voldemort, ale również drobni szkolni rozrabiacy jak Draco.  

Szkoda szerzej rozpisywać się na temat fabuły, którą każdy zna choćby ze słyszenia. Streszczanie tej książki dwanaście lat po jej premierze jest tak samo zbędne, jak opisywanie przygód Hobbita po seansie pierwszego filmu. 

Hagrid zamawiał u aptekarza podstawowe składniki eliksirów, a Harry oglądał z wypiekami na twarzy srebrne rogi jednorożca (po dwadzieścia jeden galeonów każdy) i maleńkie, połyskujące oczy żuków (pięć knutów szufelka). 

Skupmy się na tym, że młody Harry to typowy bohater powieściowy. Z punktu widzenia ludzi zaczytanych, jest bohaterem do złudzenia przypominającym tych wszystkich szaraków, którzy wyruszyli na przygodę. Potter, który nie ma przyjaciół, w domu jest szykanowany, marzy ciągle o lepszym "jutrze". Które oczywiście nadchodzi w bardzo ważnym dla niego momencie. Przemiana jego życia jest odzwierciedleniem marzeń wielu dzieciaków i młodzieży na całym świecie, ponieważ z szerszej perspektywy cykl jest opowieścią chłopca, który staje się mężczyzną. Jest tu oczywiście silna część żeńska, którą reprezentuje Hermiona. Pomimo wielkiej sławy, Potter uważa się za zwyczajnego chłopca, który jak każdy popełnia błędy. Obawia się, czy podoła obowiązkom ucznia Hoghwartu oraz pokładanym w nim nadziejom. Pomimo, że jest wątły i strachliwy, w momencie zagrożenia wstępuje w niego wielka odwaga i siła, potrafi wykorzystać swój spryt i nabytą w szkole wiedzę. Trudno powiedzieć na jakim etapie autorka czerpała z klasyków literatury, jak dla mnie jest to chleb powszedni wielu młodych, dorastających ludzi, i naprawdę trudno wpasować w cała historię Władcę Pierścieni czy Gwiezdne Wojny jako pierwowzór młodego czarodzieja. Dlatego pominę tę część całkowicie przy okazji pierwszego tomu. 

Młodzi magicy trafiają do świata, który jest dla nich zupełnie inny od surowego świata dorosłych. Choć w świecie magii również są dorośli, to potrafią oni zrozumieć młodych adeptów, przede wszystkim dlatego, że sami są źródłem tajemnej wiedzy. Wiedza ta dla dorosłych Mugoli (ludzi nie znających się na magii) jest po prostu na równi z bajkami, i prawdopodobnie gdyby nie zobaczyli na własne oczy tego cudownego świata - nigdy by nie uwierzyli. Autorka pisze o tym świecie magików jakby to było coś zupełnie normalnego i istniało wszędzie dookoła nas. Zaganiani Mugole nie są w stanie zauważyć tego, co znajduje się tuż za rogiem. Albo na roku - jak magiczna knajpa, a inne magiczne przejścia są w formie barierek, załatanych dziur w ścianie, których Mugole nigdy by nie przekroczyli, bo nie mogli by sobie wyobrazić, że pod tym zakazem istnieje drugie dno. Czarodzieje z kolei stronią od ludzi i ograniczają kontakty z nimi do zbędnego minimum. Najczęściej nie ujawniają w kontaktach z nimi swoich zdolności. Nic dziwnego, w końcu sami zachowujemy się w taki sposób, i coś z czym nam nie po drodze po prostu omijamy lub wypieramy z pamięci. I tak Harry Potter musi odnaleźć się w tej nowej rzeczywistości. Szybko zyskuje sojuszników jak i wrogów. Ale co ciekawe, choć jest cudownym dzieckiem, i każdy zna go lepiej niż on sam siebie - nadal musi polegać na przyjaciołach. Gdyby był sam, i bez pomocy osób trzecich, nie udałoby mu się przebrnąć żywemu do końca książki. Jest to bardzo ważne przesłanie, które mówi jasno, że nawet najdoskonalszym ludziom nie wszystko musi się udać. Tutaj nie wystarczy wola, jak mawiał Goethe. 

Fenomen pisarki to nie tylko powrót do świata fantasy w momencie, gdy nikt o nim nie pamiętał. Przede wszystkim to jej świetny i przejrzysty styl pisania. Pomimo, że pierwsza książka ma tylko 300 stron, i wyraźnie zaadresowana jest do młodego widza, to czyta się ją bez problemu. Autorka doskonale poradziła sobie w powieści z humorem i bardziej poważnymi momentami. Humor w wykonaniu młodych nie przytłacza, jest raczej stonowany i napisany tak, aby podkreślić sielankowe momenty powieści. Rowling równie dobrze poradziła sobie z mroczną częścią, której jest o wiele mniej, ale za to sceny te są niezwykle drastyczne. Nie miała natomiast żadnego problemu z dodaniem nowych bohaterów na okazję jednej sceny. Są oni w tle, a gdy potrzebni - wybijają się na pierwszy plan. Dobrym przykładem jest kapitan drużyny sportowej Oliver Wood. Choć pomysł samej gry uważam za przesadzony, to razem z "wątkiem miotłowym" staje się idealnym spoiwem scen codziennych czynności uczniów oraz tajniackich eskapad Pottera 

Teraz gdy saga jest kompletna, warto zapoznać się z przygodami czarodzieja, obowiązkowo zaczynając od właściwego tomu! Na jego końcu tłumacz umieścił bardzo ciekawy słowniczek pojęć, przyda się podczas rozszyfrowywania magicznych zwrotów. Gwarantuję, że na koniec będziecie chcieli przejść do kolejnego tomu jeszcze tego samego dnia. Kartki przekładają się same, trudno przestać na jednym rozdziale.  

Hermiona Granger równi bardzo się denerwowała lataniem. Tego nie mogła się nauczyć na pamięć z książki, chociaż, rzecz jasna, pbowała 

Więcej książek na półce: Fantastyka

Księżniczka Marsa
Marsjanin
Glizdawce
Pod kopułą
Przystań Wiatrów
Zorza północna, tom I trylogii Mroczne materie
Intruz, tom I
Paragraf 5
Magia krwi
Mariach Mundi i szkatuła Midasa, tom I cyklu G.P. Taylora
Hobbit, czyli tam i z powrotem
Ostatni dzień pary
Eragon, tomy I-III
Dziedzictwo, tomy I-II
Kłamca, tomy I-IV
Kłamca 2,5: Machinomachia
Kłamca: Papież sztuk
W otchłani, tom I Śmiertelnej Odysei Beth Revis
Milion słońc, tom II Śmiertelnej Odysei Beth Revis
Cienie Ziemi,  tom III Śmiertelnej Odysei Beth Revis
Opowieść o Alvinie Stwórcy, tom I: Siódmy Syn
Opowieść o Alvinie Stwórcy, tom II: Czerwony Prorok
Opowieść o Alvinie Stwórcy, tom III: Uczeń Alvin
Opowieść o Alvinie Stwórcy, tom IV: Alvin Czeladnik
Opowieść o Alvinie Stwórcy, tom V: Płomień serca
Opowieść o Alvinie Stwórcy, tom VI: Kryształowe Miasto
Zapada cień wszystkich nocy, tom I cyklu Imperium Grozy
Październikowe dziecko, tom II cyklu Imperium Grozy
Zgromadziła się ciemność wszelaka, tom III cyklu Imperium Grozy
Nexus
Crux
Wojna Starka, tom I Trylogii Starka
Dowództwo Starka, tom II Trylogii Starka
Krucjata Starka, tom III Trylogii Starka
Red Rising: Złota krew
Red Rising: Złoty syn
Red Rising: Gwiazda zaranna
Trylogia Man of War: Wezwał nas honor
Trylogia Man of War: Honor to my
Trylogia Man of War: Bracia w chwale
W przededniu
Pożoga
Przesilenie
Gra Endera
Mówca Umarłych
Ksenocyd
Dzieci Umysłu
Ender na wygnaniu
Marsjański poślizg w czasie
Człowiek z wysokiego zamku
Xsięgi Nefasa. Trygław władca losu
Stara flota, tom I: Konstytucja
Stara flota, tom II: Wojownik
Stara flota, tom III: Wiktoria
Zgiełk Wojny - tom I
Zgiełk Wojny, tom II - W głębi strachu
Zgiełk Wojny, tom III - Cel uświęca środki
Star Wars: Nowa nadzieja - Księżniczka, łajdak i chłopak z Tatooine
Star Wars: Imperium kontratakuje - Zatem Jedi zostać chcesz?
Star Wars. Strzeż się potęgi Ciemnej Strony
Pegaz, tom I - Ogień życia
Pegaz, tom II - Walka o Olimp
Pegaz, tom III - Nowi olimpijczycy
Pegaz, tom IV - Początki Olimpu
Harry Potter i kamień filozoficzny
Harry Potter i komnata tajemnic
Harry Potter i więzień Azkabanu
Harry Potter i Czara Ognia
Harry Potter i Zakon Feniksa
Harry Potter i Książę Półkrwi
Odyssey One, tom I - Rozgrywka w ciemno
Odyssey One, tom II - W samo sedno
Odyssey One, tom III - Ostatni bastion
Odyssey One, tom IV - W ogniu wojny
Odyssey One, tom V - Król wojowników
Star Rogue. Król złodziei
Star Carrier, tom I: Pierwsze uderzenie
Star Carrier, tom II: Środek ciężkości
Star Carrier, tom III: Osobliwość
Star Carrier, tom IV: Otchłań
Star Carrier, tom V: Ciemna materia
Star Carrier, tom VI: Głębia czasu
Rubieże Imperium: Kraniec nadziei
Rubieże Imperium: Żar tajemnicy
Syndrom Everetta. Ulysses
Czarny horyzont
Czerwona mgła
Biała Reduta, tom I
Aparatus i inne opowiadania Andrzeja Pilipiuka
Szewc z Lichtenrade
Carska manierka
Reputacja
Litr ciekłego ołowiu
Wilcze leże
Wampir z M-3
Wampir z MO
Przebudzenie Lewiatana, części 1-2
Hayden War, tom I - Na srebrnych skrzydłach
Hayden War, tom II - Narodziny Walkirii
Hayden War, tom III - Walkiria w ogniu
Hayden War, tom IV - Zew Walhalli
Hayden War, tom V - Za wszelką cenę
Hayden War, tom VI - De Oppresso Liber
Kroniki czerwonej kampanii: Czarna kolonia
Kroniki czerwonej kampanii: Wilk
Star Force, tom I - Rój
Star Force, tom II - Zagłada
Star Force, tom III - Bunt
Star Force, tom IV - Podbój
Star Force, tom V - Stacja Bojowa
Star Force, tom VI - Imperium
Sebastian

Sebastian

Autor serwisu sajfaj.net i bloga popkulturka. Lubi czytać książki i od czasu do czasu wybrać się do kina na dobry film.

Kiedyś członek fandomu Star Trek w Polsce. Obecnie kibicuje Ciemniej Stronie Mocy. Z braku dobrego scifi w TV, amator książkowego świata Star Wars.

Z zamiłowania fan powieści historycznych, dobrych scifi i military sf, a ostatnio nadrabia z historią XX wieku.

Ostatnie książki

Ostatnie filmy

Ostatnie komiksy

Ostatnie seriale

wydarzenia-fb

poletko

przeczytane

obejrzane

europa-antyk

europa-korona

star wars legends

star wars nowy

potter

ender

wiek xx

prawdziwe historie

O mnie

Autor bloga popkulturka. Lubi czytać książki, oglądać dobre filmy, z natury niewolnik serialowych tasiemców. Wielki fan scifi, ale tylko wyższych lotów. Obecnie z braku dobrego scifi, amator książkowego universum Star Wars oraz wszelkiego fantasy, ponadto powieści historycznych z epoki antyku i renesansu.

więcej »

kontakt | polityka prywatności i ciasteczek

social0social01