Opowieść o Alvinie Stwórcy, tom VI: Kryształowe Miasto

Opowieść o Alvinie Stwórcy, tom VI: Kryształowe Miasto

Zgodnie z zaleceniami odnośnie czytania opowieści o Alvinie, po tomie „Płomień serca” zaleca się zrobić przerwę na dwa opowiadania. Dlatego zanim zabrałem się na serio za „Kryształowe miasto” poświęciłem chwilkę na zapoznanie się z tymi krótkimi historyjkami.

Kategoria // Fantastyka    18/03/2014    czytany 1938 razy    Autor //    Ocena: 2/6
Opowieść o Alvinie Stwórcy, tom VI: Kryształowe Miasto

 

Szeroko uśmiechnięty mężczyzna

W oryginale „The Grinning Man”, wydane w 1998 roku w antologii „Legendy” – razem z wydaniem innych opowiadań znanych autorów – m.in. Kinga, Prachetta, Goodkinda czy Martina, który dorzucił do antologii opowiadanie „Błędny rycerz”. Akcja opowiadania rozgrywa się po wydarzeniach z poprzednich tomów, gdzieś w okolicach wschodniego Kenituck, w mieście Westville.

Alvin z Arturem napotykają dziwnego mężczyznę - Davy Crocketta, którego los wydaje się być związany z niedźwiedziem. Poza tym Davy przysparza Alvinowi wiele problemów w mieście, pomawiając go o kradzież mitycznego złotego pługu, którego sam z resztą nie widział. Alvin próbując naprawić reputację miesza w głowach niedźwiedzia i Davy’ego. Natomiast we mieście spotyka się z niechęcią ludzi, poza Rackiem Millerem – młynarzem, który wydaje się całkiem dobrze prosperować w odróżnieniu od zubożałych mieszkańców okolicy. Razem z Arturem odkrywają podstęp młynarza polegający na oszukiwaniu okolicznych farmerów na ważeniu ich zboża.

Historia krótka, ale całkiem lekka. Nie ma w niej nic z religii, którą Card z takim uporem wplata w prawie wszystkie ostatnie powieści. Alvin zachowuje się jak na Alvina przystało i z wdziękiem oraz charakterystycznym dla siebie spokojem rozwiązuje zagadkę, dając nauczkę zarówno Millerowi jak i Crockettowi, przy okazji tworząc pewien ciekawy precedens na skalę całego kraju.

 

Królowa Yazoo

The Yazoo Queen, wydane w 2003 roku w antologii „Legendy II” – razem z wydaniem innych opowiadań znanych autorów – m.in. Hobba, Silverberga, McCaffrey czy Martina, który dorzucił do antologii opowiadanie „Wierny miecz”.

Opowiadanie jest wprowadzeniem do „Kryształowego Miasta” – szóstego tomu „Cyklu o Alvinie Stwórcy”, który ukazał się w tym samym roku. Przedstawia krótką historyjkę podróży Alvina i Artura statkiem parowym z Z Carthage do Nowej Barcelony (Nowy Orelan). Wybierają się tam na wyraźne polecenie żony Alvina – Peggy. Podczas podróży Alvin poznaje tajemniczego mężczyznę z nożem zrobiony z pilnika, Jima Bowie, który okazuje się być wielką niewiadomą. Na pierwszy rzut oka sprawia wrażenie drobnego złodziejaszka i cwaniaczka, ale ostatecznie zdradzał pewne nadprzyrodzone zdolności – tajemniczy talent. Pasażerowie statku to głównie członkowie ekspedycji do Mexicany, a także ich niewolnicy. Właśnie owi niewolnicy spędzają sen s powiem Alvina i Artura. Kiedy rozmawiają na temat możliwości ich uwolnienia, Artur szkoli swoją władzę nad metalami, aby stopić kajdany tych biedaków. Niespodziewanie na do łodzi na tratwie przybija Abraham Lincoln z kuzynem, którzy aktywnie agitują za zniesieniem niewolnictwa. To niespodziewane spotkanie staje się zasłoną dymną dla planu Alvina i pozwala poczynić mu drobny krok w celu uwolnienia niewolników.

Po raz kolejny autor odnosi się do tematyki haniebnego okresu niewolnictwa w USA. Po raz kolejny umieszcza bohaterów w środku niezręcznej sytuacji, dając im możliwość – nie, wręcz obowiązek – naprawienia jej. Staje się to już do bólu wtórne. Także pojawienie się samego Lincolna (tutaj nie został prezydentem), wydaje się być nad wyraz naciągane. Są jednak pewne plusy – podczas rozmowy nad problemem Alvin i Artur dochodzą do wniosku, że problem niewolnictwa może jedynie rozwiązać krwawa wojna. Oczywiście mają rację, tylko czyżby się jakaś szykowała? Drugi ciekawy temat to sam Jim Bowie. Czyżby tak charakterystyczna postać miałaby się pojawić w „Kryształowym Mieście”?

 

Kryształowe miasto

Poszukiwania miejsca pod Kryształowe Miasto trwają. Tymczasem Peggy wysyła mężą z Arturem do Nowego Orleanu, a teraz pod okupacją Nueva Barcelona, gdzie ma on zapobiec straszliwemu nieszczęściu, jakie nawiedzi to miasto. W skutek niespodziewanego zbiegu okoliczności złoty pług odnajduje swoje powołanie, a Alvin z przyjaciółmi przystępuje do budowania Kryształowego Miasta.

W ostatnim wydanym tomie „Opowieści o Alvinie Stwórcy” wyraźnie widać tendencję spadkową. Od poprzedniej części zmieniło się niewiele. Autor nie potrafi przykuć uwagi czytelnika swoją historią, a daje mu wielu nowych bohaterów i wymarzone Kryształowe Miasto.

Card wprowadza do fabuły nowe postacie, które czytelnik miał okazję poznać w opowiadaniu „Królowa Yazoo”. Poza znanymi już Jimem Bowie i Abrahamem Lincolnem, autor przedstawia całkiem ciekawe postacie zgranego małżeństwa Papy Łosia i Mamy Wiewiórki (za pierwowzór do postaci posłużyli znajomi autora), ponadto w powieści pojawia się znów zrzędliwy Calvin, ale na szczęście bez swojego upierdliwego żabojada. Co ciekawe, na pierwszy plan od dłuższego czasu wybija się Artur Stuart, który tym razem dostaje porą rolę do zagrania. Card najwyraźniej ma niewątpliwy talent do ukazywania w przekonujący sposób dorastających chłopców. Ale postacie to zasadniczo jedyne plusy postaci.

W wcześniejszych tomach autor wybrał sobie za cel przedstawienie historii masakry czerwonych oraz niewolnictwa czarnych. Z jakiegoś niezrozumiałego dla mnie powodu uznał, że motywy te były świetne i postanowił wcisnąć kolanem oba do „Kryształowego Miasta” na dodatek czyniąc je wątkami znacznymi i w efekcie spleść ze sobą. Niestety wyszło nie najlepiej – w ogóle nie przekonała mnie historia Carda, i nie znalazłem w nich również większego sensu. Kontynuacja obu, w tym pojawianie się ponownie Czerwonego Proroka sprawiły, że poczułem się natychmiast senny – tak został do końca książki, ilekroć ją podnosiłem do czytania.

Na dodatek temat roszczeń kowala Makepeaca do pługa stał się chyba jakąś obsesją Carda, ponieważ jest sporo o nim w przytaczanych na wstępie opowiadaniach. Autor oczywiście nie poskąpił pomysłowości i tym razem o pług upomniał się syn kowala.

Kolejny tom reprezentuje poziom żenująco niski, a przedstawiona historyjka rewolucji wydaje się być mocno naciąganym niskich lotów fantasy. Od „czwórki” cykl o Alvinie ciągle traci. Niezrozumiały jest dla mnie powód kontynuowania historii poza pierwotną trylogię, ale mam nadzieję, że tym razem Card już przestanie na dobre. Pomimo zapowiedzi, że w przygotowaniu jest tom VI, mija 11 lat od wydania „Kryształowego Miasta” i jak na razie nic nowego nie słychać. Niech tak zostanie. 

 

Na pożegnanie galeria okładek


Więcej książek na półce: Fantastyka

Księżniczka Marsa
Marsjanin
Glizdawce
Pod kopułą
Przystań Wiatrów
Zorza północna, tom I trylogii Mroczne materie
Intruz, tom I
Paragraf 5
Magia krwi
Mariach Mundi i szkatuła Midasa, tom I cyklu G.P. Taylora
Hobbit, czyli tam i z powrotem
Ostatni dzień pary
Eragon, tomy I-III
Dziedzictwo, tomy I-II
Kłamca, tomy I-IV
Kłamca 2,5: Machinomachia
Kłamca: Papież sztuk
W otchłani, tom I Śmiertelnej Odysei Beth Revis
Milion słońc, tom II Śmiertelnej Odysei Beth Revis
Cienie Ziemi,  tom III Śmiertelnej Odysei Beth Revis
Opowieść o Alvinie Stwórcy, tom I: Siódmy Syn
Opowieść o Alvinie Stwórcy, tom II: Czerwony Prorok
Opowieść o Alvinie Stwórcy, tom III: Uczeń Alvin
Opowieść o Alvinie Stwórcy, tom IV: Alvin Czeladnik
Opowieść o Alvinie Stwórcy, tom V: Płomień serca
Opowieść o Alvinie Stwórcy, tom VI: Kryształowe Miasto
Zapada cień wszystkich nocy, tom I cyklu Imperium Grozy
Październikowe dziecko, tom II cyklu Imperium Grozy
Zgromadziła się ciemność wszelaka, tom III cyklu Imperium Grozy
Nexus
Crux
Wojna Starka, tom I Trylogii Starka
Dowództwo Starka, tom II Trylogii Starka
Krucjata Starka, tom III Trylogii Starka
Red Rising: Złota krew
Red Rising: Złoty syn
Red Rising: Gwiazda zaranna
Trylogia Man of War: Wezwał nas honor
Trylogia Man of War: Honor to my
Trylogia Man of War: Bracia w chwale
W przededniu
Pożoga
Przesilenie
Gra Endera
Mówca Umarłych
Ksenocyd
Dzieci Umysłu
Ender na wygnaniu
Marsjański poślizg w czasie
Człowiek z wysokiego zamku
Xsięgi Nefasa. Trygław władca losu
Stara flota, tom I: Konstytucja
Stara flota, tom II: Wojownik
Stara flota, tom III: Wiktoria
Zgiełk Wojny - tom I
Zgiełk Wojny, tom II - W głębi strachu
Zgiełk Wojny, tom III - Cel uświęca środki
Star Wars: Nowa nadzieja - Księżniczka, łajdak i chłopak z Tatooine
Star Wars: Imperium kontratakuje - Zatem Jedi zostać chcesz?
Star Wars. Strzeż się potęgi Ciemnej Strony
Pegaz, tom I - Ogień życia
Pegaz, tom II - Walka o Olimp
Pegaz, tom III - Nowi olimpijczycy
Pegaz, tom IV - Początki Olimpu
Harry Potter i kamień filozoficzny
Harry Potter i komnata tajemnic
Harry Potter i więzień Azkabanu
Harry Potter i Czara Ognia
Harry Potter i Zakon Feniksa
Harry Potter i Książę Półkrwi
Odyssey One, tom I - Rozgrywka w ciemno
Odyssey One, tom II - W samo sedno
Odyssey One, tom III - Ostatni bastion
Odyssey One, tom IV - W ogniu wojny
Odyssey One, tom V - Król wojowników
Star Rogue. Król złodziei
Star Carrier, tom I: Pierwsze uderzenie
Star Carrier, tom II: Środek ciężkości
Star Carrier, tom III: Osobliwość
Star Carrier, tom IV: Otchłań
Star Carrier, tom V: Ciemna materia
Star Carrier, tom VI: Głębia czasu
Rubieże Imperium: Kraniec nadziei
Rubieże Imperium: Żar tajemnicy
Syndrom Everetta. Ulysses
Czarny horyzont
Czerwona mgła
Biała Reduta, tom I
Aparatus i inne opowiadania Andrzeja Pilipiuka
Szewc z Lichtenrade
Carska manierka
Reputacja
Litr ciekłego ołowiu
Wilcze leże
Wampir z M-3
Wampir z MO
Przebudzenie Lewiatana, części 1-2
Hayden War, tom I - Na srebrnych skrzydłach
Hayden War, tom II - Narodziny Walkirii
Hayden War, tom III - Walkiria w ogniu
Hayden War, tom IV - Zew Walhalli
Hayden War, tom V - Za wszelką cenę
Hayden War, tom VI - De Oppresso Liber
Kroniki czerwonej kampanii: Czarna kolonia
Kroniki czerwonej kampanii: Wilk
Star Force, tom I - Rój
Star Force, tom II - Zagłada
Star Force, tom III - Bunt
Star Force, tom IV - Podbój
Star Force, tom V - Stacja Bojowa
Star Force, tom VI - Imperium
Sebastian

Sebastian

Autor serwisu sajfaj.net i bloga popkulturka. Lubi czytać książki i od czasu do czasu wybrać się do kina na dobry film.

Kiedyś członek fandomu Star Trek w Polsce. Obecnie kibicuje Ciemniej Stronie Mocy. Z braku dobrego scifi w TV, amator książkowego świata Star Wars.

Z zamiłowania fan powieści historycznych, dobrych scifi i military sf, a ostatnio nadrabia z historią XX wieku.

Ostatnie książki

Ostatnie filmy

Ostatnie komiksy

Ostatnie seriale

wydarzenia-fb

poletko

przeczytane

obejrzane

europa-antyk

europa-korona

star wars legends

star wars nowy

potter

ender

wiek xx

prawdziwe historie

O mnie

Autor bloga popkulturka. Lubi czytać książki, oglądać dobre filmy, z natury niewolnik serialowych tasiemców. Wielki fan scifi, ale tylko wyższych lotów. Obecnie z braku dobrego scifi, amator książkowego universum Star Wars oraz wszelkiego fantasy, ponadto powieści historycznych z epoki antyku i renesansu.

więcej »

kontakt | polityka prywatności i ciasteczek

social0social01