Czerwona zaraza

Czerwona zaraza

W moje ręce wpadła ciekawa książka Dariusza Kalińskiego z serii „Ciekawostki Historyczne”. „Czerwona zaraza” porusza mało dokumentowany okres wyzwalania ziem polskich spod okupacji niemieckiej pod koniec II Wojny Światowej. Niestety obraz, który autor rysuje przed czytelnikiem znacznie odbiega od tego, jaki znamy z powszechnie lansowanej historii.

Kategoria // Historia XX wieku    12/06/2017    czytany 255 razy    Autor //    Ocena: 4+/6
Czerwona zaraza

Byłem całkiem wstrząśnięty tym, co przeczytałem już na wstępie książki. Oto radość i entuzjazm wyzwalanych Polaków rozpływał się w oka mgnieniu gdy żołnierze radzieccy okazywali się być hordą prymitywnych gwałcicieli i rabusiów, niż szlachetnych proletariuszy z kraju Rad.

Autor podzielił książkę na rozdziały zgodnie z zagadnieniami, jakie chciał poruszyć. Te najważniejsze to m.in. gwałty na miejscowej ludności, morderstwa, grabieże osobiste, czy w końcu niszczenie i wywózka przemysłu nie tylko z ziem odzyskanych, ale również z terenów II RP. Temu szaleństwu nie było końca, a bezradni Polacy mogli się tylko przyglądać.

Jest to cenne i odważne wskazanie win, jakiego za sprawą Kalińskiego mogłem doświadczyć. Za sprawą relacji ostatnich żywych świadków możemy poznać bestialstwo i zdziczenie nadciągającej ze wschodu chordy Rosjan i Azjatów, dla których każdy za linią Wisły był szkopem i należało się na nim zemścić. Jednak nie należy całej populacji naznaczać hańbą. Autor podaje wiarygodne historie mówiące o ludzkim zachowaniu żołnierzy i oficerów, którzy niejednokrotnie ocalili komuś życie lub majątek. Są to jednak przypadki odosobnione.

Efektem przyniesionej ze wschodu nienawiści i barbarzyństwa była bezsensowna śmierć około 50 tysięcy ludzi oraz więcej uprowadzonych na wschód. Także dewastacja dobytków i grabież gospodarki, która miała służyć do odbudowy zniszczonego państwa polskiego. Autor podaje, że wartość zagrabionego w latach 44-54 majątku sięgała około 54 miliardów dolarów, podczas gdy długi gierka w 1990 roku wynosiły „zaledwie” 46 miliardów USD. Jest to wyliczenie uwzględniające różnicę kursu. Ale co najważniejsze – dotyczące tylko i wyłącznie starych ziem II RP z wyłączeniem kresów.

Czytając historie z tej książki można poczuć się jak w horrorze. Ale czytelnicy posiadający przodków ze wschodu na pewno słyszeli podobne historie nie raz. Niestety, sam słyszałem o podobnych przypadkach, ale zwykle nie rozmyślam nad tym, co przechodziła moja rodzina uciekając ze wschodu. Mimo wszystko włos się jeży na głowie.

Książka warta polecenia. Niezależnie od skierowanego pod adresem wydawnictwa i autora hejtu za użyty na okładce obrazek – rzekomo promujący symbolikę totalitarną, jest solidnym źródłem popartym historiami naocznych świadków. Jest obrazem pożogi i zniszczenia, jakie zostawili po sobie najeźdźcy ze wschodu. Na podstawie zebranych materiałów każdy czytelnik może sobie sam wyrobić zdanie.


Więcej książek na półce: Historia XX wieku

Wojna domowa w Hiszpanii 1936-1939
Legenda blitzkriegu. Kampania zachodnia 1940
Pancerne admie Hitlera na froncie wschodnim
Szwajcaria i naziści. Jak alpejska republika przetrwała w cieniu III Rzeszy
Heydrich. Twarz zła
Bormann i Gestapo Müller na usługach Stalina
Paulus: Trauma Stalingradu
Dyktatorzy. Hitler i Stalin
Stalin. Nowa biografia
Hotel Ritz
Szlak nadziei. Armia Andersa. Marsz przez trzy kontynenty
Urodzony żołnierz. Czasy i życie Latty'ego Thorne'a
Żona enkawudzisty - Spowiedź Agnessy Mironowej
Kobiety wokół Stalina. Kochanki i katorżniczki
Niemiecki Katyń 1939
Dyktatura ciemniaków
Niegrzeczne Księżniczki
Pierwsze Damy II Rzeczpospolitej
Upadłe Damy II Rzeczpospolitej
Ptaki drapieżne
Epoka hipokryzji
Ostatnie imperium. Historia upadku Związku Sowieckiego
Bardzo polska historia wszystkiego
Pakt Piłsudski-Lenin
Najazd 1939. Niemcy przeciw Polsce
Pakt Ribbentrop-Beck
Generał Stalina. Życie Gieorgija Żukowa
Opcja niemiecka. Czyli jak polscy antykomuniści próbowali porozumieć się z III Rzeszą
Obłęd '44
Zapomniane ludobójstwo
Zabić arcyksięcia
Lodowe pieklo
Wytropić Eichmanna
Paryż wyzwolony
Sprawiedliwi zdrajcy. Sąsiedzi z Wołynia
Trzecia wojna światowa. Tajny plan wyrwania Polski z rąk Stalina
Czerwona zaraza
Sebastian

Sebastian

Autor serwisu sajfaj.net i bloga popkulturka. Lubi czytać książki i od czasu do czasu wybrać się do kina na dobry film.

Kiedyś członek fandomu Star Trek w Polsce. Obecnie kibicuje Ciemniej Stronie Mocy. Z braku dobrego scifi w TV, amator książkowego świata Star Wars.

Z zamiłowania fan powieści historycznych, dobrych scifi i military sf, a ostatnio nadrabia z historią XX wieku.

Ostatnie książki

Ostatnie filmy

Ostatnie komiksy

Ostatnie seriale

wydarzenia-fb

poletko

przeczytane

obejrzane

europa-antyk

europa-korona

star wars legends

star wars nowy

potter

ender

wiek xx

prawdziwe historie

O mnie

Autor bloga popkulturka. Lubi czytać książki, oglądać dobre filmy, z natury niewolnik serialowych tasiemców. Wielki fan scifi, ale tylko wyższych lotów. Obecnie z braku dobrego scifi, amator książkowego universum Star Wars oraz wszelkiego fantasy, ponadto powieści historycznych z epoki antyku i renesansu.

więcej »

kontakt | polityka prywatności i ciasteczek

social0social01