Dyktatorzy. Hitler i Stalin

Dyktatorzy. Hitler i Stalin

Jedna pozycji cyklu „Wojny i konflikty” Wydawnictwa Dolnośląskiego to opasły tom będący studium dwóch systemów dyktatorskich – najkrwawszych w historii świata, zarządzanych przez tyranów – komunistę Stalina i nazistę Hitlera.

Kategoria // Historia XX wieku    27/06/2016    czytany 466 razy    Autor //    Ocena: 4/6
Dyktatorzy. Hitler i Stalin

Richard Overy przeprowadza dokładną analizę dwóch najkrwawszych systemów totalitarnych wszech czasów. Na pozór głównym zadaniem autora było porównanie dyktatorów i zjawisk, jakie doprowadziły ich do sprawowania najwyższego urzędu. Ale to jest zaledwie czubek góry lodowej, bowiem tytuł „Dyktatorzy. Hitler i Stalin” jest niepełny, mylący. W pracy Overy’ego nie chodzi tylko o tytułowe postacie, ale o cały system totalitarny z inwentarzem.

„Dyktatorzy” to w pełni wyczerpująca temat praca, kompleksowa analiza, która szczegółowo opisuje najdrobniejsze trybiki zbrodniczych reżimów. Na 740 stronach i w 14 rozdziałach autor zawarł porównanie i analizę obu systemów. Co prawa nie skupił się bezpośrednio na tytułowych postaciach, ale dzięki porównaniu dyktatur, drogi do władzy, sztuki rządzenia i kultu jednostki, nakreślił bardzo wiarygodny obraz obu tyranów. W kolejnych rozdziałach autor skupia się na porównaniu systemów, zasady działania państwa, partii, aparatu terroru. Ciekawy jest również rozdział o budowie wyśnionej utopii, która służyła do podporządkowania życia każdego obywatela garstce decydentów partyjnych, a w ostateczności jednej konkretnej osobie. Kilka rozdziałów zostało poświęconych kulturalnym, gospodarczym i narodowym aspektom życia państwa, ze szczególnym naciskiem na wykorzystanie ich do własnych celów – zmuszania ludzi do posłuszeństwa poprzez dawkowanie wiedzy i narzucanie nowej kultury. W dalszej części robi się gorąco, gdy oba systemy wkraczają na wojenną ścieżkę, tym samym autor ukazuje mocne i słabe strony ich organizacji. W końcu najgorsze z możliwych epizodów – aparat terroru, który rozwinął do perfekcji sieci obozów przymusowej pracy i zagłady.

Richard Overy słynie z wykonywania rzetelnej pracy. Jego wcześniejsze pozycje, m.in. „Krew na śniegu. Rosja w II wojnie światowej”, „Göring. Żelazny człowiek”, „Wojna powietrzna 1939-1945”, „1939. Nad przepaścią” i „Trzecia Rzesza. Historia imperium” są idealnym przykładem historycznego opracowania doskonałego w niemal każdym calu. „Dyktatorzy” to również bardzo udane opracowania, tak charakterystyczne dla Brytyjczyków. Jednak w dobie bardziej przystępnych publikacji noszących znamiona popularnonaukowych opracowań „Dyktatorzy” wydają się niezwykle ciężkim działem. Ponad siedemset stron napisanych fachowym akademickim językiem jest swojego rodzaju granicą trudną do przebycia dla nieobeznanego z historią amatora. Ponadto skrócenie w tłumaczeniu tytułu okazało się krzywdą dla książki, gdyż jednoznacznie sugeruje, że to porównanie dyktatorów, a nie systemów totalitarnych, którymi sterowali.

Niemniej dla zainteresowanych XX wiekiem, II Wojną Światową, totalitaryzmem, Hitlerem lub Stalinem jest to powieść właściwa, zapewne nieprzeznaczona do czytania w krótkim okresie czasu.


Więcej książek na półce: Historia XX wieku

Wojna domowa w Hiszpanii 1936-1939
Legenda blitzkriegu. Kampania zachodnia 1940
Pancerne admie Hitlera na froncie wschodnim
Szwajcaria i naziści. Jak alpejska republika przetrwała w cieniu III Rzeszy
Heydrich. Twarz zła
Bormann i Gestapo Müller na usługach Stalina
Paulus: Trauma Stalingradu
Dyktatorzy. Hitler i Stalin
Stalin. Nowa biografia
Hotel Ritz
Szlak nadziei. Armia Andersa. Marsz przez trzy kontynenty
Urodzony żołnierz. Czasy i życie Latty'ego Thorne'a
Żona enkawudzisty - Spowiedź Agnessy Mironowej
Kobiety wokół Stalina. Kochanki i katorżniczki
Niemiecki Katyń 1939
Dyktatura ciemniaków
Niegrzeczne Księżniczki
Pierwsze Damy II Rzeczpospolitej
Upadłe Damy II Rzeczpospolitej
Ptaki drapieżne
Epoka hipokryzji
Ostatnie imperium. Historia upadku Związku Sowieckiego
Bardzo polska historia wszystkiego
Pakt Piłsudski-Lenin
Najazd 1939. Niemcy przeciw Polsce
Pakt Ribbentrop-Beck
Generał Stalina. Życie Gieorgija Żukowa
Opcja niemiecka. Czyli jak polscy antykomuniści próbowali porozumieć się z III Rzeszą
Obłęd '44
Zapomniane ludobójstwo
Zabić arcyksięcia
Lodowe pieklo
Wytropić Eichmanna
Paryż wyzwolony
Sprawiedliwi zdrajcy. Sąsiedzi z Wołynia
Trzecia wojna światowa. Tajny plan wyrwania Polski z rąk Stalina
Czerwona zaraza
Sebastian

Sebastian

Autor serwisu sajfaj.net i bloga popkulturka. Lubi czytać książki i od czasu do czasu wybrać się do kina na dobry film.

Kiedyś członek fandomu Star Trek w Polsce. Obecnie kibicuje Ciemniej Stronie Mocy. Z braku dobrego scifi w TV, amator książkowego świata Star Wars.

Z zamiłowania fan powieści historycznych, dobrych scifi i military sf, a ostatnio nadrabia z historią XX wieku.

Ostatnie książki

Ostatnie filmy

Ostatnie komiksy

Ostatnie seriale

wydarzenia-fb

poletko

przeczytane

obejrzane

europa-antyk

europa-korona

star wars legends

star wars nowy

potter

ender

wiek xx

prawdziwe historie

O mnie

Autor bloga popkulturka. Lubi czytać książki, oglądać dobre filmy, z natury niewolnik serialowych tasiemców. Wielki fan scifi, ale tylko wyższych lotów. Obecnie z braku dobrego scifi, amator książkowego universum Star Wars oraz wszelkiego fantasy, ponadto powieści historycznych z epoki antyku i renesansu.

więcej »

kontakt | polityka prywatności i ciasteczek

social0social01