Generał Stalina. Życie Gieorgija Żukowa

Generał Stalina. Życie Gieorgija Żukowa

„Generał Stalina. Życie Gieorgija Żukowa” to zdecydowanie jedna z lepszych biografii, na jakie trafiłem w ostatnich latach. Geoffrey Roberts podejmuje się trudu zrekonstruowania życia jednego z największych generałów Rosyjskich, zbawcę ZSRR, którego pozycja po wojnie uległa znacznemu pogorszeniu, a pamięć o nim wymazywał najpierw Stalin, potem Chruszczow.

Kategoria // Historia XX wieku    12/07/2016    czytany 458 razy    Autor //    Ocena: 6/6
Generał Stalina. Życie Gieorgija Żukowa

Za sprawą autora powstała zbudowana na faktach, obalająca mity, biografia wielkiego stratega Armii Czerwonej. Spektakularnych zwycięstw Żukowa z czasów II Wojny Światowej nawet Stalinowi nie udało się podważyć. Dlatego też pod koniec swojego życia niezwykle pastwił się nad nim.

Geoffrey Roberts odkłamuje pokrętną historię II Wojny Światowej i czasu dyktatury Stalina. Ale jak się okazało to nie tylko wielki wódź widział w Żukowie wroga. Po śmierci Stalina szefem państwa został Chruszczow, który początkowo współpracował z Żukowem, ale gdy zauważył jak jaka jest jego gwiazda, próbował zmieść go pod dywan historii.

Te zabiegi oczywiście się nie udały. Niemniej autor postawił przed sobą ogromne zadanie – przekopanie radzieckich i rosyjskich archiwów dotyczących życia Żukowa, jak i jego kariery wojskowej w ZSRR. Żukow, jako syn chłopa załapał się na I Wojnę Światową jako kawalerzysta w armii carskiej. Od tej pory jego życie się nieustannie zmienia. Poślubiony wojsku, szybko staje się przydatny. Zwłaszcza po zdziesiątkowaniu dowództwa Armii Czerwonej przez Stalina w czasach Wielkiego Terroru. Na serio dostrzeżony po udanej bitwie nad rzeką Chałchyn Goł w 1939 roku, gdzie niemal dokładnie odwzorował antyczną bitwę pod Kannami, której powtórzenie jest marzeniem niejednego stratega. Od tego momentu dla generała otwiera się droga do szybkiego awansu wojskowego i społecznego. Niewiele w jego życiu było klęsk, a te które się zdarzyły zostały umiejętnie pomniejszone przez propagandę. Zadaniem Robertsa było ukazanie kompletnej listy dokonań Żukowa – zarówno zwycięstw i porażek. To mu się udało doskonale. Autor, jako jeden z niewielu nie pomija opisu charakteru generała. Żukow słyną z tego, że był nieustępliwy oraz okrutny dla żołnierzy. W niczym nie umniejsza również jego udziału w czystkach Berii, wywózkach ludności na Syberię, oraz skandalicznych decyzjach w pierwszych latach wojny, które kosztowały życie tysięcy żołnierzy rosyjskich.

W treści znalazłem kilka błędów merytorycznych, ale chyba najbardziej rażąca jest pomyłka: „Następną ofiarą nowego przywódcy został minister spraw zagranicznych Wiaczesław Mołotow, który stracił stanowisko w 1956 roku. Jego miejsce w październiku 1957 roku zajął sam Żukow”. Oficjalna historia mówi o zajmowanym w latach 1955-1957 stanowisko minister obrony ZSRR. No chyba, że to też odkręcił Robers.

Pozycja bardzo pożądana, zwłaszcza w dobie, gdy odtajniono kolejne dokumenty po upadku ZSRR i biografia generała została w końcu ukazana w świetle autentycznych dokumentów celowo ukrywanych. Minusem jest natomiast wysoka cena.


Więcej książek na półce: Historia XX wieku

Wojna domowa w Hiszpanii 1936-1939
Legenda blitzkriegu. Kampania zachodnia 1940
Pancerne admie Hitlera na froncie wschodnim
Szwajcaria i naziści. Jak alpejska republika przetrwała w cieniu III Rzeszy
Heydrich. Twarz zła
Bormann i Gestapo Müller na usługach Stalina
Paulus: Trauma Stalingradu
Dyktatorzy. Hitler i Stalin
Stalin. Nowa biografia
Hotel Ritz
Szlak nadziei. Armia Andersa. Marsz przez trzy kontynenty
Urodzony żołnierz. Czasy i życie Latty'ego Thorne'a
Żona enkawudzisty - Spowiedź Agnessy Mironowej
Kobiety wokół Stalina. Kochanki i katorżniczki
Niemiecki Katyń 1939
Dyktatura ciemniaków
Niegrzeczne Księżniczki
Pierwsze Damy II Rzeczpospolitej
Upadłe Damy II Rzeczpospolitej
Ptaki drapieżne
Epoka hipokryzji
Ostatnie imperium. Historia upadku Związku Sowieckiego
Bardzo polska historia wszystkiego
Pakt Piłsudski-Lenin
Najazd 1939. Niemcy przeciw Polsce
Pakt Ribbentrop-Beck
Generał Stalina. Życie Gieorgija Żukowa
Opcja niemiecka. Czyli jak polscy antykomuniści próbowali porozumieć się z III Rzeszą
Obłęd '44
Zapomniane ludobójstwo
Zabić arcyksięcia
Lodowe pieklo
Wytropić Eichmanna
Paryż wyzwolony
Sprawiedliwi zdrajcy. Sąsiedzi z Wołynia
Trzecia wojna światowa. Tajny plan wyrwania Polski z rąk Stalina
Czerwona zaraza
Sebastian

Sebastian

Autor serwisu sajfaj.net i bloga popkulturka. Lubi czytać książki i od czasu do czasu wybrać się do kina na dobry film.

Kiedyś członek fandomu Star Trek w Polsce. Obecnie kibicuje Ciemniej Stronie Mocy. Z braku dobrego scifi w TV, amator książkowego świata Star Wars.

Z zamiłowania fan powieści historycznych, dobrych scifi i military sf, a ostatnio nadrabia z historią XX wieku.

Ostatnie książki

Ostatnie filmy

Ostatnie komiksy

Ostatnie seriale

wydarzenia-fb

poletko

przeczytane

obejrzane

europa-antyk

europa-korona

star wars legends

star wars nowy

potter

ender

wiek xx

prawdziwe historie

O mnie

Autor bloga popkulturka. Lubi czytać książki, oglądać dobre filmy, z natury niewolnik serialowych tasiemców. Wielki fan scifi, ale tylko wyższych lotów. Obecnie z braku dobrego scifi, amator książkowego universum Star Wars oraz wszelkiego fantasy, ponadto powieści historycznych z epoki antyku i renesansu.

więcej »

kontakt | polityka prywatności i ciasteczek

social0social01