Niegrzeczne Księżniczki

Niegrzeczne Księżniczki

Kolejna powieść z serii "Prawdziwe historie" wydawnictwa Znak już w moich rękach. Tym razem będzie o koronowanych głowach, ale tych mniej ważnych.

Kategoria // Historia XX wieku    13/04/2016    czytany 766 razy    Autor //    Ocena: 4/6
Niegrzeczne Księżniczki

Życie to nie bajka, więc nie żyły długo i szczęśliwie, albo krótko i nieszczęśliwie. Wszystkie powyższe sformułowania da się dopasować do niemal każdej kobiety z tej książki. Linda Rodriguez McRobbie podjęła się nietrudnego tematu - ponieważ w historii jest w czym przebierać. Na tapetę bierze różne damy z różnych okresów czasu - od starożytności do współczesności, ale fakt że zebrała tak bogaty panteon kobiet, a wszystkie one miały wspólny mianownik - nosiły tiary - wzbudza zainteresowanie i szacunek.

Bohaterek książki jest równo trzydzieści. A dodatkowo po kilku rozdziałach autorka przybliża krótkie historie (w formie wzmianki) o innych mniej ważnych panienkach. Z uwagi na ogromną ilość bohaterek trudno było mi się przyzwyczaić do ciągle zmieniającej się sytuacji. Z resztą każda z księżniczek opisana jest w innym tonie - to za sprawą źródeł, na bazie których pisała autorka.

Wśród bohaterek były socjopatki, intrygantki, wiedźmy, niespełnione wojowniczki, władczynie, święte, zadufane, zakochane, rozwiedzione i po prostu zawiedzione. McRobbie podaje wszystkie opisy w delikatny i ciekawy sposób. Przez co przekaz jest jasny i czytelny. Dodatkowo na końcu niektórych historii dorzuca kilka podobnych wzmianek o mniej ważnych kobietach.

Warto zwrócić uwagę na jeden fakt, że księżniczka, która zwykle kojarzy się z przepiękną suknią, tiarą i diamentami, tutaj większość kobiet nie ma z nimi nic wspólnego. Większość z nich nazywana była księżniczkami z grzeczności, bo taki przysługiwał im statut, albo po prostu bo były na równi z europejską elitą. Wiele z nich nie posiadało żadnych posiadłości czy korzyści, po prostu dobrze wyszły za mąż lub urodziły się w dobrej rodzinie.

Książka podzielona jest na siedem rozdziałów. Każdy z nich opisuje jeden z wybranych, sklasyfikowanych przez autorkę typów: wojowniczki, uzurpatorki, intrygantki, ocalone, imprezowiczki, ladacznice i wariatki. Nie do końca jestem przekonany, czy umieszczenie tylu kobiet w jednej książce to dobre rozwiązanie. Gdyby wrzucić je do jednego pokoju, to na pewno wydrapałyby sobie oczy. Niemniej sposób pisania autorki jest lekki i prosty w przekazie. Książka w sam raz dla fana historii do poczytania na wieczór lub w podróży.

Wydawnictwo jak zawsze zaskakuje oprawą. Tym razem "Prawdziwe historie" są z dopiskiem "light", ale nie zmienia to faktu, że książka wydana jest dokładnie tak jak poprzednie - twarda oprawa z kolorową okładką, na której widnieje przepiękna dama (modelka Aleksandra Głuch), z tyłu krótki opis i kilka poprzednich książek z tej serii.


Więcej książek na półce: Historia XX wieku

Wojna domowa w Hiszpanii 1936-1939
Legenda blitzkriegu. Kampania zachodnia 1940
Pancerne admie Hitlera na froncie wschodnim
Szwajcaria i naziści. Jak alpejska republika przetrwała w cieniu III Rzeszy
Heydrich. Twarz zła
Bormann i Gestapo Müller na usługach Stalina
Paulus: Trauma Stalingradu
Dyktatorzy. Hitler i Stalin
Stalin. Nowa biografia
Hotel Ritz
Szlak nadziei. Armia Andersa. Marsz przez trzy kontynenty
Urodzony żołnierz. Czasy i życie Latty'ego Thorne'a
Żona enkawudzisty - Spowiedź Agnessy Mironowej
Kobiety wokół Stalina. Kochanki i katorżniczki
Niemiecki Katyń 1939
Dyktatura ciemniaków
Niegrzeczne Księżniczki
Pierwsze Damy II Rzeczpospolitej
Upadłe Damy II Rzeczpospolitej
Ptaki drapieżne
Epoka hipokryzji
Ostatnie imperium. Historia upadku Związku Sowieckiego
Bardzo polska historia wszystkiego
Pakt Piłsudski-Lenin
Najazd 1939. Niemcy przeciw Polsce
Pakt Ribbentrop-Beck
Generał Stalina. Życie Gieorgija Żukowa
Opcja niemiecka. Czyli jak polscy antykomuniści próbowali porozumieć się z III Rzeszą
Obłęd '44
Zapomniane ludobójstwo
Zabić arcyksięcia
Lodowe pieklo
Wytropić Eichmanna
Paryż wyzwolony
Sprawiedliwi zdrajcy. Sąsiedzi z Wołynia
Trzecia wojna światowa. Tajny plan wyrwania Polski z rąk Stalina
Czerwona zaraza
Sebastian

Sebastian

Autor serwisu sajfaj.net i bloga popkulturka. Lubi czytać książki i od czasu do czasu wybrać się do kina na dobry film.

Kiedyś członek fandomu Star Trek w Polsce. Obecnie kibicuje Ciemniej Stronie Mocy. Z braku dobrego scifi w TV, amator książkowego świata Star Wars.

Z zamiłowania fan powieści historycznych, dobrych scifi i military sf, a ostatnio nadrabia z historią XX wieku.

Ostatnie książki

Ostatnie filmy

Ostatnie komiksy

Ostatnie seriale

wydarzenia-fb

poletko

przeczytane

obejrzane

europa-antyk

europa-korona

star wars legends

star wars nowy

potter

ender

wiek xx

prawdziwe historie

O mnie

Autor bloga popkulturka. Lubi czytać książki, oglądać dobre filmy, z natury niewolnik serialowych tasiemców. Wielki fan scifi, ale tylko wyższych lotów. Obecnie z braku dobrego scifi, amator książkowego universum Star Wars oraz wszelkiego fantasy, ponadto powieści historycznych z epoki antyku i renesansu.

więcej »

kontakt | polityka prywatności i ciasteczek

social0social01