Man of Steel Prequel

Man of Steel Prequel

Gdy zielone światło otrzymał nowy Superman, jasne stało się, że na rynek trafią tony zabawek oraz podobnych gadżetów promujących tego najsłynniejszego bohatera popkultury. Na ręce fanów trafiły również i inne gadżety, jak np. komiks będący prequelem do filmu.

Kategoria // Komiksy    20/08/2013    czytany 4748 razy    Autor //    Ocena: 4/6
Man of Steel Prequel

Jego lektura jest oczywiście nieobowiązkowa, mimo wszystko zapoznałem się z tym dziełkiem. Akcja komiksu rozgrywa się w Erze Ekspansji Kryptonu (jak to brzmi!), i jest w nim mały spoiler, zatem czytasz na własną odpowiedzialność.

Część pierwsza to okres „gimnazjum” młodych Kryptończyków, gdzie poznajemy Karę Zor-El z grupą kolegów wysłanych na odległą planetę z misją szkoleniową. Tam dochodzi do incydentu – jeden z nich - Dev-Em - zabija ukochanego głównej bohaterki. Szybko zostaje obezwładniony i zabrany na Krypton, a tam osądzony z wyrokiem podobnym do tego, który nałożono wiele lat później na Zoda i jego zgraję.

Część druga to okres po zakończeniu szkolenia. Kara zostaje awansowana do stopnia kapitana i otrzymuje we władanie jeden z ponad tysiąca statków, którym będzie badać kosmos. Już po starcie okazuje się, że Dev-Em uciekł ze swojego więzienia i znalazł schronienie na statku Kary. Tam zabija wszystkich pozostałych członków załogi, aby zostać sam na sam ze swoją miłością. W trakcie składania miłosnych obietnic dochodzi do walki i statek ląduje awaryjnie na Ziemi wieki przez współczesnymi czasami…

Komiks autorstwa Geoffa Johns’a, Davida S. Goyer’a oraz Zacka Snyder’a jest zaliczany do kanonu. Co prawda nie znajdziemy w nim nawet wzmianki o rodzicach Kal-Ela, ale zapewne dlatego, że Ekspansja zaczęła się tysiące lat przed wydarzeniami z filmu. Podobnie jak sam film luźno nawiązuje do komiksów, tak historia „prequela” w ogóle nie przypomina tej klasycznej epopei o Karze – nie przyleciała na Ziemię, aby opiekować się Kal-Elem, ale trafiła tam wieki przed nim. W zamian tego dowiadujemy się trochę o jej życiu na Kryptonie, funkcji i rozterkach miłosnych. Uważam, że to ostatnie można sobie było podarować, gdyż nieco psuje obraz zupełnie sterylnego i wypranego z uczuć środowiska Kryptończyków.

Znajomość historyjki z komiksu nie jest obowiązkowa, nie wnosi zbyt wiele. Wspomina jednak o pierwszym zabójstwie od pokoleń, oraz dylematem, jaki niesie z sobą ten postępek, przez co wiadomo skąd wymyślono strefę widm - aby nie zabijać „swoich”. Potwierdziła się również wersja opowieści Jor-Ela o Ekspansji i tysiącach statków wysłanych w głąb kosmosu. Superman w odkrytym na Ziemi statku znalazł dwie kapsuły – jedną z trupem, drugą pusta. Czy znaczy to, że Kara nadal żyje gdzieś na Ziemi? I kim był ten trup? Trzeci członek załogi, czy może Dev-Em?

Komiks nawiązuje również do szerokiego świata Supermana poprzez pojawienie się nazwy Thanagarian – obcej humanoidalnej rasy ze skrzydłami.

Sam komiks wygląda bardzo ciekawie. Grafiki są interesujące, realistyczne. Okładka prezentuje Karę na jednym z kryptońskich zwierzaków, ponadto widnieje na niej znak rodu El oraz tytuł zeszytu. Kilka stron nawiązuje do filmowych postaci, z resztą bardzo dokładnie oddają Kal-Ela, jego ziemskich rodziców, w końcu na ostatniej stronie pojawia się scenka z kutra rybackiego. 

Nie jest jasne, czy zamiarem autorów było rozszerzenie informacji na temat statku i Ery Ekspansji, czy może Kara faktycznie pojawi się w kolejnych filmach. Sama lub z Dev-Em?

Poczytać można tutaj


Więcej książek na półce: Komiksy

Watchmen - Strażnicy
Knight Errant, vol. 1 - Aflame
Knight Errant, vol. 2 - Deluge
Knight Errant, vol. 3 - Escape
Star Wars: Lost Tribe of The Sith - Spiral
Ultimate Spider-Man
Star Wars: Darth Maul
Star Wars: Jango Fett - Open Seasons
Man of Steel Prequel
The Old Republic Volume 3: The Lost Suns (Zaginione słońca)
Sebastian

Sebastian

Autor serwisu sajfaj.net i bloga popkulturka. Lubi czytać książki i od czasu do czasu wybrać się do kina na dobry film.

Kiedyś członek fandomu Star Trek w Polsce. Obecnie kibicuje Ciemniej Stronie Mocy. Z braku dobrego scifi w TV, amator książkowego świata Star Wars.

Z zamiłowania fan powieści historycznych, dobrych scifi i military sf, a ostatnio nadrabia z historią XX wieku.

Ostatnie książki

Ostatnie filmy

Ostatnie komiksy

Ostatnie seriale

wydarzenia-fb

poletko

przeczytane

obejrzane

europa-antyk

europa-korona

star wars legends

star wars nowy

potter

ender

wiek xx

prawdziwe historie

O mnie

Autor bloga popkulturka. Lubi czytać książki, oglądać dobre filmy, z natury niewolnik serialowych tasiemców. Wielki fan scifi, ale tylko wyższych lotów. Obecnie z braku dobrego scifi, amator książkowego universum Star Wars oraz wszelkiego fantasy, ponadto powieści historycznych z epoki antyku i renesansu.

więcej »

kontakt | polityka prywatności i ciasteczek

social0social01