The Old Republic Volume 3: The Lost Suns (Zaginione słońca)

The Old Republic Volume 3: The Lost Suns (Zaginione słońca)

Machina marketingowa produktu The Old Republic fascynuje. W Expanded Universe powstało wiele materiałów promujących grę. Najważniejsze z nich to komiksy i książki. Tym razem w moje ręce wpadł komiks będący prequelem pewnej książki.

Kategoria // Komiksy    06/11/2013    czytany 4100 razy    Autor //    Ocena: 3/6
The Old Republic Volume 3: The Lost Suns (Zaginione słońca)

Właściwie komiks, o którym piszę to nie prequel. To początek historii młodego agenta Republiki – Therona Shana. W serii komiksów The Old Republic: The Lost Suns (wydanych później zbiorczo jako The Old Republic Volume 3: The Lost Suns, a u nas przez Egmont jako Zaginione słońca) poznajemy go po raz pierwszy. Co ciekawe, w serii komiksowej TOR poznajemy wielu bohaterów. Nie ma tu przewodniego Jedi, który z zeszytu na zeszyt rozwala kolejnych Sithów. Tym razem, w zeszytach 7-11, skupiamy się na bohaterze, który z mocą nie ma nic wspólnego. Poprzez pokrewieństwo z Wielką Mistrzynią Satele Shan, dziedziczy niesamowity instynkt samozachowawczy, który w połączeniu z niezwykłym szczęściem pozwala mu wyjść cało ze wszystkich opresji. Ale tak naprawdę mam wątpliwości, czy to on jest tutaj głównych bohaterem. Bowiem pomimo obecności wszystkich postaci z późniejszego wydania książki, na plan pierwszy wybija się jego mentor – mistrz Ngani Zho. Jego opowieści poprzedzające każdy rozdział sprawiają, że cała brudna robota, jaką Theron odwala później - blednie. Zaryzykuję nawet stwierdzenie, że to Darth Mehkis, główny antagonista tytułu, staje się bardziej wyrazista niż młody agent. Ciekawe jest to, że wszystkie wątki z komiksu wydają się być ważne, z resztą sporo w nich nawiązań do wielu ciekawych publikacji ze świata TOR. Po komiks sięgnąłem, ponieważ dowiedziałem się, że w nim po raz pierwszy pojawia się Theron i ekipa, a także na krótko możemy zobaczyć w nim statek Imperium - Ascendant Spear, który w książce TOR: Zagłada jest ważnym elementem fabuły.

Świat The Old Republic wydaje mi się bardzo udanym miskem wielu ciekawych pomysłów, a co ważniejsze – takich, które się sensownie się przenikają i tworzą tak mocną sieć, którą później trudno będzie rozerwać. Niesie to jednak ze sobą niebezpieczeństwo innego rodzaju – gdy kolejne historie będą się namnażać, coraz trudniej będzie wpisać się w kanon tak, aby go nie rozwalić.

A teraz o słabych stronach: przede wszystkim kreska – postacie są jak zawsze idealne. Kobiety z pięknymi sylwetkami, faceci z nienaganną muskulaturą, starcy… no cóż… wyglądają jak typowe bajkowe dziadki-mędrcy. I ogólnie grafiki świetnie się ogląda, ale twarze wydają się być zupełnie bez wyrazu - tragedia. Na dodatek, jeśli ktoś czytał wcześniej TOR: Zagłada, jak ja to zrobiłem, to wyrobił sobie pewne zdanie na temat widniejącego na okładce Therona. W komiksach jest on mało dopracowany, przez co wypada bardzo słabo w porównaniu z książkową wersją.

Darth Mehkis to ciekawy dodatek do rodziny Sithów. Jest mroczna, w połowie mechaniczna, wygląda jak android. Co ciekawe bawi się elektroniką i tworzy nowe cuda dla Imperium, które budują jego przewagę nad Republiką. To właśnie jej „Włócznia” z TOR: Zagłada jest tak ogromną przewagą w walce z Republiką, że Theron z bandą postanawiają coś z tym zrobić. Ale mimo wszystko, technologia, którą produkowała wydaje się być kompletnie przerysowana. Jej statków nigdy nie udało się odbudować nawet tysiąc lat później! Nie mówiąc już o strasznej broni, którą tworzyła (dopiero laser Gwiazdy Śmierci można traktować jako godnego następcę). Natomiast o technologii wysysania gwiazd już nie wspomnę. Stąd mam wrażenie, że cofając się w czasie do TOR scenarzyści przeskakują się w wymyślaniu coraz to potężniejszych broni, zapominając, że w czasach Imperium Sidiousa takich cudów nie było.

W końcu ciągłe retrospekcje, które budują początki historii młodego Terona i jego (niemłodego już) mistrza. Za dużo tego!

Generalnie historia ciekawa, ale do polecenia fanom gry, albo tym, którzy chcieliby dowiedzieć się czegoś o Theronie już po przeczytaniu książki TOR: Zagłada. Wówczas komiks staje się całkiem miłym prequelem, choć wydano go wcześniej – taką wisienką na torcie. Cała seria The Old Republic jest długa i zapewne ciekawa, ale ja poprzestanę tylko na wybranych tytułach. Właśnie The Lost Suns jest takim wyjątkiem.


Więcej książek na półce: Komiksy

Watchmen - Strażnicy
Knight Errant, vol. 1 - Aflame
Knight Errant, vol. 2 - Deluge
Knight Errant, vol. 3 - Escape
Star Wars: Lost Tribe of The Sith - Spiral
Ultimate Spider-Man
Star Wars: Darth Maul
Star Wars: Jango Fett - Open Seasons
Man of Steel Prequel
The Old Republic Volume 3: The Lost Suns (Zaginione słońca)
Sebastian

Sebastian

Autor serwisu sajfaj.net i bloga popkulturka. Lubi czytać książki i od czasu do czasu wybrać się do kina na dobry film.

Kiedyś członek fandomu Star Trek w Polsce. Obecnie kibicuje Ciemniej Stronie Mocy. Z braku dobrego scifi w TV, amator książkowego świata Star Wars.

Z zamiłowania fan powieści historycznych, dobrych scifi i military sf, a ostatnio nadrabia z historią XX wieku.

Ostatnie książki

Ostatnie filmy

Ostatnie komiksy

Ostatnie seriale

wydarzenia-fb

poletko

przeczytane

obejrzane

europa-antyk

europa-korona

star wars legends

star wars nowy

potter

ender

wiek xx

prawdziwe historie

O mnie

Autor bloga popkulturka. Lubi czytać książki, oglądać dobre filmy, z natury niewolnik serialowych tasiemców. Wielki fan scifi, ale tylko wyższych lotów. Obecnie z braku dobrego scifi, amator książkowego universum Star Wars oraz wszelkiego fantasy, ponadto powieści historycznych z epoki antyku i renesansu.

więcej »

kontakt | polityka prywatności i ciasteczek

social0social01