Atlas: Doppelganger

Atlas: Doppelganger

Debiut roku, o którym wszyscy piszą, że super i wspaniałe i koniecznie należy przeczytać. No to sprawdzam.

Kategoria // Książki różne    21/03/2015    czytany 853 razy    Autor //    Ocena: 4/6
Atlas: Doppelganger

"Atlas: Doppelganger" Dominiki Słowik to coś nowego - bez dwóch zdań. Jest to powieść będąca wspomnieniem bliżej nieznanej dziewczynki, koleżanki Anny, która często pomieszkuje u dziadków na katowickim blokowisku.

Opowieść koleżanki Anny dotyczy głównie Śląska i blokowiska, na którym żyją jej dziadkowie. Miejsca jakkolwiek przytłaczające pamiętam bardzo dobrze z mojego dzieciństwa. Oczywiście na Śląsku nie byłem wcześniej niż po 2010, to jednak widziałem niezliczone blokowiska innych metropolii. A widząc jedno z nich, to tak jakby widzieć je wszystkie. Zatem opowieść autorki jest mi dobrze znana i potrafię się z nią utożsamiać, choć jestem od niej o dyszkę starszy. Ale to nie o tym jest opowieść. Blokowisko jest tylko tłem do wydarzeń.

Anna i jej koleżanka są za młode, aby pamiętać komunizm, ale z latami 90-tymi obeznane są bardzo dobrze. To z ust koleżanki słyszymy o pełnym ironii i humoru, czasie transformacji. O maluchach, polonezach, czarno-białych telewizorach i innych rzeczach, które dla młodych są dziś niepojęte, tak samo jak wspólny mianownik kasety magnetofonowej i ołówka. Ponadto Anna z koleżanką są świadkami wielu opowieści dziadka, który najwyraźniej zjeździł pół świata. Jego historie opowiadane przy każdej okazji, znoszą znamiona ponadnaturalnych opowieści fantastycznych, podkolorowane szczyptą mitu z legendą połączonego. Ale dzieci słuchają i przekazują dalej, ponieważ wszystkiemu dają wiarę traktując go jak zaprawionego w życiu guru. Z pomocą prawd niesionych w jego historyjkach starają się odnaleźć w tej szarej i przytłaczającej rzeczywistości. Jednak im dalej w las, tym więcej drzew - początkowo historyjki wydają się być całkiem prawdopodobne, ale im dłużej tego słuchamy, tym większa chęć do zidentyfikowania zioła, które pali dziadek, bowiem każda z jego opowieści jest coraz bardziej fantastyczna. Trudno określić kto ostatecznie pierwszy oderwał się od rzeczywistości - dziadek, czy też przekazujące historyjki dziewczynka. W każdym razie im dalej tym mniejszą ochotę miałem na czytanie, tym bardziej, że wiele z nich się po prostu nie łączy, ale za to szare blokowisko zaczyna nabierać kolorów…

Generalnie jestem usatysfakcjonowany. Może nie do końca tego się spodziewałem, gdyż moje pokolenie pamięta ten czas inaczej. Miło jest jednak poznać, co o nim myślały szkraby, które zdobywały podwórka, gdy my już uczyliśmy się żyć na szerokich wodach.

Czekać na więcej, czy jak?


Więcej książek na półce: Książki różne

Will Grayson, Will Grayson
Obietnica Łucji
W śnieżną noc, opowiadania o miłości
Miłość bez scenariusza
Atlas: Doppelganger
Cudowne tu i teraz
Zmierzch bohaterów
Dekameron
Polak potrafi, Polka też...
Ekonomia. To, o czym dorośli Ci nie mówią
Bajecznie bogaci Azjaci
Wstręt do tulipanów
Piękno bez konserwantów. Sekrety urody naszych prababek
Profesor Stoner
Dżentelmen w Moskwie
Sebastian

Sebastian

Autor serwisu sajfaj.net i bloga popkulturka. Lubi czytać książki i od czasu do czasu wybrać się do kina na dobry film.

Kiedyś członek fandomu Star Trek w Polsce. Obecnie kibicuje Ciemniej Stronie Mocy. Z braku dobrego scifi w TV, amator książkowego świata Star Wars.

Z zamiłowania fan powieści historycznych, dobrych scifi i military sf, a ostatnio nadrabia z historią XX wieku.

Ostatnie książki

Ostatnie filmy

Ostatnie komiksy

Ostatnie seriale

wydarzenia-fb

poletko

przeczytane

obejrzane

europa-antyk

europa-korona

star wars legends

star wars nowy

potter

ender

wiek xx

prawdziwe historie

O mnie

Autor bloga popkulturka. Lubi czytać książki, oglądać dobre filmy, z natury niewolnik serialowych tasiemców. Wielki fan scifi, ale tylko wyższych lotów. Obecnie z braku dobrego scifi, amator książkowego universum Star Wars oraz wszelkiego fantasy, ponadto powieści historycznych z epoki antyku i renesansu.

więcej »

kontakt | polityka prywatności i ciasteczek

social0social01