Cudowne tu i teraz

Cudowne tu i teraz

Powieść "Cudowne tu i teraz" stała się podstawą do scenariusza filmu o tym samym tytule w reżyserii Jamesa Ponsoldta - niezwykle przeciętnej produkcji romantycznej z 2013 roku. A jak się ma książka? Czytam wydanie z Bukowego Lasu z filmową okładką z 2015 r.

Kategoria // Książki różne    30/04/2015    czytany 1061 razy    Autor //    Ocena: +4/6
Cudowne tu i teraz

"Cudowne tu i teraz" to powieść o młodym Sutterze Kelly, rozrywkowym kolesiu, który ani myśli iść na studia i być politycznie poprawnym. Prowadzi hulaszcze życie i jest świadom tego co go czeka - jedna wielka impreza. Tymczasem, pewnego poranka budzi się na trawniku i poznaje zupełnie nudną Aimee.

Tim Tharp opisuje życie młodego balowicza, jakby to było jego własne wspomnienia. Ale jego życie nie do końca przypomina Suttera. Jest wykładowcą na Wydziale Nauk Humanistycznych Rose State College. Posiada dyplomy z University of Oklahoma oraz Brown University. Wcześniej pracował również fizycznie jako robotnik, a także jako sprzedawca w sklepie muzycznym. To właśnie "Cudowne tu i teraz" jest jego najpopularniejszą powieścią, którą wydał w 2008 roku.

Tytuł książki oddaje świetnie sposób w jaki żyje jego bohater. Liczy się tylko tu i teraz. Trudno określić w jaki sposób Sutter znalazł się na tej ścieżce, ale zapewne mają w tym udział trudne relacje z ojcem, którego praktycznie nie znał. Problemy w komunikacji ma również z matką. W powieści chodzi jednak o jego ewolucję, która przebiega pod wpływem zupełnie niespodziewanego - można by rzec - czynnika, którym jest nietypowa dziewczyna (kobieta). Sutter z typowym dla siebie podejściem stara się owinąć ją wokół palca i przygotować na dorosłe życie. Ale tymczasem to on się czegoś uczy…

Bez dwóch zdań jest to inteligentna powieść napisana łatwym językiem. Podczas czytania niebezpiecznie wciąga. Postacie napisane są bardzo dobrze, a relacje między głównymi bohaterami wiarygodne. Zdecydowanie show kradnie Sutter. Jest on postacią obok której nie można przejść obojętnie. Albo się go pokocha, albo znienawidzi. W miarę czytania postać Aimee również nabiera głębi i przeistacza się w pięknego łabędzia.

Autor przemycił w powieści typową dla dzisiejszej młodzieży prawdę - czyli wielkie wyzwanie, jakie jest dla beztroskich młodziaków wkroczenie w dorosłe życie. Młodzi ludzie u progu świata dorosłych odkrywają, że życie nie jest tak proste jakby to się wydawało. Mleko nie pochodzi z kartonów, a pieniądze nie wychodzą ze ściany. Teraz trzeba zakasać rękawy i wziąć się do roboty. Taką uniwersalną prawdę odkrywa również Sutter i stara się w tym odnaleźć.


Więcej książek na półce: Książki różne

Will Grayson, Will Grayson
Obietnica Łucji
W śnieżną noc, opowiadania o miłości
Miłość bez scenariusza
Atlas: Doppelganger
Cudowne tu i teraz
Zmierzch bohaterów
Dekameron
Polak potrafi, Polka też...
Ekonomia. To, o czym dorośli Ci nie mówią
Bajecznie bogaci Azjaci
Wstręt do tulipanów
Piękno bez konserwantów. Sekrety urody naszych prababek
Profesor Stoner
Dżentelmen w Moskwie

Ostatnie książki

Ostatnie filmy

Ostatnie komiksy

Ostatnie seriale

wydarzenia-fb

poletko

przeczytane

obejrzane

europa-antyk

europa-korona

star wars legends

star wars nowy

potter

ender

wiek xx

prawdziwe historie

O mnie

Autor bloga popkulturka. Lubi czytać książki, oglądać dobre filmy, z natury niewolnik serialowych tasiemców. Wielki fan scifi, ale tylko wyższych lotów. Obecnie z braku dobrego scifi, amator książkowego universum Star Wars oraz wszelkiego fantasy, ponadto powieści historycznych z epoki antyku i renesansu.

więcej »

kontakt | polityka prywatności i ciasteczek

social0social01