Dekameron

Dekameron

10 osób. 10 dni. I 100 opowieści. To powszechnie znana prawda o Dekameronie. A coś więcej?

Kategoria // Książki różne    26/02/2016    czytany 645 razy    Autor //    Ocena: 6/6
Dekameron

Dekameron to dzieło literackie Giovanniego Boccaccia, napisane w języku włoskim prawdopodobnie w latach 1350–1353. Jest to niezwykłe dzieło zajmujące w literaturze włoskiej takie miejsce jak choćby trylogia Sienkiewicza w polskiej. Jest to zbiór stu miłosno-erotycznych powieści napisanych podczas szalejącej zarazy. Księga ta wydana w druku dopiero ok. 1470 roku, przetrwała do dziś w całości i nadal cieszy swoją niespotykaną przemyślaną konstrukcją, inspirowała m.in. Szekspira, Musseta, Heysego.

Autor skupia się na dziesięciu szlachetnie urodzonych osobach - siedmioma kobietami i trzema mężczyznami. Spędzają oni czas w odizolowanej od reszty świata posiadłości, skrywając się z dala od szalejącej zarazy. Bohaterowie ówcześni niczym nie różnią się od współczesnych. Aby urozmaicić sobie czas zaczynają snuć opowieści przeplatane miłosnymi i erotycznymi wątkami. Wiele z tych powieści łączy się, przeplata wątkami, ale zdecydowana większość z nich dotyka przyziemnych problemów. Zwycięstwa miłości nad nienawiścią, mądrości nad głupotą, dobra nad złem. Autor nie boi się pisać o wszystkich rodzajach miłości, nie wstydzi się opisanych historii, ale nie stosuje wulgaryzmów czy pruderii. Ujmuje za serce pisząc, że wszystko co związane z człowiekiem jest piękne i naturalne. Jedna z prawd zawartych w księdze głosi, że w obliczu śmiertelnego zagrożenia warto gloryfikować życie. Są to prawdy, które podważał kościół odmawiając praw do szczęścia i samostanowienia jednostkom, przez co dzieło to znalazła się na liście ksiąg zakazanych.

Nie jest prawdą, że "Dekameron" jest rozwleczoną (bo liczącą w nowym wydaniu ponad 840 stron księgą o miłości).W opowiadaniach znajdziemy również przyziemne problemy ówczesnej ludzkości - pojedynki, walkę, współzawodnictwo, podróże, pasje, historie z życia zwykłych ludzi, historie możnych ówczesnego świata, i wiele innych. Problemy tak bardzo aktualne dla nas, ludzi XXI wieku.

Wszystko to sprawia, że "Dekameron" trafi do wszystkich. Na pewno trudno będzie przeczytać go w krótkim czasie, zapewne nie wszyscy będą chcieli przeczytać całość, a jedynie wybrane historie. Wszystkie są napisane pięknym językiem z epoki oddającym urok i wartość tego dzieła. Zapewniam, warto.

Moje wydanie "Dekameronu" pochodzi z wydawnictwa MG, które do rąk czytelnika oddało ponad 840 stronicową księgę w twardej oprawie z okładką projektu Elżbiety Chojnej. Tłumaczenie w przekładzie zmarłego w 1943 roku Edwarda Boyé jest przepiękne, wciągające, fascynujące. Czytając nie warto się śpieszyć. Jest to lektura na długie tygodnie. Delektujmy się czasem i historiami z połowy XIV wieku, a jednak do dziś aktualnych.

 

Recenzja napisana dla portalu BiblioNETka

biblionetka


Więcej książek na półce: Książki różne

Will Grayson, Will Grayson
Obietnica Łucji
W śnieżną noc, opowiadania o miłości
Miłość bez scenariusza
Atlas: Doppelganger
Cudowne tu i teraz
Zmierzch bohaterów
Dekameron
Polak potrafi, Polka też...
Ekonomia. To, o czym dorośli Ci nie mówią
Bajecznie bogaci Azjaci
Wstręt do tulipanów
Piękno bez konserwantów. Sekrety urody naszych prababek
Profesor Stoner
Dżentelmen w Moskwie
Sebastian

Sebastian

Autor serwisu sajfaj.net i bloga popkulturka. Lubi czytać książki i od czasu do czasu wybrać się do kina na dobry film.

Kiedyś członek fandomu Star Trek w Polsce. Obecnie kibicuje Ciemniej Stronie Mocy. Z braku dobrego scifi w TV, amator książkowego świata Star Wars.

Z zamiłowania fan powieści historycznych, dobrych scifi i military sf, a ostatnio nadrabia z historią XX wieku.

Ostatnie książki

Ostatnie filmy

Ostatnie komiksy

Ostatnie seriale

wydarzenia-fb

poletko

przeczytane

obejrzane

europa-antyk

europa-korona

star wars legends

star wars nowy

potter

ender

wiek xx

prawdziwe historie

O mnie

Autor bloga popkulturka. Lubi czytać książki, oglądać dobre filmy, z natury niewolnik serialowych tasiemców. Wielki fan scifi, ale tylko wyższych lotów. Obecnie z braku dobrego scifi, amator książkowego universum Star Wars oraz wszelkiego fantasy, ponadto powieści historycznych z epoki antyku i renesansu.

więcej »

kontakt | polityka prywatności i ciasteczek

social0social01