Dżentelmen w Moskwie

Dżentelmen w Moskwie

Jedna z ciekawszych książek tego roku przyszła niemal pod koniec. W październiku zaczytywałem się „Dżentelmenem w Moskwie” i co ciekawe, było dokładnie tak, jak spodziewałem się, że będzie widząc już samą okładkę.

Kategoria // Książki różne    02/11/2017    czytany 79 razy    Autor //    Ocena: 6/6
Dżentelmen w Moskwie

Okładka to słowo klucz w przypadku tej książki. Możliwie najlepiej przygotowany produkt marketingowy jaki ostatnio widziałem na rynku książek. Choć jest ona dość myląca, gdyż pięknie zadrukowana obwoluta ze skrzydełkami ukrywa szarą i bezbarwną okładkę w twardej oprawie, to jednak robiła wrażenie na wszystkich, którym pokazywałem. Ale to tylko wstęp do tego, co znajduje się w środku.

O czym jest książka? Opowiada o losach brylującego w ostentacyjnym blichtrze hrabiego Rostowa, który po przejęciu władzy w Rosji przez bolszewików został zatrzymany w areszcie domowym w hotelu Metropol, w ścisłym centrum Moskwy.

Nie ma sensu się tutaj rozpisywać o losach bohatera, czy choćby pisać zająwkę tego, co go spotkało – można się domyśleć, poza tym historia ludzi, który utknęli w radzieckim horrorze jest ogólnie dobrze znana, a i w tym przypadku było dość podobnie.

Jest to taka uniwersalna opowieść o losach ludzi zamkniętych w klatce. O zderzeniu starej Rosji z nową rzeczywistością. O przewróceniu do góry nogami świata oraz o tęsknocie za dawnymi czasami, a wszystko to ujęte w bardzo kunsztowny sposób, okraszone humorem z najwyższej półki, napisane w delikatny sposób, a jednocześnie lekkim piórem. Historia miejscami zdaje się być przerysowana do granic – sprawę z tego zdaje sobie sam autor, ale za zadanie ma podkreślenie postaci hrabiego i świata, w jakim się obracał i sposób w jaki się do niego dostosował, a był to nie lada wyczyn, bowiem śledzimy jego perypetie przez ponad trzy dekady (z przerwami, oczywiście).

Jeśli kojarzycie film Wesa Andersona „Grand Budapest Hotel” i przypadł on wam do gustu, to na pewno powinniście sięgnąć po tą książkę. Jest to bardzo podobna w formie świata umieszczonego w innym świecie. Sięgnijcie po nią koniecznie.


Więcej książek na półce: Książki różne

Will Grayson, Will Grayson
Obietnica Łucji
W śnieżną noc, opowiadania o miłości
Miłość bez scenariusza
Atlas: Doppelganger
Cudowne tu i teraz
Zmierzch bohaterów
Dekameron
Polak potrafi, Polka też...
Ekonomia. To, o czym dorośli Ci nie mówią
Bajecznie bogaci Azjaci
Wstręt do tulipanów
Piękno bez konserwantów. Sekrety urody naszych prababek
Profesor Stoner
Dżentelmen w Moskwie
Sebastian

Sebastian

Autor serwisu sajfaj.net i bloga popkulturka. Lubi czytać książki i od czasu do czasu wybrać się do kina na dobry film.

Kiedyś członek fandomu Star Trek w Polsce. Obecnie kibicuje Ciemniej Stronie Mocy. Z braku dobrego scifi w TV, amator książkowego świata Star Wars.

Z zamiłowania fan powieści historycznych, dobrych scifi i military sf, a ostatnio nadrabia z historią XX wieku.

Ostatnie książki

Ostatnie filmy

Ostatnie komiksy

Ostatnie seriale

wydarzenia-fb

poletko

przeczytane

obejrzane

europa-antyk

europa-korona

star wars legends

star wars nowy

potter

ender

wiek xx

prawdziwe historie

O mnie

Autor bloga popkulturka. Lubi czytać książki, oglądać dobre filmy, z natury niewolnik serialowych tasiemców. Wielki fan scifi, ale tylko wyższych lotów. Obecnie z braku dobrego scifi, amator książkowego universum Star Wars oraz wszelkiego fantasy, ponadto powieści historycznych z epoki antyku i renesansu.

więcej »

kontakt | polityka prywatności i ciasteczek

social0social01