Profesor Stoner

Profesor Stoner

Przyznam, że książkę kupiłem w ciemno. Dla okładki. Spodziewałem się biografii amerykańskiego profesora. Faktycznie – dostałem autobiografię. Tylko fikcyjnej postaci. Ale to akurat bardzo trudno odróżnić i przede wszystkim warto było przeczytać.

Kategoria // Książki różne    15/02/2017    czytany 360 razy    Autor //    Ocena: +4/6
Profesor Stoner

Autor książki, John Williams, to nie znany kompozytor, autor m.in. muzyki do Gwiezdnych Wojen. To jeden z najbardziej poczytnych autorów amerykańskich drugiej połowy XX wieku. Williams pracował na Uniwersytecie Denver, stąd zaczerpnął informacje niezbędne do budowy świata książkowego - o środowisku pracy swojego bohatera. Jego postać jest fikcyjna tylko na pierwszy rzut oka. Autor stworzył postać niezwykle przeciętną, ale niepokojąco naturalną oraz powieść, która oddaje każdy aspekt życia codziennego miliardów ludzi. Jest tu prawdziwe dorosłe życie, walka akademicka, której również Williams zapewne był nie raz świadkiem (i jest to jeden z ciekawszych wątków powieści). Można go porównać do Dynastii w wersji akademickiej.

Pozostałe wątki kręcą się wokół bardzo przeciętnego życia Stonera. Bohater spędza pracowite dzieciństwo, następnie zagłębia się w studia pełne wyrzeczeń, po których żeni się z Edith, stawiając krok który nie do końca został przemyślany. Oczkiem w głowie staje się jego córeczka, ale bez opieki rodzinnej wkrótce sama popadnie w marazm. Sam poświęca się karierze naukowej, by następnie wejść do świata nauki i toczyć niekończące się boje na uczelni, w międzyczasie wdając się w romans z koleżanką z pracy. I tak aż do śmierci jego życie naznaczone jest smutkiem i cierpieniem.

„Profesor Stoner” to piękna i genialna powieść o życiu i cierpieniu, które jest udziałem nas wszystkich. Pochłaniając kolejne rozdziały zastanawiałem się jak można być takim pechowcem, człowiekiem tak obojętnym, by niczego z życia nie wyciągnąć. I zgadnij co? Niemal każdy z nas ma takie życie, a większość z nas nie ma odwagi, by coś zmienić, więc podąża ślepo w strumieniu z całą resztą z czasem porzucając sens życia i współczucie na rzecz ignorancji i obojętności. To właśnie typowy przykład przemijania bez śladu, jakiego stajemy się częścią.


Więcej książek na półce: Książki różne

Will Grayson, Will Grayson
Obietnica Łucji
W śnieżną noc, opowiadania o miłości
Miłość bez scenariusza
Atlas: Doppelganger
Cudowne tu i teraz
Zmierzch bohaterów
Dekameron
Polak potrafi, Polka też...
Ekonomia. To, o czym dorośli Ci nie mówią
Bajecznie bogaci Azjaci
Wstręt do tulipanów
Piękno bez konserwantów. Sekrety urody naszych prababek
Profesor Stoner
Dżentelmen w Moskwie
Sebastian

Sebastian

Autor serwisu sajfaj.net i bloga popkulturka. Lubi czytać książki i od czasu do czasu wybrać się do kina na dobry film.

Kiedyś członek fandomu Star Trek w Polsce. Obecnie kibicuje Ciemniej Stronie Mocy. Z braku dobrego scifi w TV, amator książkowego świata Star Wars.

Z zamiłowania fan powieści historycznych, dobrych scifi i military sf, a ostatnio nadrabia z historią XX wieku.

Ostatnie książki

Ostatnie filmy

Ostatnie komiksy

Ostatnie seriale

wydarzenia-fb

poletko

przeczytane

obejrzane

europa-antyk

europa-korona

star wars legends

star wars nowy

potter

ender

wiek xx

prawdziwe historie

O mnie

Autor bloga popkulturka. Lubi czytać książki, oglądać dobre filmy, z natury niewolnik serialowych tasiemców. Wielki fan scifi, ale tylko wyższych lotów. Obecnie z braku dobrego scifi, amator książkowego universum Star Wars oraz wszelkiego fantasy, ponadto powieści historycznych z epoki antyku i renesansu.

więcej »

kontakt | polityka prywatności i ciasteczek

social0social01