W śnieżną noc, opowiadania o miłości

W śnieżną noc, opowiadania o miłości

Przezabawne są czasem wydania filmów lub książek na konkretne okoliczności. Choć w okolicach świąt (Boże Narodzenie, Walentynki, Halloween) zdecydowanie więcej pojawia się filmów, to dziś z dumą mogę zaprezentować książkę wydawnictwa Bukowy Las.

Kategoria // Książki różne    27/11/2014    czytany 1878 razy    Autor //    Ocena: +4/6
W śnieżną noc, opowiadania o miłości

Książka "W śnieżną noc" trafiła do sprzedaży 19 listopada 2014, czyli z takim wyprzedzeniem, aby można było się zaczytać w opowieści. W innym wypadku można podarować ją w prezencie pod choinkę i również będzie ok!

Jest to mała antologia, w której skład wchodzą trzy opowiadania - zimowo-świąteczne. Nie da się ukryć, że owiane są mgiełką świątecznego klimatu, który udziela się podczas czytania. Akcja wszystkich opowiadań rozgrywa się w małym miasteczku Gracetown, które przypomina typowe amerykańską mieścinę z filmów i seriali, całą w ozdobach świątecznych i światełkach.

Każde opowiadanie zostało napisane przez innego autora, są one mimo to ze sobą powiązane. Akcja rozgrywa się we wspomnianym Gracetown - chyba bardziej wymownej nazwy znaleźć by się nie mogło, które zostaje w wigilię odcięte od świata z powodu… śnieżycy. Śnieg, który zwykle wygląda uroczo, ale w nadmiarze może solidnie utrudnić życie społeczności. Mieszkam we Wrocławiu, i jak tylko spadną pierwsze płatki śniegu, to włodarze wydają komunikat, że "zostali zaskoczeni przez zimę" - uwierzcie mi, wiem co to znaczy.

Autorami opowiadań są Maureen Johnson, John Green oraz Lauren Myracle. Każde z opowiadań ma około 100 stron i czyta się je bardzo miło, Ale także jest inne od poprzedniego. Przyznam, że autorzy są mi mało znani, ale mają na swoim koncie minimum 15 tytułów. Musiałam posłużyć się wyszukiwarką, aby zapoznać się z ich biografiami.

Każde opowiadanie jest napisane w innym stylu, z innego punktu widzenia. Najbardziej do gustu przypadł mi "Bożonarodzeniowy Cud Pomponowy" ponieważ autor napisał bardzo lekką historyjkę naszpikowaną humorem - John Green słynie z tego, że ma luźne podejście do życia. Z tyłu książki znajdziemy nawet polecane przez wydawnictwo książki autora. Z kolei opowiadanie Maureen Johnson "Podróż wigilijna" jest typowym romantycznym akcentem każdych świąt, więc i tutaj nie mogło go zabraknąć. Trzecie opowiadanie Lauren Myracle "Święta patronka świnek" jest ostatnim i łączy najwięcej wątków pozostałych opowiadań. Im dalej w Bukowy Las, tym więcej zazębiających się elementów, które pięknie spajają historie książkowych bohaterów.

Nie da się jednak ukryć, że bohaterowie są nieco sztampowi, ale charyzmatyczni i w pewien sposób ze sobą powiązani. Wszyscy utknęli w Gracetown w wigilijną noc z dala od swoich bliskich. Jest to świetny sposób na ukazanie ducha świąt - każdy z nich ma okazję na nawiązanie bliższych relacji, pogodzenia się, uczczenia tego pięknego dnia, który nie tylko polega na ubieraniu choinki i wyścigu na obdarowywanie prezentami. Z całego marazmu świąt wyróżnia ich tylko kilka cech, które autorzy dorzucają, aby stworzyć namiastkę oryginalnych postaci - także są to historie nie do końca na modłę bożonarodzeniowych przebojów.

Polecam, jest to świetna powieść na podgrzanie świątecznej atmosfery. Zabawna i romantyczna, ale także wiarygodna z przesłaniem i nadzieją.


Więcej książek na półce: Książki różne

Will Grayson, Will Grayson
Obietnica Łucji
W śnieżną noc, opowiadania o miłości
Miłość bez scenariusza
Atlas: Doppelganger
Cudowne tu i teraz
Zmierzch bohaterów
Dekameron
Polak potrafi, Polka też...
Ekonomia. To, o czym dorośli Ci nie mówią
Bajecznie bogaci Azjaci
Wstręt do tulipanów
Piękno bez konserwantów. Sekrety urody naszych prababek
Profesor Stoner
Dżentelmen w Moskwie
Nina X

Nina X

Fanka wszystkiego co ma dobrą fabułę :)
Uwielbia porywające seriale z nietuzinkową fabułą - tym bardziej, że dziś o takie trudno.
Prywatnie lubi czytać i tulić koty.

Ostatnie książki

Ostatnie filmy

Ostatnie komiksy

Ostatnie seriale

wydarzenia-fb

poletko

przeczytane

obejrzane

europa-antyk

europa-korona

star wars legends

star wars nowy

potter

ender

wiek xx

prawdziwe historie

O mnie

Autor bloga popkulturka. Lubi czytać książki, oglądać dobre filmy, z natury niewolnik serialowych tasiemców. Wielki fan scifi, ale tylko wyższych lotów. Obecnie z braku dobrego scifi, amator książkowego universum Star Wars oraz wszelkiego fantasy, ponadto powieści historycznych z epoki antyku i renesansu.

więcej »

kontakt | polityka prywatności i ciasteczek

social0social01