Will Grayson, Will Grayson

Will Grayson, Will Grayson

Nakładem wydawnictwa Bukowy Las pojawiło się na rynku ostatnio dużo książek napisanych przez Johna Greena. Tym razem dopadłam napisaną w duecie z Davidem Levithanem powieść "Will Grayson, Will Grayson".

Kategoria // Książki różne    05/03/2015    czytany 1069 razy    Autor //    Ocena: 4/6
Will Grayson, Will Grayson

Jedna z bardziej docenianych powieści autorów XXI wieku teraz wydana również w Polsce dzięki wydawnictwu Bukowy Las.

Greena znam już od dłuższego czasu. Jego powieści "Gwiazd naszych wina" oraz "Papierowe miasta" przypadły mi do gustu, a niedawno pisałam o antologii "W śnieżną noc", gdzie pojawiło się jego opowiadanie. O Davidzie Levithanie nadal wiem niewiele, ale sposób w jaki pisze jest dla mnie bardzo interesujący.

Jak można wywnioskować z tytułu, książka opowiada o losach Willa Graysona. A właściwie dwóch osób o identycznym imieniu i nazwisku. Tych dwóch chłopców poznaje się zupełnie przypadkowo. Podobni, a jednak zupełnie inni - pierwszy jest cichy i skryty przepraszający za to, że żyje (postać dość charakterystyczna dla Greena). Drugi - sarkastyczny, popadający w depresję nielubiany przez nikogo ukrywający się gej. Od tego przypadkowego spotkania ich życia już nigdy nie będą takie same.

Obie części są nierówne - widać to już na pierwszy rzut oka. Green posługuje się bardzo wyniosłym językiem, że wiele słów trzeba sprawdzać na bieżąco w słowniku. Z kolei Levithan włożył w swoją postać wiele uczuć i dopieścił go do perfekcji - jego Will jawi się jako osoba codziennie wstająca z łóżka po to, aby walczyć z przytłaczającymi go przeciwnościami losu. Właśnie jego Will podoba mi się bardziej. Obie części zapewniają wiele rozrywki wywołując śmiech, czasem skłaniają do łez, przemyśleń na temat życia, m.in. nad naturą człowieka i tym, czy zmiana po pewnym okresie życia jest jeszcze możliwa, ale ponad wszystko mówi wiele o przyjaźni między ludźmi. O czym niestety w dzisiejszych czasach zapominamy.

Jak wskazałam wcześniej - jest w powieści znacznie rozbudowany wątek homoseksualny, ponieważ mamy tutaj aż dwóch ważnych bohaterów o takiej orientacji, a ponadto jeszcze drugoplanowych. Będzie to zatem dobra lekcja tolerancji dla czytelników i domyślam się, że dla wielu z nich będzie to próba - czy doczytają powieść do końca, czy porzucą ją jak tylko połączą wątki.

Polecam, ponieważ jest to bardzo dobrze napisana lekka i dająca do myślenia powieść o dzisiejszym życiu nastolatków, przyjaźni, miłości i tolerancji właśnie. Dla osób w wieku młodzieńczych - bo głównie do nich jest kierowana - może być użytecznym drogowskazem w poszukiwaniu samego siebie i drogi do przytłaczającego świata.


Więcej książek na półce: Książki różne

Will Grayson, Will Grayson
Obietnica Łucji
W śnieżną noc, opowiadania o miłości
Miłość bez scenariusza
Atlas: Doppelganger
Cudowne tu i teraz
Zmierzch bohaterów
Dekameron
Polak potrafi, Polka też...
Ekonomia. To, o czym dorośli Ci nie mówią
Bajecznie bogaci Azjaci
Wstręt do tulipanów
Piękno bez konserwantów. Sekrety urody naszych prababek
Profesor Stoner
Dżentelmen w Moskwie

Ostatnie książki

Ostatnie filmy

Ostatnie komiksy

Ostatnie seriale

wydarzenia-fb

poletko

przeczytane

obejrzane

europa-antyk

europa-korona

star wars legends

star wars nowy

potter

ender

wiek xx

prawdziwe historie

O mnie

Autor bloga popkulturka. Lubi czytać książki, oglądać dobre filmy, z natury niewolnik serialowych tasiemców. Wielki fan scifi, ale tylko wyższych lotów. Obecnie z braku dobrego scifi, amator książkowego universum Star Wars oraz wszelkiego fantasy, ponadto powieści historycznych z epoki antyku i renesansu.

więcej »

kontakt | polityka prywatności i ciasteczek

social0social01