Upadłe Damy II Rzeczpospolitej

Upadłe Damy II Rzeczpospolitej

"Upadłe Damy II Rzeczpospolitej" to wyciąg z kronik przybliżający szerzej okryte hańbą kobiety brylujące na łamach gazet w latach trzydziestych XX wieku. Kamil Janicki wybrał osiem z nich, aby ukazać niezwykłe antybohaterki tamtych lat.

Kategoria // Historia XX wieku    12/02/2015    czytany 2027 razy    Autor //    Ocena: 5/6
Upadłe Damy II Rzeczpospolitej

Kamil Janicki skoncentrował się na ośmiu kobietach - właściwie jedną z nich opisuje już w prologu, ale odbija ona tak wielkie znamię w ówczesnym świecie obyczajowym, że staje się symbolem w prowadzonych kolejnych sprawach, w których mowa o morderstwach.

Książkę trudno zakwalifikować do konkretnego gatunku. Najbliższa jest literaturze faktu, ponieważ podawane w niej informacje bazują na autentycznych wygrzebanych w archiwach materiałach. Jednak z uwagi na niezwykły dar autora do opisywania wydarzeń oczami bohaterek, książka ta może spokojnie aspirować do gatunku powieści kryminalno-detektywistycznej. Plastyczny język autora sprawia, że osiem krótkich spraw czyta się jak antologię opowiadań, w której poznajemy bohaterów i ich życie codzienne, a następnie w atmosferze emocji zbieramy kolejne poszlaki, aby ostatecznie wydać osąd w ważnej sprawie obyczajowej.

Książka jest kompilacją materiałów archiwalnych, artykułów, prac naukowych, cytatów i opowieści świadków tamtych czasów, które to pozwoliły autorowi na przedstawienie sylwetek kobiet i prześledzenie ich historii oraz motywów mających wpływ na popełnione zbrodnie. Nie wszystkie z nich są morderczyniami - inne to prowadzące na szeroką skalę wyłudzaczki, szantażystka czy przedsiębiorcza burdel-mama. Ale każda z nich zostaje gruntownie prześwietlona na potrzeby tej kompilacji faktów i domysłów. Autor prześwietla dokładnie historię związaną z konkretną kobietą - najpierw zdaje relację tak jak przedstawiały ją ówczesne media i ludzie. Następnie w wyniku żmudnych i kompletnych badań historycznych przedstawia historię tak jak zdarzyła się naprawdę. Rzecz jasna w każdym przypadku sądy osądziły konkretny przypadek w oparciu o zebrane materiały, które można poświadczyć zgodnie ze stanem źródeł - niestety w każdym przypadku różniły się one znacznie od podawanych przez media (głównie brukowe gazety takie jak "Ilustrowany Kuryer Codzienny", "Dziennik Poznański", "Nowy Dziennik" czy w końcu znany w całym kraju "Tajny Detektyw").

Jak się okazuje media ówczesne wcale nie różniły się od tych znanych współcześnie. Każda sensacja była dla nic pożywką, a długo podtrzymywana i rozdmuchiwana była tematem na tygodnie. Sam fakt, że ludzie zamieszani w popularne sprawy woleli iść do redakcji i tam próbować swoich sił w przedstawieniu faktów niż dochodzić swoich spraw w sądzie - świadczy wymownie o tym, kto kształtował wówczas informacje.

Mnie najbardziej spodobał się jednak sposób w jaki Janicki przedstawia społeczeństwo lat trzydziestych XX wieku. Wielokrotnie odwołuje się do informacji dotyczących struktury społecznej, przedstawia w sposób bardzo wiarygodny obywateli wielu warstw, rodziny oskarżonych i ich ofiar. Ciekawi także strategia oskarżenia i obrony - argumentacja obu stron, która pomogła podjąć sądowi lub ławnikom taką a nie inną decyzję. Ale nader wszystko autor wiele czasu poświęcił na przedstawienie szkiców psychologicznych oskarżonych kobiet, które sporządzali wówczas psychologowie sądowi. Inna bardzo ciekawa sprawa to informacje na temat technik i procedur stosowanych oraz rozwijanych nowych nauk mających pomóc w badaniu dowodów i ujmowaniu winnych. Autor bawi się tekstem, co mu się chwali. Każdy rozdział bazuje na tytule znanego filmu, a następnie wstęp do sprawy jest napisany w luźny i zabawny sposób, co sprawia, że czyta się go z wielkim zainteresowaniem.

Kolejna bardzo udana książka historyczna przybliżająca trudne dzieje międzywojnia nawet najbardziej opornym czytelnikom, będąca zarazem kompilacją szczegółowo i rzetelnie zebranych informacji. Książka rzuca nowe światło na temat roli kobiet, o której powszechnie wiadomo tyle, że prowadziły domy, zajmowały się dziećmi i żyły w cieniu wszechwładnych mężczyzn. Z tą różnicą, że sława zdobyta przez owe panie jest bardzo wątpliwa.


Więcej książek na półce: Historia XX wieku

Wojna domowa w Hiszpanii 1936-1939
Legenda blitzkriegu. Kampania zachodnia 1940
Pancerne admie Hitlera na froncie wschodnim
Szwajcaria i naziści. Jak alpejska republika przetrwała w cieniu III Rzeszy
Heydrich. Twarz zła
Bormann i Gestapo Müller na usługach Stalina
Paulus: Trauma Stalingradu
Dyktatorzy. Hitler i Stalin
Stalin. Nowa biografia
Hotel Ritz
Szlak nadziei. Armia Andersa. Marsz przez trzy kontynenty
Urodzony żołnierz. Czasy i życie Latty'ego Thorne'a
Żona enkawudzisty - Spowiedź Agnessy Mironowej
Kobiety wokół Stalina. Kochanki i katorżniczki
Niemiecki Katyń 1939
Dyktatura ciemniaków
Niegrzeczne Księżniczki
Pierwsze Damy II Rzeczpospolitej
Upadłe Damy II Rzeczpospolitej
Ptaki drapieżne
Epoka hipokryzji
Ostatnie imperium. Historia upadku Związku Sowieckiego
Bardzo polska historia wszystkiego
Pakt Piłsudski-Lenin
Najazd 1939. Niemcy przeciw Polsce
Pakt Ribbentrop-Beck
Generał Stalina. Życie Gieorgija Żukowa
Opcja niemiecka. Czyli jak polscy antykomuniści próbowali porozumieć się z III Rzeszą
Obłęd '44
Zapomniane ludobójstwo
Zabić arcyksięcia
Lodowe pieklo
Wytropić Eichmanna
Paryż wyzwolony
Sprawiedliwi zdrajcy. Sąsiedzi z Wołynia
Trzecia wojna światowa. Tajny plan wyrwania Polski z rąk Stalina
Czerwona zaraza
Sebastian

Sebastian

Autor serwisu sajfaj.net i bloga popkulturka. Lubi czytać książki i od czasu do czasu wybrać się do kina na dobry film.

Kiedyś członek fandomu Star Trek w Polsce. Obecnie kibicuje Ciemniej Stronie Mocy. Z braku dobrego scifi w TV, amator książkowego świata Star Wars.

Z zamiłowania fan powieści historycznych, dobrych scifi i military sf, a ostatnio nadrabia z historią XX wieku.

Ostatnie książki

Ostatnie filmy

Ostatnie komiksy

Ostatnie seriale

wydarzenia-fb

poletko

przeczytane

obejrzane

europa-antyk

europa-korona

star wars legends

star wars nowy

potter

ender

wiek xx

prawdziwe historie

O mnie

Autor bloga popkulturka. Lubi czytać książki, oglądać dobre filmy, z natury niewolnik serialowych tasiemców. Wielki fan scifi, ale tylko wyższych lotów. Obecnie z braku dobrego scifi, amator książkowego universum Star Wars oraz wszelkiego fantasy, ponadto powieści historycznych z epoki antyku i renesansu.

więcej »

kontakt | polityka prywatności i ciasteczek

social0social01