Autobiografia Stalina

Autobiografia Stalina

Zupełnie niedawno postanowiłem zainteresować się tematem Stalina z uwagi na dwie poważne prace na jego temat. „Stalin. Nowa biografia” autorstwa Olega Khlevniuka oraz „Dyktatorzy. Hitler i Stalin” Richarda Overa. Obie pozycje zmusiły mnie po sięgnięcie po bardziej lekką literaturę, ale o identycznej tematyce – „Autobiografia Stalina” Richarda Lourie może mrozić krew w żyłach, ale mnie głównie rozbawiła.

Kategoria // Reportaż, dokument, biografia    19/06/2016    czytany 439 razy    Autor //    Ocena: 5/6
Autobiografia Stalina

Na temat tyrana wszechczasów napisano już niemal wszystko. Wiele z tych prac napisanych zostało na zlecenie pierwszego towarzysza, inne przez jego wrogów politycznych, pozostałe to obiektywne prace w oparciu o szczątkowo dostępne materiały. Właściwie to trudna praca pisać o kimś, kto nie chce by o nim pisano, zatem kto inny jak pisarz mógłby nakreślić dobrą książkę o takiej postaci?

Oczywiście autor „Autobiografii Stalina” – Richard Lourie, nie ukrywa, że napisana przez niego historia nie jest autentyczną biografią, ale bazuje na powszechnie znanych faktach, które autor uzupełnia własnymi elementami próbując – z resztą bardzo udanie – wejść w umysł psychopaty, masowego mordercy.

W tej powieści Stalin skupia się na historii pomiędzy Wielkim Terrorem a rozpoczęciem inwazji Niemiec na Rosję w czerwcu 1941 r. Przeplata ją co pewien czas wspomnieniami z dzieciństwa, młodości i czasów rewolucji (1905 i 1917 r.), kiedy krok po kroku wspinał się na sam szczyt sowieckiego łańcucha dowodzenia. Wszystkie opowieści przedstawione są z punktu widzenia wodza, ale konkretnie związane z jedną ważną postacią – Lwem Trockim, którego Stalin uważał za swojego największego konkurenta po śmierci Lenina. Był świadom, że Trocki nawet na wygnaniu jest groźnym pretendentem do władzy w Związku i sam powoli próbuje go ośmieszyć w swojej autobiografii. Stalin zatem powoli planując zamach na tego prominentnego działacza opisuje przygotowania krok po kroku w swojej autobiografii przy okazji szydząc z niego.

Powieść Louriego to bardzo ciekawy przypadek. Nie jest tajemnicą, że to literacka fikcja, bo przecież żaden dyktator nie opisał swojego życia przytaczając ze szczegółami wszystkie gry, które prowadził przeciwko ludziom, morderstwa, które zlecił i procesy, które planował. Z drugiej strony portret Stalina naszkicowany przez autora oddaje pełne szaleństwo, jakie cechowało sowieckiego dyktatora w drodze po władzę i jeszcze na długo potem. A co niezwykle ciekawe w tej książce, że wywodowi Stalina towarzyszy ciągłe napięcie. Jego historia, jak i losy jego wrogów są przecież dobrze znane. Niemniej jednak czytając o kolejnych ofiarach, które posyłał na śmierć, jak i eliminował z otoczenia Torckiego kolejnych jego ludzi, napawają wstrętem i obrzydzeniem. Ale powieść ma także dużą zaletę – to sposób w jaki Stalin opisuje kolejne etapy swojego życia. Czytając o kolejnych historyjkach odkrywane są naszpikowane czarnym humorem myśli Stalina.

„Jeśli po dobrym dymku przyniosą mi listę wrogów ludu przeznaczonych do rozstrzelania i jeśli zauważę znajome nazwisko, mogę napisać własnoręcznie, że daną osobę należy zesłać do obozu, natomiast gdy nieprzyjemna fajka zepsuła mi nastrój, podpisuję listę, nawet na nią nie patrząc. (…) Toteż na liście przy nazwisku Jurija Griszyna, który zawsze znał najnowsze dowcipy, piszę: „Dziesięć lat”. W ten sposób robię aluzję do dowcipu:
Nowy więzień przybywa do celi i pytają go:
-Jaki dali ci wyrok?
- Piętnaście lat – powiada.
- Za co? – pytają.
- Za nic – odpowiada.
- Nie może być. – mówią – za nic dają dziesięć."

I to z takim wisielczym humorem mamy do czynienia przez całą powieść. Nawet w miejscach, gdy „Stalin” kipi złością i wielce wyżywa się na Trockim, zawsze znajdzie linijkę tekstu, by dosadnie zażartować.

„Autobiografia Stalina” to przystępna dla zwykłego człowieka opowieść o szaleństwie dyktatury Józefa Dżugaszwiliego. Powieść utrzymana w bardzo dobrym stylu, niezwykle spójna z rzeczywistą wiedzą, którą znamy na temat dyktatora. Moja książka to drugie polskie wydanie z 2013 roku, ale powieść ta jest dużo starsza.

Richard Laurie to człowiek, którego historia życia mogłaby być równie pasjonująca. Był m.in. kierowcą szefa mafii w Bostonie, podróżował po Rosji, oskarżono go o szpiegostwo, z dworca zabrano prosto na przesłuchanie, pił wino w starym domu Stalina w Gori, wieloletni korespondent „The Moscow Times”, uczeń i przyjaciel Czesława Miłosza, oryginalny twórca.


Więcej książek na półce: Reportaż, dokument, biografia

Kobiety Wojny Dwu Róż
Kobiety, które zawładnęły Europą - najpotężniejsze królowe
Dior i ja - Autobiografia Christiana Diora
Marilyn Monroe. Za kulisami
Jamie Dornan. Wszystkie jego twarze
Zabijemy albo pokochamy. Opowieści z Rosji
Karuzela z Madonnami
Maria Callas. Primadonna stulecia
Księżniczka po przejściach. Nie tylko o Gwiezdnych Wojnach
Zabić. Mordy polityczne w PRL
Narodziny Potęgi
Polskie Imperium. Wszystkie kraje podbite przez Rzeczpospolitą
Mój siąsiad islamista
Jaruzelski. Życie paradoksalne
Historia Bez Cenzury
Historia Bez Cenzury 2
Żywe trupy. Prawdziwa historia zombie
Pierwsze damy Ameryki
Żony astronautów
Edward Gierek: Przerwana dekada
Autobiografia Stalina
Elżbieta II. O czym nie mówi królowa?
Stuhrmówka. Czyli gen wewnętrznej wolności
Nienachalna z urody
Antropologia wojny
Bismarck. Żelazny Kanclerz
Łukaszenka. Niedoszły car Rosji
Lekko Stronniczy - jeszcze więcej
Fighterzy. Najlepsi polscy wojownicy
Gwiezdne Wojny. Jak podbiły wszechświat
Pod prąd
Życie w średniowiecznym zamku
Najpiękniejsze kobiety z obrazów
Elon Musk. Biografia twórcy PayPala, Tesli, SpaceX
Dziewczyny z Solidarności
Dziewczyny z powstania
Dziewczyny wojenne
Kobiety dyktatorów
Kobiety dyktatorów 2
Ostatnie dni dyktatorów
Dziewczyny z Syberii
Dzieci dyktatorów
Sebastian

Sebastian

Autor serwisu sajfaj.net i bloga popkulturka. Lubi czytać książki i od czasu do czasu wybrać się do kina na dobry film.

Kiedyś członek fandomu Star Trek w Polsce. Obecnie kibicuje Ciemniej Stronie Mocy. Z braku dobrego scifi w TV, amator książkowego świata Star Wars.

Z zamiłowania fan powieści historycznych, dobrych scifi i military sf, a ostatnio nadrabia z historią XX wieku.

Ostatnie książki

Ostatnie filmy

Ostatnie komiksy

Ostatnie seriale

wydarzenia-fb

poletko

przeczytane

obejrzane

europa-antyk

europa-korona

star wars legends

star wars nowy

potter

ender

wiek xx

prawdziwe historie

O mnie

Autor bloga popkulturka. Lubi czytać książki, oglądać dobre filmy, z natury niewolnik serialowych tasiemców. Wielki fan scifi, ale tylko wyższych lotów. Obecnie z braku dobrego scifi, amator książkowego universum Star Wars oraz wszelkiego fantasy, ponadto powieści historycznych z epoki antyku i renesansu.

więcej »

kontakt | polityka prywatności i ciasteczek

social0social01