Dior i ja - Autobiografia Christiana Diora

Dior i ja - Autobiografia Christiana Diora

Oto jest - pierwsza biografia na moim blogu, ale nie w kolekcji. Na pierwszy ogień poszły wspomnienia światowego projektanta mody Christiana Diora, który we własnej autobiografii opisuje początki własnego Domu Mody.

Kategoria // Reportaż, dokument, biografia    09/10/2014    czytany 1770 razy    Autor //    Ocena: 5/6
Dior i ja - Autobiografia Christiana Diora

Christian Dior (1905–1957) to jeden z  największych projektantów mody w historii. Urodzony w 1905 roku Dior był w rzeczy samej artystą-wizjonerem. W 1946 zaryzykował zmianą wygodnego życia, aby spełniać marzenia - stworzyć autorską kolekcję. Zadanie to jednak okazało się niezwykle skomplikowane. Dior nie tylko projektował sukienki, musiał się stać także znawcą materiałów, technologii, marketingowcem, a także menedżerem. Prowadzenie domu szybko przerosło jego oczekiwania. Mimo wszystko z powodzeniem przeistoczył małą firmę modową w światowego potentata.

"Dior i ja" jest książką cienką, to tylko 215 stron zapisanych historią wielkiego projektanta. Książka składa się z przedmowy i czterech części. Niemal w każdej z nich autor pisze o swojej pasji, ale w kontekście ciągłego poczucia słabości, podchodząc do siebie i otaczającego go świata z wielkim dystansem. Opisy z jego perspektywy ujmują ciepłem, są miłym zaskoczeniem w porównaniu z wiedzą jaką czerpiemy o świecie mody z telewizji. Książka stanowi kronikę wydarzeń z życia projektanta. Ponadto została ona napisana w sposób bardzo osobisty i zrozumiały dla przeciętnego widza. Autor niemal ciągle podkreśla, że jest wielka różnica w tym jaki jest, a na jakiego wykreowały go media. W życiu nie uwierzyłbym, że człowiek takiego formatu szukał schronienia w ciszy i zaszywał się w swoim wiejskim domu.

W części pierwszej Dior opisuje powstanie domu mody oraz wielki sukces jego pierwszej kolekcji "New Look". Następstwem tego sukcesu była ogromna popularność, z którą radził sobie różnie. Najgorszym jego przeżyciem była pierwsza podróż do Stanów Zjednoczonych, gdzie nie mógł się odnaleźć, a w utrzymaniu właściwego wizerunku pomagali mu liczni przyjaciele.

W części drugiej Dior tłumaczy działanie domu mody. Czyli jak wygląda proces projektowania, szycia, prezentacji i sprzedaży kolekcji. Jest to niezwykle ciekawy zestaw informacji, ponieważ większość ludzi nie zdaje sobie sprawy ile pracy trzeba włożyć w przygotowanie nowej kolekcji. Mało kto wie, że kolekcje przygotowuje się z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem, a na wysoką cenę składa się pomysł, projekt, wykonanie, prezentacja i właściwy marketing.

W trzeciej części autor przedstawia strukturę swojego domu dzieląc go na departamenty, pracownie, działy. Przedstawia modelki i pracowników, z którymi zdobywał światowe rynki. Opisuje również drogę jaką pokonał jego Dom Mody od biura w małej kamienicy przy Avenue Montaigne 30 do oddziału w Nowym Yorku.

I w końcu w czwartej części opisuje przygodę swojego życia zaczynając od młodych lat. Opisuje tam m.in. wszystkie domy, w których mieszkał. Rodziców, przyjaciół na całe życie i ludzi na których się zawiódł. Szczególnie porywające są opisy życia w trakcie trwania II Wojny Światowej.

Dior szczególnie dokładnie opisuje lata 40 i 50-te ubiegłego stulecia. Co ciekawe, w porównaniu z dzisiejszymi pokazami mody różniłby się one ogromnie i z ważniejszych rzeczy, jakie należy podkreśli to sposób prowadzenia pokazu - w bardziej kameralnym stylu - najczęściej w siedzibie Domów. Zwykle trwał on nawet dwie godziny i obowiązywał kompletny zakaz robienia zdjęć czy szkicowania strojów. A nawet i bez tego kopiowania i podkradania pomysłów się zdarzały.

Nie jest to wszak biografia idealna, ponieważ pisze ją sam zainteresowany, zatem możemy wykluczyć jakikolwiek obiektywizm. Przede wszystkim należałoby zasięgnąć opinii z innych źródeł, aby móc odnaleźć złoty środek. Po drugie autor sam poddaje w wątpliwość własną obiektywność opisując działania konkurencji na polu kopiowania jego prac - w pewnym momencie przyznaje, że takie działania wpływają na rozwój świata mody i pomagają mu ulepszaniu samego siebie, ponieważ widzi wówczas obnażone błędy jego własnych kreacji, które na ślepo powtarzają kopiujący.

No ale to taki urok autobiografii. Niemniej warto przeczytać pozycję Wydawnictwa Dolnośląskiego, ale na wszelki wypadek następnie skonfrontować z innym źródłem.

Szczególna pochwała należy się za wydanie książki. Jest ona po prostu idealna. 170x240mm, twarda oprawa ze zdjęciem z jednego z pokazów na okładce. Papier biały, wyraźna czcionka. Zrozumiały podział na części i podrozdziały. Przypisy na każdej stronie pod tekstem. Dodatkowo zamieszczono szereg zdjęć  z podpisami. 


Więcej książek na półce: Reportaż, dokument, biografia

Kobiety Wojny Dwu Róż
Kobiety, które zawładnęły Europą - najpotężniejsze królowe
Dior i ja - Autobiografia Christiana Diora
Marilyn Monroe. Za kulisami
Jamie Dornan. Wszystkie jego twarze
Zabijemy albo pokochamy. Opowieści z Rosji
Karuzela z Madonnami
Maria Callas. Primadonna stulecia
Księżniczka po przejściach. Nie tylko o Gwiezdnych Wojnach
Zabić. Mordy polityczne w PRL
Narodziny Potęgi
Polskie Imperium. Wszystkie kraje podbite przez Rzeczpospolitą
Mój siąsiad islamista
Jaruzelski. Życie paradoksalne
Historia Bez Cenzury
Historia Bez Cenzury 2
Żywe trupy. Prawdziwa historia zombie
Pierwsze damy Ameryki
Żony astronautów
Edward Gierek: Przerwana dekada
Autobiografia Stalina
Elżbieta II. O czym nie mówi królowa?
Stuhrmówka. Czyli gen wewnętrznej wolności
Nienachalna z urody
Antropologia wojny
Bismarck. Żelazny Kanclerz
Łukaszenka. Niedoszły car Rosji
Lekko Stronniczy - jeszcze więcej
Fighterzy. Najlepsi polscy wojownicy
Gwiezdne Wojny. Jak podbiły wszechświat
Pod prąd
Życie w średniowiecznym zamku
Najpiękniejsze kobiety z obrazów
Elon Musk. Biografia twórcy PayPala, Tesli, SpaceX
Dziewczyny z Solidarności
Dziewczyny z powstania
Dziewczyny wojenne
Kobiety dyktatorów
Kobiety dyktatorów 2
Ostatnie dni dyktatorów
Dziewczyny z Syberii
Dzieci dyktatorów
Sebastian

Sebastian

Autor serwisu sajfaj.net i bloga popkulturka. Lubi czytać książki i od czasu do czasu wybrać się do kina na dobry film.

Kiedyś członek fandomu Star Trek w Polsce. Obecnie kibicuje Ciemniej Stronie Mocy. Z braku dobrego scifi w TV, amator książkowego świata Star Wars.

Z zamiłowania fan powieści historycznych, dobrych scifi i military sf, a ostatnio nadrabia z historią XX wieku.

Ostatnie książki

Ostatnie filmy

Ostatnie komiksy

Ostatnie seriale

wydarzenia-fb

poletko

przeczytane

obejrzane

europa-antyk

europa-korona

star wars legends

star wars nowy

potter

ender

wiek xx

prawdziwe historie

O mnie

Autor bloga popkulturka. Lubi czytać książki, oglądać dobre filmy, z natury niewolnik serialowych tasiemców. Wielki fan scifi, ale tylko wyższych lotów. Obecnie z braku dobrego scifi, amator książkowego universum Star Wars oraz wszelkiego fantasy, ponadto powieści historycznych z epoki antyku i renesansu.

więcej »

kontakt | polityka prywatności i ciasteczek

social0social01