Dzieci dyktatorów

Dzieci dyktatorów

Wcześniej zapoznałem się z trzema książkami wydawnictwa Znak z cyklu "Prawdziwe historie". Choć były to książki innego autora, to jednak zaszczepiły we mnie chęć poznania innych tytułów serii.

Kategoria // Reportaż, dokument, biografia    11/11/2015    czytany 1407 razy    Autor //    Ocena: 5/6
Dzieci dyktatorów

Ogromna zasługa w tym autora - Kamila Janickiego, dzięki któremu przeczytałem trzy książki: "Damy złotego wieku", "Pierwsze damy drugiej RP" oraz "Upadłe damy drugiej PR". Pomysł na książki był świetny - sprawdzam jak jest z "Dziećmi dyktatorów" pod redakcją Jean-Christophe Brisard'a oraz Claude Quetel.

"Dzieci dyktatorów" to opracowanie złożone z artykułów różnych autorów. Jak możemy przeczytać w nocie biograficznej na końcu książki większość z nich to dyplomowani historycy, politolodzy lub wprawieni w temacie dziennikarze. Podparte licznymi przypisami artykuły (niektóre przypominające opowiadania) przybliżają sylwetki dyktatorów oraz ich potomstwa, które przygotowywane jest do roli następcy. Zarówno styl literacki artykułów jak i same historie różnią się od siebie zasadniczo. Część artykułów to konkretne informacje podparte faktami, inne bardziej przypominają wywiady, reportaże lub opowiadania. Celem każdego z nich jest jednak przybliżenie historii - czasem bardzo krótkiej, kiedy indziej streszczającej dekady - istnienia dyktatorskiej dynastii.

Opowieści autorów różnią się od siebie diametralnie. Czasem są to zrekonstruowane ze znanych wydarzeń biografie na temat konkretnej osoby. Podanie w bardzo ogólnej formie. Inne z kolej to rozszerzone artykuły obejmujące czasem i dalszą część rodziny dyktatora. Niektóre z nich przypominają bardziej wywiad, bazujący na wspomnieniach żyjących jeszcze dzieci. Wiele z nich, które po upadku reżimu przetrwały, zajęły się własnych życiem. Część z nich opuściła rodzinne gniazda jeszcze przed upadkiem rodziców, aby rozpocząć życie z dala od fleszy i prasy lub aparatów bezpieczeństwa. Większość jednak trwała u boku rodzicieli i kontynuowała ich dzieło. W przypadku tych reżimów, które niedawno upadły - zakończyło się to krwawą rozprawą.

Książka składa się z 17 rozdziałów. Każdy z nich przedstawia inną dynastię. Począwszy od europejskich wywodzących się z krajów komunistycznych, po azjatyckie i afrykańskie. Zarówno z początków XX wieku jak i te, które jeszcze w XXI wieku mają się (lub miały) dobrze. Możemy zatem poznać historie znanych z kart historii władców jak Stalin, Mussolini, Mao Zedong, Franco, Kim. Dynastie epoko komunistycznej: Ceaușescu, Castro, Pinochetów. Bliskowschodnie: Husajnowie, Al-Asadów, Kadafich, Mubaraków. Afro-amerykańskich: Bokassów, Mobutu, Duvalierów. A całość uświetnia portret ostatniego dyktatora Europy - Aleksandra Łukaszenki i jego syna Koli.

Wydanie "Dzieci dyktatorów" w formie reportaży to ciekawe posunięcie. Publikacja przybliża potężnych ludzi, których wspólnym mianownikiem jest zdobycie ponadprzeciętnej władzy dającej im możliwość decydowania o losie kraju i mieszkających w nim ludzi. Mandat ten często został nadany w wyniku demokratycznych wyborów i również w ten sam sposób odebrany. Gdy jednak dyktatorzy nazbyt gorliwie wykorzystywali swoje uprawnienia lud powstał i strącił ich z tronu. Zaledwie garstka z nich jeszcze panuje. Nie ulega wątpliwości, że cały czas powstają nowe reżimy, o których wiemy jeszcze niewiele. Jednak zadaniem tej publikacji było zebranie i przybliżenie czytelnikowi najbardziej kuriozalnych przypadków dyktatur światowych od początku XX wieku. Ku przestrodze, mam nadzieję.

Z serii "Dyktatorów" wydawnictwa Znak ukazały się:

  • "Kobiety dyktatorów"
  • "Kobiety dyktatorów 2"
  • "Ostatnie dni dyktatorów"

Więcej książek na półce: Reportaż, dokument, biografia

Kobiety Wojny Dwu Róż
Kobiety, które zawładnęły Europą - najpotężniejsze królowe
Dior i ja - Autobiografia Christiana Diora
Marilyn Monroe. Za kulisami
Jamie Dornan. Wszystkie jego twarze
Zabijemy albo pokochamy. Opowieści z Rosji
Karuzela z Madonnami
Maria Callas. Primadonna stulecia
Księżniczka po przejściach. Nie tylko o Gwiezdnych Wojnach
Zabić. Mordy polityczne w PRL
Narodziny Potęgi
Polskie Imperium. Wszystkie kraje podbite przez Rzeczpospolitą
Mój siąsiad islamista
Jaruzelski. Życie paradoksalne
Historia Bez Cenzury
Historia Bez Cenzury 2
Żywe trupy. Prawdziwa historia zombie
Pierwsze damy Ameryki
Żony astronautów
Edward Gierek: Przerwana dekada
Autobiografia Stalina
Elżbieta II. O czym nie mówi królowa?
Stuhrmówka. Czyli gen wewnętrznej wolności
Nienachalna z urody
Antropologia wojny
Bismarck. Żelazny Kanclerz
Łukaszenka. Niedoszły car Rosji
Lekko Stronniczy - jeszcze więcej
Fighterzy. Najlepsi polscy wojownicy
Gwiezdne Wojny. Jak podbiły wszechświat
Pod prąd
Życie w średniowiecznym zamku
Najpiękniejsze kobiety z obrazów
Elon Musk. Biografia twórcy PayPala, Tesli, SpaceX
Dziewczyny z Solidarności
Dziewczyny z powstania
Dziewczyny wojenne
Kobiety dyktatorów
Kobiety dyktatorów 2
Ostatnie dni dyktatorów
Dziewczyny z Syberii
Dzieci dyktatorów
Sebastian

Sebastian

Autor serwisu sajfaj.net i bloga popkulturka. Lubi czytać książki i od czasu do czasu wybrać się do kina na dobry film.

Kiedyś członek fandomu Star Trek w Polsce. Obecnie kibicuje Ciemniej Stronie Mocy. Z braku dobrego scifi w TV, amator książkowego świata Star Wars.

Z zamiłowania fan powieści historycznych, dobrych scifi i military sf, a ostatnio nadrabia z historią XX wieku.

Ostatnie książki

Ostatnie filmy

Ostatnie komiksy

Ostatnie seriale

wydarzenia-fb

poletko

przeczytane

obejrzane

europa-antyk

europa-korona

star wars legends

star wars nowy

potter

ender

wiek xx

prawdziwe historie

O mnie

Autor bloga popkulturka. Lubi czytać książki, oglądać dobre filmy, z natury niewolnik serialowych tasiemców. Wielki fan scifi, ale tylko wyższych lotów. Obecnie z braku dobrego scifi, amator książkowego universum Star Wars oraz wszelkiego fantasy, ponadto powieści historycznych z epoki antyku i renesansu.

więcej »

kontakt | polityka prywatności i ciasteczek

social0social01