Historia Bez Cenzury

Historia Bez Cenzury

Popularność niektórych kanałów na YouTube często przerasta oglądalnością wiadomości TVP pod zarządem Kurskiego. Dziś na tapetę biorę pierwszą książkę będącą rozszerzeniem filmowych opowieści Wojtka Drewniaka z kanału „Historia bez cenzury”.

Kategoria // Reportaż, dokument, biografia    07/05/2016    czytany 657 razy    Autor //    Ocena: 4/6
Historia Bez Cenzury

Zapewne każdy słyszał o przebojowym kolesiu na YouTube co gada jak najęty o historii. Facet to lubi i jest git. Co ciekawe opowiada w bardzo niekonwencjonalny sposób. Nie posługuje się datami tylko wali prosto z mostu jak było – i często stosuje kolokwializmy, które dość dobitnie przemawiają do publiki. Chłop radzi sobie lepiej w kwestii mówienia jak jest (albo jak było) niż Max Kolonko.

Każdy z odcinków trwa od 13 do 18 minut i opowiada historię jednego konkretnego gościa – najczęściej króla Polski, albo – w niektórych przypadkach – kilku osób (już nie królewskich głów). Niestety nie wszystkie postacie da się w pełni przedstawić w tak krótkim czasie. O niektórych można gadać o wiele dłużej. I po to właśnie jest ta książka!

W pierwszej tego typu publikacji, która jest nietypowym eksperymentem polegającym na przeniesieniu sławy z YT na papier, Wojtek przybliża nam dziesięć postaci. Konkretnie 9 królów i jednego Naczelnika. Ciekawie dobrane grono jegomości. Pięciu z nich omawiał już na łamach swojego kanału, a w książce znacznie rozpisuje ich historię. Pozostałe pięć postaci to nowość dla fanów cyklu. Zapewniam, że warto przeczytać, gdyż autor opisuje każdą postać w charakterystyczny dla siebie sposób.

Wczuwając się w rolę przenosimy się przed komputer i śledzimy słowo po słowie opowieść Wojtka. Z początku należy sobie nieco wyobrazić jak to działa i wrzucić na luz, gdyż można dostać dysonansu poznawczego, jak szybko dojdziemy do wniosku, że w tekście sporo jest grypsów niczym u nieśmiałego gimnazjalisty uderzającego do super laski z klasy. Opowieść z książki przypomina do złudzenia scenariusz odcinka filmowego, ale gdy już przebrniemy przez kilka pierwszych stron zauważamy, że efekt jest taki sam! Nawet w co śmieszniejszych momentach nie trzeba przewijać - wystarczy przeczytać jeszcze raz akapit – zdarzało mi się tak kilka razy!

Cieszy mnie, że „Historia bez cenzury” pojawiła się w formie książkowej. Mam też nadzieję, że w przyszłości wyjdą kolejne tomy. Szkoda tylko, że oprawa zewnętrzna nie jest jakaś super-ekstra. Wykonanie książki trąca myszką. Druk jest brzydki, papier (chyba) makulaturowy, okładka paskudna, ale… z drugiej strony nawiązuje świetnie do czołówki cyklu. Zresztą nie o wygląd tu chodzi, ale o treść. Jakbyśmy powiedzieli nie to co mamy na zewnątrz, tylko głębokie wnętrze jest ważne. I taki cel zapewne przyświecał Wojtkowi, gdy zabrał się za projekt „książka”. Wyraźnie widać, że facet jest zafascynowany historią i nieźle obcykany. Zależy mu głównie na propagowaniu historii, a nie robienia na tym kasy (jak wielu blogerów ma w zwyczaju – w zamian za zaginanie rzeczywistości). Choć o coraz większej ilości reklam w filmikach można długo rozmawiać, to jednak rozumiem, że kasę na produkcję trzeba mieć. Nic samo się nie zrobi.

Zaiste dobry człowiek, patriota, miłośnik historii. Dlatego polecam, wspierajcie jego projekt.


Więcej książek na półce: Reportaż, dokument, biografia

Kobiety Wojny Dwu Róż
Kobiety, które zawładnęły Europą - najpotężniejsze królowe
Dior i ja - Autobiografia Christiana Diora
Marilyn Monroe. Za kulisami
Jamie Dornan. Wszystkie jego twarze
Zabijemy albo pokochamy. Opowieści z Rosji
Karuzela z Madonnami
Maria Callas. Primadonna stulecia
Księżniczka po przejściach. Nie tylko o Gwiezdnych Wojnach
Zabić. Mordy polityczne w PRL
Narodziny Potęgi
Polskie Imperium. Wszystkie kraje podbite przez Rzeczpospolitą
Mój siąsiad islamista
Jaruzelski. Życie paradoksalne
Historia Bez Cenzury
Historia Bez Cenzury 2
Żywe trupy. Prawdziwa historia zombie
Pierwsze damy Ameryki
Żony astronautów
Edward Gierek: Przerwana dekada
Autobiografia Stalina
Elżbieta II. O czym nie mówi królowa?
Stuhrmówka. Czyli gen wewnętrznej wolności
Nienachalna z urody
Antropologia wojny
Bismarck. Żelazny Kanclerz
Łukaszenka. Niedoszły car Rosji
Lekko Stronniczy - jeszcze więcej
Fighterzy. Najlepsi polscy wojownicy
Gwiezdne Wojny. Jak podbiły wszechświat
Pod prąd
Życie w średniowiecznym zamku
Najpiękniejsze kobiety z obrazów
Elon Musk. Biografia twórcy PayPala, Tesli, SpaceX
Dziewczyny z Solidarności
Dziewczyny z powstania
Dziewczyny wojenne
Kobiety dyktatorów
Kobiety dyktatorów 2
Ostatnie dni dyktatorów
Dziewczyny z Syberii
Dzieci dyktatorów
Sebastian

Sebastian

Autor serwisu sajfaj.net i bloga popkulturka. Lubi czytać książki i od czasu do czasu wybrać się do kina na dobry film.

Kiedyś członek fandomu Star Trek w Polsce. Obecnie kibicuje Ciemniej Stronie Mocy. Z braku dobrego scifi w TV, amator książkowego świata Star Wars.

Z zamiłowania fan powieści historycznych, dobrych scifi i military sf, a ostatnio nadrabia z historią XX wieku.

Ostatnie książki

Ostatnie filmy

Ostatnie komiksy

Ostatnie seriale

wydarzenia-fb

poletko

przeczytane

obejrzane

europa-antyk

europa-korona

star wars legends

star wars nowy

potter

ender

wiek xx

prawdziwe historie

O mnie

Autor bloga popkulturka. Lubi czytać książki, oglądać dobre filmy, z natury niewolnik serialowych tasiemców. Wielki fan scifi, ale tylko wyższych lotów. Obecnie z braku dobrego scifi, amator książkowego universum Star Wars oraz wszelkiego fantasy, ponadto powieści historycznych z epoki antyku i renesansu.

więcej »

kontakt | polityka prywatności i ciasteczek

social0social01