Karuzela z Madonnami

Karuzela z Madonnami

Książkę nabyłem kilka lat temu. Ma już ponad dekadę! Cieszy mnie jednak, że w końcu odgrzebałem ją ze sterty zaległych do czytania książek.

Kategoria // Reportaż, dokument, biografia    19/08/2015    czytany 860 razy    Autor //    Ocena: +4/6
Karuzela z Madonnami

Zaczęło się jak zawsze. Kilka lat temu kupiłem książkę Tomasza Raczka na fali popularności. I to wcale nie książki Raczka, ale jego partnera Marcina Szczygielskiego. Chodzi konkretnie o "Poczet królowych polskich" (której de facto też jeszcze nie czytałem). Ale szukając w miarę cienkiej książki na wyjazd sięgnąłem właśnie po "Karuzelę z Madonnami". I okazał się to być świetny wybór!

Książka napisana jest w formie pamiętnika złożonego z notek o znanych gwiazdach. Część z nich to tylko wspomnienie jakiejś historii. W przypadku kobiet, które autor znał osobiście - pokusił się o dłuższy opis, często przytaczał historię lub anegdotę, ale zdecydowanie najlepsze były wywiady przeprowadzane na luzie w kameralnej atmosferze, przez co możemy liczyć na autentyczne, szczere zwierzenia bohaterek. Raczek opisuje ponad pięćdziesiąt kobiet. Wiele z nich znam i lubię - dowiedziałem się o nich nowych rzeczy. Poznałem także te, które zdaniem autora warto znać. Postaram się odkryć jak najwięcej tych perełek.

Książka wydana w 2003 roku mocno już zdezaktualizowana. Nazwiska przewijające się przez karty to często zapomniane gwiazdy, albo takie mało znane w Polsce, lub też gwiazdeczki sezonowe, których czas dawno przeminął. Dlatego tym bardziej wczytałem się w opisy nie tylko znanych i lubianych. Wiele treści odnosi się do starych dziejów i tak np. część o Whitney Houston poruszyła mnie, tym bardziej, że ani jej, ani jej córeczki nie ma już wśród nas. Autor wspomina m.in. ten punkt w historii, kiedy piosenkarka przyjechała do Polski, z córką brzdącem, aby zaśpiewać w Sopocie. "Przyjechała" to oczywiście słowo nad wyraz, bo zatrzymała się w Niemczech w ramach swojego tourne po Europie (wówczas Polska nie była postrzegana jako część Europy i nie była też w UE) wpadła do Sopotu na chwilkę. Pamiętam ten dzień - dla mnie wielkie wydarzenie, dla niej po prostu odwiedziny dzikiego kraju. Przykre, ale historia świetna i dziękuję autorowi za jej przypomnienie. To samo tyczy się zapomnianej divy Violetty Villas.

Warto, naprawdę warto, tym bardziej że książka traktuje starsze dzieje, które niekoniecznie znamy lub pamiętamy dobrze. Na pewno w niedalekiej przyszłości zakupię kolejne książki z tej serii. Jest co czytać, tym bardziej, że sposób pisania Raczka bardzo przypadł mi do gustu.

Tomasza Raczka na pewno każdy zna lub chociaż kojarzy - dziennikarz, krytyk filmowy, autora programów telewizyjnych i radiowych, wieloletni dyrektor programów tematycznych i prezenter. W swojej długiej karierze spotkał wiele gwiazd, o wielu tylko czytał, słyszał, oglądał w TV. Niemniej jego wiedza na temat popkultury fascynuje.


Więcej książek na półce: Reportaż, dokument, biografia

Kobiety Wojny Dwu Róż
Kobiety, które zawładnęły Europą - najpotężniejsze królowe
Dior i ja - Autobiografia Christiana Diora
Marilyn Monroe. Za kulisami
Jamie Dornan. Wszystkie jego twarze
Zabijemy albo pokochamy. Opowieści z Rosji
Karuzela z Madonnami
Maria Callas. Primadonna stulecia
Księżniczka po przejściach. Nie tylko o Gwiezdnych Wojnach
Zabić. Mordy polityczne w PRL
Narodziny Potęgi
Polskie Imperium. Wszystkie kraje podbite przez Rzeczpospolitą
Mój siąsiad islamista
Jaruzelski. Życie paradoksalne
Historia Bez Cenzury
Historia Bez Cenzury 2
Żywe trupy. Prawdziwa historia zombie
Pierwsze damy Ameryki
Żony astronautów
Edward Gierek: Przerwana dekada
Autobiografia Stalina
Elżbieta II. O czym nie mówi królowa?
Stuhrmówka. Czyli gen wewnętrznej wolności
Nienachalna z urody
Antropologia wojny
Bismarck. Żelazny Kanclerz
Łukaszenka. Niedoszły car Rosji
Lekko Stronniczy - jeszcze więcej
Fighterzy. Najlepsi polscy wojownicy
Gwiezdne Wojny. Jak podbiły wszechświat
Pod prąd
Życie w średniowiecznym zamku
Najpiękniejsze kobiety z obrazów
Elon Musk. Biografia twórcy PayPala, Tesli, SpaceX
Dziewczyny z Solidarności
Dziewczyny z powstania
Dziewczyny wojenne
Kobiety dyktatorów
Kobiety dyktatorów 2
Ostatnie dni dyktatorów
Dziewczyny z Syberii
Dzieci dyktatorów
Sebastian

Sebastian

Autor serwisu sajfaj.net i bloga popkulturka. Lubi czytać książki i od czasu do czasu wybrać się do kina na dobry film.

Kiedyś członek fandomu Star Trek w Polsce. Obecnie kibicuje Ciemniej Stronie Mocy. Z braku dobrego scifi w TV, amator książkowego świata Star Wars.

Z zamiłowania fan powieści historycznych, dobrych scifi i military sf, a ostatnio nadrabia z historią XX wieku.

Ostatnie książki

Ostatnie filmy

Ostatnie komiksy

Ostatnie seriale

wydarzenia-fb

poletko

przeczytane

obejrzane

europa-antyk

europa-korona

star wars legends

star wars nowy

potter

ender

wiek xx

prawdziwe historie

O mnie

Autor bloga popkulturka. Lubi czytać książki, oglądać dobre filmy, z natury niewolnik serialowych tasiemców. Wielki fan scifi, ale tylko wyższych lotów. Obecnie z braku dobrego scifi, amator książkowego universum Star Wars oraz wszelkiego fantasy, ponadto powieści historycznych z epoki antyku i renesansu.

więcej »

kontakt | polityka prywatności i ciasteczek

social0social01